Vincent V. Severski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Christine Powieść o Krystynie Skarbek, Książka | Vincent V. Severski

    Bohaterką książki jest Krystyna Skarbek, polska agentka brytyjskiej tajnej służby nazywana przez Winstona Churchila „ulubionym wywiadowcą“. Krystyna jest w Belgradzie i stara się nawiązać jak najwięcej konspiracyjnych kontaktów, a także za wszelką cenę nie dopuścić, aby Jugosławia przystąpiła do wojny po stronie Niemców. Jest też w posiadaniu ważnych dokumentów dotyczących inwazji Niemiec na Związek Radziecki. Jej misja nie kończy się powodzeniem.

Vincent V. Severski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Vincent V. Severski, a właściwie Włodzimierz Sokołowski, to były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, Agencji Wywiadu oraz Urzędu Ochrony Państwa, emerytowany pułkownik, a także pisarz. Po zakończeniu służby i przejściu na emeryturę poświęcił się pisaniu książek. Jego najpopularniejsze powieści to „Nielegalni”, „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”, które składają się na bestsellerowy cykl „Nielegalni”. Vincent V. Severski jest znaną osobą w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych.

Vincent V. Severski przyszedł na świat w 1956 roku w Warszawie. Jego przodkowie pochodzą z Wilna oraz nieistniejącej już wsi Rejszaliszki. Pisarz studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a tematem jego pracy magisterskiej była „Kryminalistyczna problematyka alibi”.

Vincent V. Severski – oficer wywiadu

Autor „Nielegalnych” pracował jako funkcjonariusz wywiadu PRL i III RP. Służbę wywiadowczą pod przybraną tożsamością pełnił 26 lat. Poza granicami Polski spędził 13 lat realizując zadania w Azji, Afryce, Europie i na Bliskim Wschodzie. Przeszedł szkolenie CIA w Stanach Zjednoczonych, a w Agencji Wywiadu dotarł do stanowiska dyrektora biura. Pracę rozpoczął w 1982 roku i zajmował się rozpoznawaniem działań obcych służb specjalnych, które prowadziły ideologiczną dywersję skierowaną w stronę Polski. Odbył ponad 100 misji w prawie 50 różnych krajach. Mówi biegle w trzech językach. Ze służby w wywiadzie odszedł na własną prośbę w 2007 roku. Miał stopień pułkownika.

Vincent V. Severski był wielokrotnie wyróżniany oraz honorowany przez władze Polski, Wielkiej Brytanii i Izraela. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama odznaczył go Legią Zasługi (stopień Legionnaire).

Bestsellerowe cykle Vincenta V. Severskiego: „Nielegalni” i „Zamęt”

Doświadczenie zdobyte przez Severskiego podczas pracy jako oficer wywiadu pozwala mu w powieściach sensacyjnych odsłaniać przed czytelnikiem kulisy działalności wywiadów. Autor pokazuje, w jaki sposób działają służby wywiadowcze w różnych krajach, i gwarantuje całą gamę emocji i mocnych wrażeń.

Powieści należące do serii „Nielegalni” to najpopularniejsze książki Vincenta V. Severskiego. Ich akcja toczy się wokół działalności Wydziału Q – tajnej jednostki powołanej do pracy przy szczególnych misjach. Głównymi bohaterami są Konrad Wolski, szef Wydziału, oraz jego prawa ręka, Sara Korska. Pierwsza część cyklu została wydana w 2011 roku i nosiła tytuł „Nielegalni”. To powieść szpiegowska, której akcja rozgrywa się we współczesnej Polsce, Rosji, Szwecji, a także na Ukrainie i Białorusi. Nie zabrakło tutaj wątków z czasów II wojny światowej i współczesnej polityki. Kolejnymi tytułami należącymi do cyklu są „Niewierni”, „Nieśmiertelni” i „Niepokorni”.

Po zakończeniu „Nielegalnych” autor rozpoczął nowy cykl ‒ „Zamęt”. Dotychczas w serii ukazały się dwa tytuły: „Zamęt” i „Odwet”. Pojawiają się tu bohaterowie znani z pierwszego cyklu pisarza – Ela i Witek. W „Zamęcie” talibowie porywają polskiego inżyniera. Okazuje się, że porwanie jest częścią większego planu, w który zamieszane są wywiady różnych krajów. Na ratunek wyrusza tajna jednostka Agencji Wywiadu „Sekcja”. W jej skład wchodzą między innymi pułkownik Roman i absolwentka ASP Monika. Zespół postanawia za wszelką cenę rozwiązać skomplikowaną szpiegowską zagadkę. „Zamęt” ukazał się nie tylko jako książka papierowa, ale także ebook i audiobook (a właściwie superprodukcja).

Oprócz powyższych tytułów Vincent V. Severski jest także autorem wydanej w 2019 książki „Christine. Powieść o Krystynie Skarbek”. To historia polskiej agentki brytyjskiej tajnej służby, określanej przez Winstona Churchila mianem „ulubionego wywiadowcy”.

Serial „Nielegalni”

Serial „Nielegalni” to ekranizacja dwóch powieści pisarza – „Nielegalni” i „Niewierni”. Ta polska produkcja określana jest jako połączenie thrillera szpiegowskiego i dramatu kryminalnego. Serial został wyprodukowany przez stację Canal+ i opowiada o losach dwóch agentów wywiadu. Występują w nim między innymi Grzegorz Damięcki, Filip Pławiak, Agnieszka Grochowska czy Andrzej Seweryn.

Szeroki wybór książek papierowych, ebooków i audiobooków Vincenta V. Severskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com. Zapraszamy!

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).