Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksander Kamiński Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Kamienie na szaniec. Lektura z opracowaniem., Audiobook | Aleksander Kamiński, Lidia Rupik

    Lecz zaklinam: niech żywi nie tracą nadziei I przed narodem niosą oświaty kaganiec; A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei, Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec! J. Słowacki „Testament mój” Honor, służba ojczyźnie, bohaterstwo, siła przyjaźni – to historia Alka, Rudego i Zośki – młodych bohaterów wstrząsającej książki Aleksandra Kamińskiego, którzy podjęli walkę z bronią w ręku o przywrócenie niepodległości utraconej w 1939 r., nawet za cenę swego życia. Dramatyczna op...

Aleksander Kamiński Audiobooki

Aleksander Kamiński urodził się w 1903 roku. To polski pedagog, wychowawca, profesor nauk humanistycznych, pisarz. Przez wiele lat związany był z polskim harcerstwem. Jest autorem takich książek jak „Antek Cwaniak”, „Kamienie na szaniec” czy biografii Andrzeja Małkowskiego, założyciela polskiego harcerstwa. Aleksander Kamiński był jednym z ideowych przywódców Szarych Szeregów, tajnej organizacji harcerskiej, która w czasie II wojny światowej brała udział w walkach z okupantem oraz zajmowała się jego sabotowaniem.

Życiorys Aleksandra Kamińskiego

Kamiński urodził się w 1903 roku w Warszawie, ale gdy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do Kijowa, gdzie ukończył rosyjską szkołę powszechną. Następnie mieszkał m.in. w Rostowie i Humaniu. Gdy Aleksander miał 7 lat, zmarł jego ojciec. Już w 1916 roku chłopak musiał podjąć pracę zarobkową. W 1918 roku Aleksander wstąpił do 1. Męskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki. Od tego momentu niemal przez całe swoje życie związany będzie z harcerstwem. Po powrocie do Polski w 1921 roku podjął naukę w gimnazjum, a następnie poszedł na studia. Aleksander Kamiński ukończył historię i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1928 roku uzyskał dyplom magistra. W Warszawie kontynuował swoją przygodę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W stolicy był m.in. drużynowym I Pruszkowskiej Drużyny Harcerz im. Stefana Czarnieckiego. W 1928 roku został komendantem Mazowieckiej Chorągwi ZHP. W tamtym czasie Kamiński zaangażował się w pracę z najmłodszymi harcerzami – zuchami. Był twórcą metodyki zuchowej. Kamiński napisał kilka powieści i podręczników metodycznych, które miały pomóc innym instruktorom przygotować się do wychowywania zuchów. W 1932 roku Kamiński napisał powieść „Antek Cwaniak”. W tym samym roku ukazała się książka „Książka wodza zuchów”. W 1935 roku swoja premierę miał „Krąg rady”.

W latach 30. XX wieku Kamiński należał do wielu rad, wydziałów i sekcji ZHP, które miały na celu szkolenie instruktorów. Jego stanowisko łączyło się z licznymi podróżami. Kamiński brał udział w wielu konferencjach i zlotach instruktorskich. Najważniejszymi z nich były tzw. Jamboree – międzynarodowe zloty organizacji skautowskich z całego świata. W tym czasie odwiedził m.in. Węgry, Holandię, Edynburg i Gilwell w Wielkiej Brytanii.

Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany ze Śląska. Po zajęciu stolicy przez nazistów prowadził przez jakiś czas zaimprowizowany ośrodek dla dzieci osieroconych wskutek oblężenia Warszawy. W październiku 1939 roku Aleksander Kamiński został jednym z głównych członków Głównej Kwatery Szarych Szeregów, zwanej w konspiracji „Pasieką”. Następnie został jednym z założycieli i inicjatorów „Biuletynu Informacyjnego” – jednego z najważniejszych pism konspiracyjnych w okupowanej Polsce. W czasie II wojny światowej Kamiński udzielał się również czynnie w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Był twórcą koncepcji i założycielem Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” – organizacji, która działała przy Szarych Szeregach. W 1943 roku ukazała się powieść „Kamienie na szaniec” – silnie inspirowana własnymi doświadczeniami opowieść o akcji pod Arsenałem z marca 1943 roku.

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych książek podejmujących tematykę harcerskiej działalności konspiracyjnej. Kamiński opowiada w niej o Alku, Rudym, Zośce – trójce przyjaciół, harcerzy, maturzystów warszawskiego liceum, którzy wchodzą w dorosłość w dramatycznym momencie. Chłopcy dorastali w duchu patriotycznym, dlatego we wrześniu 1939 roku wiedzieli, że będą walczyć za ojczyznę. Ogromny wpływ na ich odwagę i chęć walki miały lata spędzone w drużynach harcerskich. Fabuła „Kamieni na szaniec” powstała na podstawie relacji Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, która została spisana w kwietniu 1943 roku. Przygotowanie opowieści zaproponował Józef Zawadzki, ojciec Tadeusza, który zaniepokojony był stanem psychicznym syna. Tadeusz bardzo mocno przeżył śmierć swoich kolegów, którzy zginęli w trakcie Akcji pod Arsenałem.

Następnie Aleksander Kamiński został poproszony o rozwinięcie opowieści zapisanej przez „Zośkę” i stworzenie na podstawie notatek pełnowymiarowej powieści. Tytuł „Kamieni na szaniec” nawiązuje do fragmentu wiersza „Testament mój” autorstwa Juliusza Słowackiego. „Kamienie na szaniec” to lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych w Polsce.

Pozostałe książki Aleksandra Kamińskiego

Kamiński ma swoim koncie kilkanaście książek – powieści, biografii, zbiorów opowiadań i książek metodologicznych. Ponadto autor zostawił po sobie blisko 250 niedokończonych prac oraz ponad 300 recenzji i artykułów.

Kamiński debiutował w 1932 roku książką „Antek Cwaniak”. Następnie napisał opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli – „Oficer Rzeczypospolitej”, „Księgę wodza zuchów” (1933), biografię Andrzeja Małkowskiego, „Krąg rady” (1935), „Wielką grę”, „Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy” (1943/1944), „Narodziny dzielności” (1947), „Jaćwież” (1953), „Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich” (1957) oraz „Funkcje pedagogiki społecznej”.

Nagrody i wyróżnienia Aleksandra Kamińskiego

Za swoją działalność kulturalną, społeczną i opozycyjną Aleksander Kamiński otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, orderów i odznaczeń. Autor „Kamieni na szaniec” dostał m.in. Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto pośmiertnie uhonorowano go Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Książki Aleksandra Kamińskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kamińskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.