Joachim Lelewel Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Cześć bałwochwalcza Słowian i Polski, Ebook | Joachim Lelewel

    UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu. REPRINT. Joachim Lelewel, Bałwochwalstwo słowiańskie – dziełko poświęcone opisowi starych pogańskich kultów, świątyń, kapłanów, obrzędów i obyczajów opierające się na starożytnych opisach podróżników i kronikarzy. Lelewel analizuje te relacje i porównuje wierzenia Słowian do wierzeń i obrzędów innych ludów zamieszkujących Europę, a nawet Azję....

    Promocja
    okładka Mistycy, asceci i święci indyjscy, Ebook | Joachim Lelewel, Jan Campbell Oman

    UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu. REPRINT. Ze słowa wstępnego: „Widząc, jak u nas publiczność mało zajmuje się narodem indyjskim, i jak mało nawet posiadamy dzieł o tym zajmującym kraju, odważyłem przełożyć dzieło wybitnego brytyjskiego badacza, zawierające informacje na temat hinduskich mistyków, ascetów i świętych.” Jest tu o sadhu i fakirach, o ascetyzmie, o jego początkac...

    Promocja
    okładka Edda reprint, Ebook | Joachim Lelewel

    UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstuNajdalej na północ wysunięty skrawek Europy, wyspa lodowców i wulkanów, starożytna Ulthima Thule - Islandia, czyli dosłownie Ziemia Lodu, przeciętnemu człowiekowi mimowolnie kojarzy się z tajemniczym światem starogermańskich bogów i bohaterów. A to za sprawą dwu wybitnych dzieł literatury średniowiecznej - Eddy starszej, poetyckiej i Eddy młodsze...

    Promocja
    okładka Bałwochwalstwo słowiańskie, Ebook | Joachim Lelewel

    UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF.Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstuJoachim Lelewel, Bałwochwalstwo słowiańskie – dziełko poświęcone opisowi starych pogańskich kultów, świątyń, kapłanów, obrzędów i obyczajów opierające się na starożytnych opisach podróżników i kronikarzy. Lelewel analizuje te relacje i porównuje wierzenia Słowian do wierzeń i obrzędów innych ludów zamieszkujących Europę, a nawet Azję. ...

Joachim Lelewel Ebooki

Joachim Lelewel był polskim historykiem, bibliografem, slawistą, numizmatykiem, heraldykiem, działaczem politycznym i wolnomularzem. To także jeden z czołowych intelektualistów polskiego romantyzmu, który miał znaczący wpływ na kształtowanie poglądów Edwarda Dembowskiego.

Młodość Joachima Lelewela

Joachim Lelewel urodził się 22 marca 1786 roku w Warszawie. Wywodził się z rodziny szwedzkiej Loelhoeffel de Lowensprung, osiadłej w Prusach Wschodnich, której członkowie piastowali wysokie stanowiska na szwedzkim dworze. Dziadek Joachima, Henryk Loelhoeffel von Lowensprung, był lekarzem nadwornym króla Augusta III, ojciec zaś, Karol Maurycy Lelewel, był prawnikiem, skarbnikiem Komisji Edukacji Narodowej. Joachim Lelewel miał dwóch braci, Jana Pawła (inżynier i malarz) oraz Piotra Adama (oficer napoleoński).

Joachim Lelewel studiował pedagogikę na Uniwersytecie Wileńskim. Jego zainteresowania naukowe jednak znacznie wykraczały poza obowiązkowy rozkład zajęć - uczęszczał m.in. na wykłady prawa, fizyki czy rysunku. Uczył się także języków współczesnych i klasycznych. To właśnie w tym czasie Lelewel opublikował swoje pierwsze prace: "Edda, czyli Księga religii dawnych Skandynawii mieszkańców" (1807) i "Rzut oka na dawność litewskich narodów" (1808).

Po ukończeniu studiów Lelewel przez kilka miesięcy pracował jako nauczyciel historii w Liceum Krzemienieckim. Tam współpracował z wybitnym uczonym Tadeuszem Czackim nad materiałami dotyczącymi dziejów polskiego średniowiecza. Praca ta zaowocowała ogłoszoną drukiem "Wzmianką o najdawniejszych dziejopisach polskich" (1809). Dwa lata później Lelewel został wezwany przez ojca do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę biurową w Ministerium Spraw Wewnętrznych Księstwa Warszawskiego.

Od 1815 roku Joachim Lelewel wykładał historię na Uniwersytecie WIleńskim, a jego wykłady cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem studentów. Trzy lata później autor powrócił do Warszawy by objąć posadę kustosza zbiorów Biblioteki Głównej oraz wykładowcy na Uniwersytecie Warszawskim. Już w 1821 roku powrócił jednak do Wilna by objąć katedrę historii powszechnej - spotkało się to z entuzjastyczną reakcją studentów (w tym słuchacza, Adama Mickiewicza). W czasie swojej kariery pedagogicznej Lelewel nie porzucił badań historycznych. To w tym okresie, od 1815 do 1824 powstało ponad sześćdziesiąt rozpraw naukowych i artykułów.

Działalność polityczna Lelewela

W 1824 roku Joachim Lelewel został zmuszony do opuszczenia Wilna. W Warszawie z kolei został dotknięty carskimi represjami, co zmotywowało go do włączenia się w działalność polityczną. Był członkiem tajnego Towarzystwa Patriotycznego oraz Wolnomularstwa Narodowego. W 1929 roku został także posłem na Sejm Królestwa Polskiego.

Po wybuchu Powstania Listopadowego Joachim Lelewel odegrał kluczową rolę w kierowaniu działaniami politycznymi. Zasiadał w Radzie Administracyjnej, a później w Rządzie Narodowym, jednocześnie pełniąc funkcję prezesa Towarzystwa Patriotycznego – demokratyczno-rewolucyjnego klubu politycznego, którego liderem był Maurycy Mochnacki. 25 stycznia 1831 r., w czasie obrad Sejmu, wygłosił płomienne przemówienie, wzywając do pozbawienia Mikołaja I tytułu króla Polski i zachęcając Polaków oraz Rosjan do wspólnej walki z despotyzmem. Przypisuje mu się organizację patriotycznych demonstracji oraz autorstwo hasła „Za wolność naszą i waszą”.

Po upadku powstania w 1831 r. Lelewel opuścił Polskę, udając się do Francji. W Paryżu zaangażował się w działalność polityczną, stając na czele Komitetu Narodowego Polskiego (KNP), który wspierał polskich emigrantów we Francji i Niemczech. W licznych odezwach Lelewel apelował o solidarność narodów i współpracę w walce o wolność, podkreślając związek między niepodległością Polski a dążeniami wolnościowymi innych ludów, m.in. Niemców, Węgrów, Włochów i Żydów europejskich.

W 1832 r. KNP, pod jego kierownictwem, powierzył płk. Józefowi Zaliwskiemu przygotowanie kolejnego powstania na ziemiach polskich. Próba ta, rozpoczęta wiosną 1833 r., zakończyła się jednak niepowodzeniem. Aktywność Lelewela zwróciła uwagę władz francuskich, które w grudniu 1832 r., pod naciskiem ambasady rosyjskiej, nakazały mu opuszczenie Paryża. Pół roku później został zmuszony także do opuszczenia Francji. Lelewel udał się zatem w pieszą wędrówkę w stronę Belgii, wzbudzając zainteresowanie opinii publicznej swoim symbolicznym marszem przez miasta takie jak Rouen, Amiens, Arras i Lille. Ostatecznie we wrześniu 1833 r. osiadł na stałe w Brukseli, gdzie kontynuował swoją działalność na rzecz polskiej emigracji.

Joachim Lelewel, jako zwolennik demokracji i republikanizmu, nie zaprzestał działalności politycznej po emigracji. W swoich pismach podkreślał konieczność równoczesnej walki o wolność narodową i rewolucję społeczną. W 1835 r. Lelewel przystąpił do Komitetu Młodej Polski – tajnej organizacji propagującej idee równości wszystkich Polaków. Jego zaangażowanie polityczne trwało przez następne lata, aż do czasu upadku „Wiosny Ludów”. W 1837 r. założył Zjednoczenie Emigracji Polskiej, a w 1847 r. został wiceprezesem Międzynarodowego Towarzystwa Demokratycznego, w którego władzach zasiadał także Karol Marks.

W Belgii, mimo trudnych warunków materialnych, Lelewel kontynuował intensywną działalność naukową. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć była pięciotomowa "Historia wiedzy geograficznej średniowiecza", uzupełniona atlasem z 50 mapami i ilustracjami, które wykonał własnoręcznie. Jego wkład w naukę i politykę na emigracji świadczy o jego niezłomności w dążeniu do odbudowy Polski oraz o szerokich zainteresowaniach badawczych, które uczyniły go jednym z najwszechstronniejszych polskich uczonych XIX wieku.

Twórczość Joachima Lelewela

Joachim Lelewel był wybitnym uczonym, którego prace obejmowały historię, geografię, numizmatykę oraz bibliografię. Odegrał kluczową rolę w rozwoju polskiej historiografii, zapoczątkowując tzw. szkołę lelewelowską, charakteryzującą się analizą procesów historycznych w ich całościowym ujęciu. Na podstawie jego badań opracowano "Starożytności Polskie" – pierwszą polską encyklopedię historyczną.

Najważniejsze publikacje Lelewela to m.in.:

  • „Edda” (1807) – badania nad religią dawnych Skandynawów.
  • „Joachima Lelewela bibljograficznych ksiąg dwoje” (1823-1826) – fundamentalne dzieło bibliograficzne.
  • „Dzieje Polski” (1829) – popularnonaukowy przegląd historii Polski.
  • „Géographie du moyen âge” (1852) – monumentalne opracowanie geografii średniowiecznej.
  • „Polska, dzieje i rzeczy jej rozpatrywane” (1851-1868) – dwudziestotomowe kompendium dotyczące polskiej historii.

Ebooki autorstwa Joachima Lelewela znajdziecie w księgarni Woblink.

Ostatnie lata życia i śmierć Lelewela

Joachim Lelewel spędził ostatnie lata życia w samotności i nędzy, całkowicie oddając się pracy naukowej. Ciężko chory, 26 maja 1861 roku został przewieziony przez przyjaciół z Brukseli do prywatnej kliniki w Paryżu. Mimo prób ratowania jego zdrowia, zmarł trzy dni później, 29 maja 1861 roku.

Po uroczystym nabożeństwie Lelewel został pochowany na cmentarzu Montmartre w Paryżu. W 1929 roku, z okazji 350-lecia Uniwersytetu Wileńskiego, jego prochy zostały przeniesione do Wilna i złożone na cmentarzu Na Rossie, by uhonorować jego związek z tą uczelnią i wkład w polską naukę.

Joachima Lelewela upamiętniono m.in. w filmie „Młodość Chopina” z 1951 roku, gdzie w jego rolę wcielił się aktor Tadeusz Białoszczyński.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.