Opis treści
Czeczenia, 1995: Nura ma siedemnaście lat, gdy rosyjski oddział wkracza do jej rodzinnej wioski. Jeszcze niedawno dziewczyna pragnęła uciec z domu, w którym panują surowe prawa przodków, a codzienne życie regulują normy kodeksu muzułmańskiego. Teraz wybuch wojny przekreśla jej marzenie o wolności.
Moskwa, 1995: Aleksander zwany Oseskiem nigdy nie przypuszczał, że będzie miał coś wspólnego z przerażającą niewiadomą, jaką jest wojna. Jego żołnierski plecak jest ciężki od książek, ale bardziej przygniatają Aleksandra oczekiwania matki – syn bohatera z Afganistanu, któremu „sam Gorbaczow osobiście był wdzięczny”, musi pójść w ślady ojca. Aleksander zostawia więc ukochaną, by walczyć na Kaukazie.
Berlin, 2016: Aleksander Orłow, bogaty rosyjski oligarcha zwany Generałem, rozpoczyna z córką nowe życie w nowym kraju. Dziewiętnastoletnia Ada obsesyjnie pragnie poznać przeszłość ojca. Kiedy zaczyna zadawać pytania, powracają najmroczniejsze koszmary Aleksandra, odżywa wspomnienie najgorszej ze wszystkich nocy i niewyobrażalne poczucie winy. Zbliża się dzień rozrachunku. Generał wie, że musi sam wymierzyć sprawiedliwość i że uda mu się to tylko wtedy, gdy przekona do swego planu Kotkę, upartą gruzińską aktorkę...
"Kotka i Generał" to pełna dramatyzmu powieść o winie i pokucie oparta na prawdziwych wydarzeniach.
Czytelnik Woblinka 03-07-2020
O emocjach, tęsknocie, uciecze, poszukiwaniach drogi i słuchaniu swojego głosu. Ile można oddać za marzenia i co jest w stanie zrobić człowiek, by nigdy w nim nie zgasł płomień chęci zmiany. Wszystko pięknym językiem, uczta dla zmysłów. Konkurs recenzencki Woblinka
Czytelnik Woblinka - konkurs recenzenci recenzenckiWoblinka 03-07-2020
Na okładce dwie twarze: jedna z zaczernionymi ustami i druga z zaczernionymi oczami. Rysunek budzi niepokój, stwarza napięcie i w takim klimacie autorka prowadzi nas przez życie kilku osób, splatających swe losy przed, w czasie i po wojnie w Czeczeni. Książka wymaga zaangażowania czytelnika, nie należy do łatwych, ale na pewno na długo pozostaje w pamięci. Obrazuje, jak kształtowanie człowieka od najmłodszych lat wpływa na jego osobowość i podejmowane decyzje w dorosłym życiu. Przedstawia wynikające z tego konsekwencje. Wojna niesie za sobą strach i śmierć. Ucina wszelkie marzenia. Winy się nie przedawniają, a odpokutowanie za wyrządzone krzywdy nie jest możliwe. Gwałt rosyjskich żołnierzy na czeczeńskiej dziewczynie i jej śmierć nie pozwalają zapomnieć o brutalności i braku moralnych zasad. Poczucie winy u Generała, jednego z oprawców, powraca ze szczególną mocą po spotkaniu podobnej do zabitej dziewczyny gruzińskiej aktorki Kotki. Mimo ustabilizowanego życia dokonuje próby rozliczenia przeszłości. Jest to powieść dramatyczna, oparta na autentycznych wydarzeniach. Przedstawia drastyczne metody utrzymania władzy stosowane przez osoby zasiadające przy biurkach, łatwo decydujące o życiu i śmierci zwykłych ludzi, skazanych na wojenny horror.