Zadie Smith Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zadie Smith Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Zadie Smith to brytyjska pisarka i publicystka, a także członkini Royal Society of Literature. Jej powieści, felietony i opowiadania poruszają czytelników i czytelniczki na całym świecie. Zadie Smith jest absolwentką King’s College w Cambridge. Pisarka urodziła się w Londynie w 1975 roku w Brent, dzielnicy robotniczej. Jej mama pochodzi z Jamajki, a ojciec jest Anglikiem. Rodzice nadali jej imię Sadie, które autorka „Białych zębów” zmieniła na Zadie w wieku 14 lat. Smith ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa ojca i dwóch młodszych braci. Jeden z nich, Ben Bailey Smith, to raper, komik i aktor występujący na scenie pod pseudonimem DoC Brown.

Życie i twórczość autorki „Białych zębów”

W dzieciństwie Zadie Smith bardzo lubiła stepować i chciała zostać aktorką musicalową. W czasie studiów zarabiała jako jazzowa śpiewaczka. Chciała również zostać dziennikarką, ale ostatecznie zdecydowała się na karierę literacką. Nigdy nie porzuciła dziennikarstwa całkowicie, jej talent w tej dziedzinie widać w pisanych przez nią felietonach. Oprócz powieści Smith pisze również opowiadania dla tygodnika „The New Yorker” oraz uczy kreatywnego pisania na New York University. Prywatnie pisarka jest żoną północnoirlandzkiego pisarza i poety, Nicka Lairda. Para poznała się jeszcze na studiach w Cambridge. Wzięli ślub w 2004 roku, a pięć lat później na świat przyszła ich córka Katherine.

Zadie Smith – nagradzana autorka bestsellerów

Debiutancka powieść Zadie Smith „Białe zęby” z miejsca stała się bestsellerem ‒ jej nakład przekroczył w Wielkiej Brytanii milion egzemplarzy. Książka znalazła się w zestawieniu 100 najlepszych powieści anglojęzycznych według „Timesa”. Została uhonorowana nagrodą Whitbread Book Award za najlepszy debiut 2000 roku, a także stworzono na jej podstawie miniserial telewizyjny. Książka „O pięknie” była nominowana do Nagrody Bookera i została uhonorowana nagrodą Orange Prize for Fiction. W 2016 roku pisarka otrzymała Nagrodą Literacką dziennika „Die Welt”.

Książki Zadie Smith

Zadie Smith jest autorką pięciu powieści: „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”, „Londyn NW” i „Swing Time” oraz dwóch zbiorów opowiadań „Lost and Found” i „Grand Union”. Opublikowała także dwa zbiory esejów „Jak zmieniłam zdanie” oraz „Widzi mi się”. W „Białych zębach” opisuje historie trzech rodzin emigrantów na tle współczesnego, wielokulturowego Londynu. Natomiast „Swing Time” to opowieść o dwóch przyjaciółkach marzących o karierze tancerek. To opowieść o pasji, poszukiwaniu własnych korzeni oraz o przyjaźni. Zadie Smith w swoich książkach zabiera głos w wielu ważnych kwestiach, takich jak klasa i awans społeczny, kobiecość, męskość czy rodzicielstwo.

Jeśli chcesz poznać twórczość Zadie Smith, koniecznie zajrzyj na Woblink.com! Znajdziesz tam ebooki, audiobooki oraz książki papierowe autorki.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.