MajówkowyMaratonCzytelniczy

Jan Brzechwa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Akademia pana Kleksa, Książka | Jan Brzechwa

    Książki bez których nie sposób sobie wyobrazić kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Te uniwersalne opowieści już od pokoleń wzruszają, zachwycają i inspirują młodych czytelników.

    Promocja
    okładka Wierszykowo Entliczek-pentliczek Na straganie, Książka | Jan Brzechwa

    Klasyczne wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy z kolorowymi i wesołymi ilustracjami Marcina Południaka.

    Zalety:
    - żywe kolorowy, wesołe ilustracje
    - klasyczne wiersze, które każdy czyta dzieciom
    - poręczny format, idealny dla najmłodszych
    - śliskie strony, czyli łatwe do czyszczenia
    - atrakcyjny display pozwoli dobrze wyeksponować książki
    - klasyka dla najmłodszych w pięknym wydaniu to gwarancja dobrej odsprzedaży

    Promocja
    okładka Jan Brzechwa Wiersze dla dzieci, Książka | Jan Brzechwa

    Dzieciństwo bez wierszy Jana Brzechwy? To niemożliwe!
    W tej książce znajdziecie najbardziej znane i najzabawniejsze wiersze autora: m.in.: Samochwała, Leń, Na straganie, Kaczka-dziwaczka, Zoo, Tańcowała igła z nitką i wiele innych.
    Zapraszamy do krainy wyobraźni!

    Promocja
    okładka Wiersze dla dzieci, Książka | Jan Brzechwa

    Klasyka polskiej literatury, którą kochają pokolenia czytelników!
    Najpiękniejsze wiersze i wierszyki dla dzieci uwielbiane przez małych i dużych czytelników. Oto historie, które chętnie przeczyta dziecku każdy rodzic. Atrakcyjna szata graficzna wciągnie dzieci w lekturę.

    Promocja
    okładka Wiersze polityczne, Książka | Jan Brzechwa

    Jan Brzechwa w pamięci czytelniczej utożsamiany jest głównie z poezją dla dzieci. Liryki dedykowane odbiorcom dorosłym stanowią jednak znaczną część jego literackiej spuścizny. Pisarz ubolewał, że jego twórczość dla dorosłych nie znalazła w oczach krytyków i czytelników należytego uznania. W prezentowanej publikacji znalazły się wiersze wyselekcjonowane z całości dorobku Brzechwy ze względu na ich tematykę, odnoszącą się do bieżących wydarzeń politycznych, społecznych i kultu...

    Promocja
    okładka Wiersze miłosne, Książka | Jan Brzechwa

    Oddajemy do rąk Czytelników kolejną (po Wierszach politycznych) edycję krytyczną twórczości Jana Brzechwy przeznaczoną dla dorosłych, tym razem poświęconą wierszom miłosnym. Publikacja pozwala ukazać Brzechwę z mniej znanej strony, przywrócić do obiegu czytelniczego liryki, które nie doczekały się jeszcze wydań krytycznych. Najbardziej rozpoznawalne są bowiem wiersze dla dzieci, choć stanowią jedynie część dorobku poety. Miłości Brzechwa oddał swoje życie bez reszty, wyznacza...

    Promocja
    okładka Akademia pana Kleksa, Książka | Jan Brzechwa

    Powieść baśniowa o naukach chłopca Adasia Niezgódki w dziwnej, trochę śmiesznej i zwariowanej akademii prowadzonej przez sympatycznego dziwaka Pana Kleksa.

    Promocja
    okładka Tańcowała igła z nitką, Książka | Jan Brzechwa

    Klasyka dla koneserów – kanoniczne wiersze Jana Brzechwy w mistrzowskim opracowaniu graficznym. Tańcowała igła z nitką… Spotkał katar Katarzynę… Do biedronki przyszedł żuk… Jak pan może, panie pomidorze?! Pierwszy wydany przez Jana Brzechwę zbiór wierszy dla dzieci to prawdziwa skarbnica ponadczasowych przebojów. Przypominamy go w mistrzowskim opracowaniu graficznym Stanisława Zamecznika. Oszczędne kompozycje prostych rysunków, barwnych geometrycznych form i kolażowo wyk...

    Promocja
    okładka Smok, Książka | Agata Nowak, Jan Brzechwa


    Wiersze, które trafiają do ucha malucha. Opowiastki, w których warto się zaczytać. Forma, która nigdy się nie znudzi. Czyli POECI W PREZENCIE DLA DZIECI!
    Obraz kreślony słowem i pędzlem ku uciesze najmłodszych.

    Promocja
    okładka Jajko, Książka | Agata Nowak, Jan Brzechwa

    Wiersze, które trafiają do ucha malucha. Opowiastki, w których warto się zaczytać. Forma, która nigdy się nie znudzi. Czyli POECI W PREZENCIE DLA DZIECI!Obraz kreślony słowem i pędzlem ku uciesze najmłodszych.

    Promocja
    okładka Brzechwa dzieciom, Książka | Jan Brzechwa

    Wiersze Jana Brzechwy żyją od pokoleń w pamięci małych i dużych Polaków, a ich popularność jest tak wielka, że stały się one nierozerwalną częścią naszego dziedzictwa narodowego. W tej pięknej książce – opatrzonej pełnymi ciepła i radości ilustracjami, zebrano najbardziej znane wiersze Jana Brzechwy.

    Lektura dla klasy pierwszej szkoły podstawowej

    Promocja
    okładka Żuk, Książka | Jan Brzechwa


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Brzechwy – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Psie smutki, Książka | Jan Brzechwa


    Wielka porcja humoru i zdrowa dawka mądrości. Niezapomniane postacie i komiczne sytuacje. Wspaniała słowna zabawa i jej barwna oprawa. Oto Bajki Brzechwy – klasyka, która oczaruje małego czytelnika!

    Promocja
    okładka Kłamczucha, Książka | Agata Nowak, Jan Brzechwa

    Wiersze, które trafiają do ucha malucha. Opowiastki, w których warto się zaczytać. Forma, która nigdy się nie znudzi. Czyli POECI W PREZENCIE DLA DZIECI!Obraz kreślony słowem i pędzlem ku uciesze najmłodszych.

Jan Brzechwa - książki, ebooki i audiobooki

Jan Brzechwa urodził się w 1898 roku jako Jan Wiktor Lesman. To polski prawnik żydowskiego pochodzenia, adwokat, poeta, autor wielu bajek, wierszy, tekstów satyrycznych, tłumacz. Jest autorem kultowych wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci, w tym „Akademii pana Kleksa”, „Kaczki Dziwaczki” czy „Na wyspach Bergamutach”.

Jan Brzechwa był absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie. Po wyjeździe do stolicy zaczął studiować na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po rozpoczęciu studiów wstąpił do 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. Jako ochotnik Brzechwa walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co otrzymał później różne odznaczenia. Po ukończeniu studiów prawniczych Brzechwa pracował w zawodzie – wybrał ścieżkę adwokacką. Zajmował się przede wszystkim prawem autorskim. Od 1924 roku do wybuchu wojny był radcą prawnym ZAiKS-u. Po zakończeniu wojny Brzechwa wrócił do wykonywania zawodu – był radcą prawnym m.in. Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Brzechwa był powiązany rodzinnie ze znanym polskim poetą Bolesławem Leśmianem. Ich wspólnym dziadkiem był znany warszawski księgarz i wydawca Bernard Lesman. To właśnie kuzyn wymyślił Janowi Wiktorowi Leśmianowi pseudonim Brzechwa.

Swoje pierwsze teksty Brzechwa pisał jeszcze jako nastolatek. W 1915 roku ukazały się jego pierwsze wiersze – w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w wydawanych w Kijowie „Kłosach Ukraińskich”. Największym marzeniem młodego Jana Lesmana była jednak kariera prawnicza. Po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej Brzechwa zaczął dorabiać, pisząc teksty piosenek i skeczy. Z czasem wyrobił sobie renomę i pisał dla takich kabaretów jak Qui Pro Quo czy Czarny Kot.

Poezja Jana Brzechwy

Pierwszy tom poezji Brzechwa wydał w 1926 roku. Największą popularność przyniosły mu rzecz jasna bajki i wiersze dla dzieci. Jego pierwszy tomik wierszy dla najmłodszych pt. „Tańcowała igła z nitką” ukazał się w 1938 roku. W jego skład wchodziły takie wierszyki jak „Pomidor”, „Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”. Rok później swoją premierę miała „Kaczka dziwaczka”. Co ciekawe, swoje największe dzieło – „Akademię pana Kleksa” – Brzechwa napisał w czasie II wojny światowej. To opowieść o przygodach nastoletniego, nieznośnego, rudowłosego Adasia Niezgódki. Chłopak trafia do tytułowej akademii, gdzie znajduje się dwudziestu trzech innych chłopaków, których imiona również zaczynają się na literę A. Ich opiekunem, nauczycielem i przewodnikiem po Akademii jest pan Kleks. W internacie panują rygorystyczne, choć bardzo dziwne zasady. Wokół znajdują się magiczne przedmioty, w rurach płynie sok, a pan Kleks zbiera od swoich podopiecznych senne lusterka, w których odbijają się ich sny. W szkole chłopaki uczą się m.in. kleksografii, przędzenia liter, leczenia zepsutych sprzętów, a w czasie geografii grają w piłkę wielkim globusem.

W czasie okupacji napisał również „Pana Dropsa i jego trupę”. Do przygód Pana Kleksa Brzechwa wrócił w latach 60. – W 1961 roku ukazały się „Podróże Pana Kleksa”, a cztery lata później „Tryumf pana Kleksa”. Oprócz kontynuacji przygód pana Kleska po wojnie Brzechwa napisał takie dzieła jak „Na wyspach Bergamutach” (1948), „Przygody rycerza Szaławiły” (1951), „Brzechwa dzieciom” (1953), „Szelmostwa lisa Witalisa” (1954), „Bajki i baśnie” (1955), „Śmiechu warte” (1965) i „Od baśni do baśni” (1965). Przez wiele lat Brzechwa współpracował z wybitnym polskim rysownikiem Janem Marcinem Szancerem, który zilustrował wiele jego książek m.in „Brzechwa dzieciom”, „Grzyby” czy „Akademię pana Kleksa”. Dziś ilustracje Szancera uchodzą za kultowe – można je znaleźć na koszulkach, muralach, w animacjach oraz różnego rodzaju gadżetach.

Oprócz pisania i udzielania porad prawnych Brzechwa zajmował się tłumaczeniami. Z rosyjskiego przełożył wiele utworów Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina czy Władimira Majakowskiego. Za swoją twórczość Brzechwa był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1953), Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955) oraz Order Sztandaru Pracy I klasy (1964).

Brzechwa zmarł w 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Książki Jana Brzechwy na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Brzechwy we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).