Majówkowy Maraton Czytelniczy

Adrian Bednarek Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adrian Bednarek Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Adrian Bednarek to polski autor thrillerów oraz powieści kryminalnych, skupiających się zwłaszcza na postaciach seryjnych morderców. Wśród najbardziej znanych historii, które stworzył, znajdują się takie tytuły jak “Pamiętnik diabła”, “Pasażer na gapę” czy “Obsesja”. Bednarek urodził się w 1984 roku w Częstochowie. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Oprócz fascynacji czarnymi charakterami, pisarz jest wielbicielem żużla, a także nałogowym biegaczem.

Debiut literacki Adriana Bednarka - losy Kuby Sobańskiego

Adrian Bednarek zainaugurował swoją karierę literacką w 2014 roku thrillerem zatytułowanym “Pamiętnik diabła”. Opisuje on koleje losu Kuby Sobańskiego, krakowskiego seryjnego mordercy. To student prawa, któremu nigdy nie brakuje pieniędzy, a u boku ma “królową piękności”, Julię. Pozornie niewyróżniający się niczym szczególnym mężczyzna nosi w sobie nałogową wręcz potrzebę wywoływania skoków adrenaliny, co zapewnia mu patrzenie, jak z zamordowanych przez niego brunetek wypływa krew. A wszystko to oprószone jest nieukojoną traumą z dzieciństwa. “Pamiętnik diabła” szybko stał się bestsellerem i zapoczątkował serię poświęconą krakowskiemu seryjnemu mordercy - Sobańskiemu. Należą do niej: “Proces diabła” (2015), “Spowiedź diabła” (2017) oraz “Wyrok diabła” (2018), wszystkie wydane nakładem Wydawnictwa Novae Res.

Książki Bednarka poza seriami

Po zwieńczonym sukcesem debiucie, Bednarek stworzył thriller psychologiczny, zatytułowany “Skazany na zło”. Jego główny bohater, niemal trzydziestoletni Wiktor Hauke, za sprawą jednej jedynej pomyłki staje się zakładnikiem, a wręcz niewolnikiem sadystycznego oprawcy. Wszystko, co dotychczas uznawał za istotne w życiu staje się nieważne, a on sam zostaje marionetką w rękach wybitnie bezwzględnego reżysera. Po “Skazanym na zło” przyszła kolej na “Pasażera na gapę”, historię o dwóch przestępcach i świecie wypełnionym nieuniknionym złem. Konrad i Maciek uciekają ze szpitala psychiatrycznego, gdzie przebywali zamiast odbywać karę więzienia. Duet nieco z przypadku, nieco z braku innego wyjścia zabiera ze sobą tytułowego pasażera na gapę, nie przewidując, w jak bezwolne marionetki zmieni ich sadystyczny towarzysz podróży. W podobnie mrocznym tonie utrzymane są “Córeczki” - thriller psychologiczny o dwóch zupełnie różnych od siebie kobietach. Ewa dawniej chciała być policjantką, ale otworzyła butik z odzieżą sportową w centrum Częstochowy. Pola rzuciła studia medyczne i zatrudniła się jako instruktorka pole dance, by mieć za co żyć. Co je łączy? Psychopatyczny morderca, nazywany Strachem na Wróble, na którego ślad przypadkowo trafia Ewa. Postanawia odezwać się w tej sprawie do Poli i razem spróbować odkryć tożsamość tajemniczego zabójcy, który bardzo je skrzywdził. Zemsta to czasem najbardziej nieugaszona motywacja do działania.

Oskar Blajer

Kuba Sobański nie jest jedynym seryjnym mordercą, który stał się bohaterem serii książek autorstwa Adriana Bednarka. Wśród najnowszych pozycji tego autora znaleźć można trzy, które skupiają się na kolejnej postaci - Oskarze Blajerze. Tego wielbiciela pisania opowiadań kryminalnych, które pozwalają mu zapomnieć o swojej dramatycznej przeszłości, poznajemy po raz pierwszy w powieści “Inspiracja” (2020). W poszukiwaniu inspiracji do kolejnej historii, Blajer wybiera się na pogrzeb zamordowanej niedawno dziewczyny. Poznaje tam Luizę, która od tego momentu będzie miała niespodziewanie duży wpływ na jego życie. Tymczasem w prasie coraz częściej pisze się o seryjnym mordercy, nazywanym Łowcą Nimfetek. Oskar odkrywa niejasne powiązania między zabójstwami a Luizą, wplątując się w sam środek pełnej niebezpieczeństw i napięcia intrygi. Dalsze losy Oskara, związane między innymi z zemstą na ludziach, którzy go skrzywdzili i przewrócili jego wcześniejsze życie do góry nogami, rozgrywają się na łamach kolejnych tomów serii - “Obsesji” (2020) oraz “Fascynacji” (2021). Oskar zmienia się, z ofiary stopniowo stając się myśliwym. Wydane przez Wydawnictwo Novae Res książki dostępne są jako audiobookioraz ebooki na Woblinku.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!