Małgorzata Kalicińska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Małgorzata Kalicińska Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Małgorzata Kalicińska to polska powieściopisarka znana przede wszystkim jako autorka popularnej serii „Rozlewisko”. Twórczyni wielu historii obyczajowych, takich jak „Przytulajka”, „Dwoje na kwarantannie” czy „Co, Gocha?”. Kalicińską można było także zobaczyć na małym ekranie, między innymi jako jurorkę w programie nadawanym jako TVP2 pt. „Opowiedz nam swoją historię”. Pisarka nie ucieka także od tematów kuchennych. Pojawiła się w emitowanym w Polsacie show „Top Chef. Gwiazdy od kuchni”, jest także współautorką książki „Kalicińscy od kuchni”.

Życie prywatne i kariera Małgorzaty Kalicińskiej

Małgorzata Kalicińska urodziła się 30 września 1956 roku w Warszawie. Ukończyła tamtejsze XXXVII Liceum Ogólnokształcące im. Jarosława Dąbrowskiego, a później Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach pracowała w kilku szkołach: Technikum Ogrodniczym w Konstancinie-Jeziornej, Szkole Podstawowej nr 312 oraz nr 328 w Warszawie. Zbierała także wiadomości do emitowanego na antenie TVP1 „Kawa czy herbata”. Później współtworzyła program „Forum nieobecnych”, a także współredagowała program „Żyć bezpieczniej”. Przez wiele lat Małgorzata Kalicińska była pracowniczką, a także współwłaścicielką, Agencji Reklamowej Camco-Media. Współpracowała z ilustrowanym tygodnikiem kobiecym „Bluszcz” w latach 2008-2012. Pisarka od 2011 roku prowadziła także własnego bloga. Prywatnie Kalicińska ma dwójkę dzieci, syna Stanisława oraz córkę Barbarę, z którą wspólnie napisała powieść zatytułowaną „Irena”.

Cykl „Rozlewisko” Małgorzaty Kalicińskiej

Małgorzata Kalicińska pozostaje znana przede wszystkim ze swojej serii powieści „Rozlewisko”. Składają się na nią trzy części: „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem” oraz „Miłość nad rozlewiskiem”. Wszystkie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. Główną bohaterką jest Małgorzata Jantar, która pracuje w agencji reklamowej, jednak swój spokój znajduje w magicznym domu na Mazurach u swojej matki Basi, z którą jej relacje bywały mocno skomplikowane. To tam świat się dla niej zatrzymuje i znów nabiera magii, codzienność przestaje być wypełniona wiecznym zmęczeniem, a dom i rodzina na powrót stają się najważniejsze. To tam Gosia decyduje się podjąć ryzykowną decyzję o założeniu pensjonatu. „Powroty nad rozlewiskiem” to tom opowiedziany z perspektywy Barbary Jabłonowskiej, matki Małgosi. Cofamy się do początków XX wieku, śledząc losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach, a także splątanych historii polsko-niemieckich i katolicko-ewangelickich. Z kolei „Miłość nad rozlewiskiem” ma już dwie narratorki: Gosię, która właśnie znajduje swoją stabilizację, oraz Paulę, która niespodziewanie zamieszkała nad Rozlewiskiem. Kobiety wciąż są zaskakiwane, podejmują śmiałe decyzje i nie wahają się zaryzykować, by znaleźć upragnioną miłość i pełne spokoju życie. Seria „Rozlewisko” została zekranizowana jako serial, emitowany na TVP1. W rolę Gosi wcieliła się Joanna Brodzik, a jej matki Basi – Małgorzata Braunek. Serial doczekał się sześciu odsłon: „Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem”, „Życie nad rozlewiskiem”, „Nad rozlewiskiem”, „Cisza nad rozlewiskiem” oraz „Pensjonat nad rozlewiskiem”. Oryginalną trylogię autorstwa Małgorzaty Kalicińskiej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe lub audiobooki.

Cykl „Mańka” Małgorzaty Kalicińskiej

Po sukcesie „Rozlewiska” Małgorzata Kalicińska nie osiadła na laurach i stworzyła kolejną popularną serię powieści. Na cykl „Mańka” także składają się trzy tomy: „Lilka”, „Trzymaj się, Mańka!” oraz „Miłość na walizkach”. W pierwszej części Marianna po trzydziestu latach niezbyt pełnego wrażeń małżeństwa dowiaduje się od męża, że ten odchodzi. Zgadza się bez większego trudu, żalów i pretensji. W dodatku wpada do niej z prośbą o pomoc młodsza siostra, Lilka. Marianna zmuszona zostaje do spojrzenia na swoje życie z nowej perspektywy – syn dawno odchowany, mąż odchodzi z kochanką, ojciec nie młodnieje… Mańka zastanawia się, kogo przez ten czas kochała i kto kochał ją. Ile w jej życiu było szczęścia, a ile nieszczęścia? Pojawienie się przyrodniej siostry Lilki sprawia, że zaczyna inaczej patrzeć na kobiecość, miłość, wybaczenie. Historia Marianny toczy się dalej w „Trzymaj się, Mańka!”. Po trudnych życiowych wydarzeniach Mańka próbuje odnaleźć się w życiu na nowo, a także poradzić sobie z zalanym mieszkaniem i czekającym ją remontem. W dodatku orientuje się, że jak małe dziecko jest zazdrosna o nową kobietę, która pojawiła się obok jej ojca. Marianna wylewa swoje żale i frustracje w mailach do Antoniego, które stają się jej głównym źródłem radości i ucieczką od codziennego zgiełku. Antoni, jej dawny znajomy, teraz pracuje w Korei Południowej i pewnego dnia zaprasza tam Mańkę na krótką wycieczkę. Kobieta zgadza się i nagle znajduje się w miejscu, gdzie rozmawia z kobietami z różnych stron świata i kultur, które postanowiły żyć tak, jak chcą, co pozwoliło im odnaleźć szczęście. Rezultat tego dość szalonego wyjazdu zupełnie Mańkę zaskakuje. Ostatni tom serii, „Miłość na walizkach”, skupia się na zakochanych w sobie Mańce i Tośku. Próbują razem uporać się z tym nowym, wspólnym etapem w ich życiu. Antek przechodzi na emeryturę, gdzie czuje się niepotrzebny. Jak wykorzystać jego energię i zapał, który wciąż się w nim tli? Jak pomóc mu odnaleźć się w świecie bez pracy zawodowej? I gdzie – w Polsce, w domu z ogródkiem pod miastem? Czy to będzie najlepsze miejsce dla dwójki dojrzałych ludzi, czy lepiej ruszyć we wspólną podróż po świecie? Mańka wie jedno – nieważne gdzie, byle razem. Książki z cyklu „Mańka” Małgorzaty Kalicińskiej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Inne książki Małgorzaty Kalicińskiej w księgarni internetowej Woblink

Oprócz cyklu „Rozlewisko” oraz „Mańka” na Woblink znajdziecie także inne powieści obyczajowe autorstwa Małgorzaty Kalicińskiej, takie jak „Przytulajka” czy „Zwyczajny facet”. Czekają na Was także pozycje, w których Kalicińska jest współautorką: wśród nich napisana wraz z córką „Irena” czy zbiory świątecznych opowiadań, „Siedem życzeń” oraz „Cicha 5”. Tytuły te dostępne są w formie książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!