Adam Zagajewski Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka „Śpiewa to, co milczy”. Tam, gdzie oddech. Wiersze, Ebook | Adam Zagajewski

    Co wiedzą poeci? Adam Zagajewski udziela na to pytanie sprzecznych odpowiedzi. „Nic nie wiedzą, ale zapisują pojedyncze metafory” – mówi w jednym z wierszy, gdy w innym sugeruje: „A może tylko udawaliśmy, że nic nie wiemy…”  Poezja, podobnie jak śpiew, rodzi się „tam gdzie oddech”, ale to, co najważniejsze ukryte jest w milczeniu, „śpiewa to, co milczy”. W jej odbiorze ważne są więc osobiste, pozbawione uprzedzeń wrażenia. Zapytałam o nie krytyków i naukowców, profe...

Adam Zagajewski Ebooki

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku. To wybitny polski poeta, tłumacz, prozaik, eseista, przedstawiciel Nowe Fali, jeden z sygnatariuszy Listu 59. Zagajewski przez wiele lat, aż do śmierci, wymieniany był wśród kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Zagajewski jest jednym z najważniejszych i najczęściej wyróżnianych polskich poetów II połowy XX wieku i początku XXI wieku. Zagajewski był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1975), Nagrodę Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego (1988), Międzynarodową Nagrodę Vilenica (1996), Nagrodę Tranströmera (2000), Międzynarodową Nagrodę Neustadt (2004) i Nagrodę Księżnej Asturii (2017).

Życiorys Zagajewskiego

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale kilka miesięcy po narodzinach jego rodzina została wysiedlona i zamieszkała w Gliwicach. Przyszły poeta pochodził z rodziny inteligenckiej, był wnukiem Karola Zagajewskiego, nauczyciela, i synem prof. Tadeusza Zagajewskiego. Swoje pierwsze kroki w świecie literackim stawiał w Krakowie, gdzie studiował filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po ukończeniu studiów podjął się pracy na uczelni, gdzie wykładał filozofię. Współpracował wówczas z czasopismem „Student”. Zagajewski był członkiem krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz”, która powstała po wydarzeniach 1968 roku. Z Julianem Kornhauserem napisał „Świat nie przedstawiony” – jeden z najważniejszych manifestów Nowej Fali.

Zagajewski debiutował w 1972 roku tomikiem „Komunikat”. Zagajewski prowadził zajęcia Towarzystwa Kursów Latających, publikował w prasie podziemnej, współredagował niezależne pismo literackie „Zapis”. Po podpisaniu „listu 59”, który był sprzeciwem wobec planowanych zmian w konstytucji PRL, cenzura zakazała publikacji dzieł poety. W latach 1979-1981 przebywał na stypendium w DAAD w Berlinie Zachodnim (Berliner Künstlerprogramm). W 1982 roku opuścił Polskę i zamieszkał w Courbevoie pod Paryżem.

Adam Zagajewski wrócił do Polski w 2002 roku. Na stałe mieszkał w Krakowie aż do śmierci. Poeta zmarł 21 marca 2021 roku. Zagajewski tworzył niemal same wiersze białe i wolne. Pisarz był zwolennikiem traktowania poezji jako sztuki konwersji i układania wyrażeń myślowych. Wśród najważniejszych książek Zagajewskiego należy wymienić „Sklepy mięsne” (1975), „List” (1978), „Jechać do Lwowa” (1985), „Płótno” (1990), „Pragnienie” (1999). Jest również autorem zbiorów esejów i szkiców literackich takich jak napisany wspólnie z Julianem Kornhauserem „Świat nieprzedstawiony” (1974), „Drugi oddech” (1978), „Dwa miasta” (1991) oraz powieści „Ciepło, zimno” (1975), „Słuch absolutny” (1982) i „Cienka kreska” (1983).

Zagajewski sześciokrotnie nominowany był do Nagrody Literackiej Nike. W 1999 roku za tom „W cudzym pięknie”, rok później za „Pragnienie”. Kolejną nominację otrzymał sześć lat później za „Anteny”. W 2015 roku jury Nagrody nominowało go za „Asymetrię”, w 2018 roku za „Poezję dla początkujących”. Szóstą nominację otrzymał za swoją ostatnią książkę „Substancja nieuporządkowana”.

Książki Adama Zagajewskiego na Woblinku

Książki Adama Zagajewskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.