Tomas Halik Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Tomas Halik Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Tomáš Halík urodził się w 1948 roku. To czeski duchowny rzymskokatolicki, konwertyta, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Karola w Pradze. Halik pracuje również jako duszpasterz akademicki. Duchowny ma na swoim koncie szereg książek, w których porusza temat współczesnej kondycji Kościoła oraz wyzwań, jakie stoją przed księżmi. Halik pisze również na temat historii Kościoła. Na swoim koncie ma m.in. książkę „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni”, w której opisał czeski katolicyzm przed i po upadku komunizmu. Za swoją działalność Halik był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Order Zasługi RFN. W 2019 roku Halik otrzymał Medal św. Jerzego, który przyznawany jest przez redakcję „Tygodnika Powszechnego”.

Życiorys Tomáša Halika

Halik jest absolwentem socjologii i filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jednym z jego nauczycieli i mentorów był Jan Patočka, znany czechosłowacki filozof uznawany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku. W czasie rządów komunistów w Czechosłowacji, Halik otrzymał zakaz pracy na uczelni i został oddelegowany do pracy jako terapeuta dla alkoholików i narkomanów. Pod koniec lat 70. XX wieku Halik został potajemnie wyświęcony na księdza i do upadku komunizmu był jedną z najważniejszych postaci podziemnego Kościoła katolickiego. W 1990 roku Halik został rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze. W tym samym czasie papież Jan Paweł II wprowadził Halika do Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi. Na początku lat 90. Halik zaczął również wymarzoną pracę na uniwersytecie. Od 1993 roku wykłada religioznawstwo na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola. Duchowny wykładał również w Oxfordzie i Cambridge. Jedną z najważniejszych funkcji w życiu Halika było powołanie na eksperta przez prezydenta Czech Václava Havla. W roku 2008 papież Benedykt XVI mianował Halika prałatem honorowym Jego Świątobliwości.

Halik jest bardzo popularną postacią w Czechach, mimo że to jeden z najbardziej ateistycznych krajów Europy. Halik angażuje się w życie społeczne – w mediach i swoich wystąpieniach porusza tematy nierówności społecznych, rasizmu, wypowiada się na tematy polityczne oraz komentuje proces sekularyzacji i integracji europejskiej. Halik jest profesorem doktorem habilitowanym socjologii, doktorem habilitowanym teologii oraz doktorem filozofii. Duchowny cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko w Czechach, ale również w innych częściach świata. Dowodem na to mogą być liczne wyróżnienia międzynarodowe oraz zainteresowanie tłumaczeniami jego dzieł.

W Polskim tłumaczeniu ukazało się aż kilkanaście dzieł czeskiego duchownego: „Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku”, „Radziłem się dróg. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Jan Jandourek, „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe. Labiryntem świata z wiarą i wątpliwościami”, „Przemówić do Zacheusza”, „Zacheuszu! Kazania na niedziele i święta”, „Wzywany czy niewzywany, Bóg się tutaj zjawi”, „Noc spowiednika. Paradoksy małej wiary w epoce postoptymistycznej”, „Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”, „Drzewo ma jeszcze nadzieję”, „Dotknij ran”, „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, „Przenikanie światów: z życia pięciu wielkich religii”, „Różnorodność pojednana. Z Tomášem Halíkiem rozmawia Tomasz Dostatni”, „Hurra, nie jestem Bogiem!”, „Chcę, abyś był”, „Żyć z tajemnicą. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Żyć w dialogu. Impulsy do rozmyślań nad wiarą”, „Bóg zagubiony. Wiara w objęciach niewiary”, „Czas pustych kościołów”.

Jedną z najważniejszych dzieł w dorobku Halika jest książka o bardzo wymownym tytule „Czas pustych kościołów”. Halik większość swoich publikacji poświęca tematowi kryzysu wiary i odchodzenia ludzi od Kościoła. Duchowny stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy puste kościoły w czasie pandemii to zapowiedź przyszłości chrześcijaństwa. Halik zastanawia się nad wyzwaniami przed jakimi stają współcześni księża i biskupi – wyzwaniami związanymi z reformą kościoła i odwróceniem tendencji. „Czas pustych kościołów” to zbiór esejów, przemyśleń i kazań pisanych przez Halika w czasie pandemii, co stawia tę książkę wśród najbardziej aktualnych książek poświęconych kondycji kościoła w Europie.

Tomas Halik ma na swoim koncie również autobiografię, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak, „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności”. Duchowny opisuje w niej swoją historię od czasu tajnego święcenia do czasów obecnych. Halik urodził się w okresie silnego stalinizmu, był świadkiem komunistycznego terroru, świadkiem Praskiej Wiosny, okupacji Czechosłowacji i aksamitnej rewolucji. Przez pryzmat swojego życiorysu Halik kreśli historię Czech i europejskiego katolicyzmu. „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności” to także opowieść o formowaniu się demokracji w Europie Środkowej i roli kościoła w utrzymywaniu nadziei w społeczeństwie.

Książki Tomáša Halíka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tomáša Halíka w formie ebooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!