Antoni Dudek Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Od Mazowieckiego do Suchockiej. Polskie rządy w latach 1989-1993, Książka | Antoni Dudek

    Przełom 1989 r. W Polsce upada komunizm. To koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Jednak nie wszystkie zmiany były dobre. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec – z tymi wyzwaniami musieli sobie poradzić pierwsi premierzy Trzeciej Rz...

    Promocja
    okładka Historia polityczna polski 1989-2015, Książka | Antoni Dudek

    Promocja
    okładka Reglamentowana rewolucja, Książka | Antoni Dudek

    Nowe, pełniejsze wydanie „Reglamentowanej rewolucji” odpowiada na szereg pytań, które zadajemy wciąż na nowo, myśląc o transformacji ustrojowej w Polsce. Autor odważnie obala mity, które przez dwie ostatnie dekady narosły wokół przełomu 1989 roku. Analizuje przyczyny rozpadu dyktatury komunistów w naszym kraju i pokazuje jego skutki. Zakulisowa gra Kremla, przygotowania do stanu wyjątkowego, okrągły stół, wybory czerwcowe, geneza rządu Mazowieckiego, wreszcie likwidacja PZPR...

Antoni Dudek Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Antoni Dudek to polski politolog, historyk i publicysta, badacz najnowszej historii Polski, profesor nauk humanistycznych i profesor zwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W latach 2010-2016 profesor Dudek był przewodniczącym i członkiem Rady Instytutu Pamięci Narodowej. W swoich publikacjach zajmuje się przede wszystkim najnowszą historią polityczną Polski oraz jej systemem politycznym. Antoni Dudek to autor i współautor książek historycznych, takich jak " Od Mazowieckiego do Suchockiej. Pierwsze rządy wolnej Polski", "Reglamentowana rewolucja" czy "Komuniści i Kościół w Polsce (1945-1989), które czekają na Was na Woblink. Politolog ten to także aktywny komentator polityczny, zwłaszcza w okresie, gdy piastował stanowisko w Radzie IPN. Jego teksty, których centralnym tematem była polityka rządu, polska historia i współczesna polityka polska ukazywały się na łamach między innym "Rzeczpospolitej" czy "Wprost". Antoni Dudek jest także współprzewodniczącym rady stowarzyszenia Inkubator Umowy Społecznej - organizacja ta promuje koncepcję decentralizacji ustroju Polski. Historyk został uhonorowany Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2007).

Kariera akademicka

Antoni Kazimierz Dudek urodził się 17 października 1966 w Krakowie. W roku 1990 roku ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk humanistycznych otrzymał cztery lata później - jego praca dotyczyła polityki władz PRL wobec Kościoła katolickiego w latach 1956-1970. Habilitacja Antoniego Dudka miała miejsce w 2004 roku, a 30 grudnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu tytuł profesora nauk humanistycznych. Swoją zawodową karierę akademicką rozpoczął w 1989 roku, by w latach 2011-2014 zostać kierownikiem Katedry Współczesnej Polityki Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2014 roku Dudek jest profesorem zwyczajnym w Instytucie Politologii Uniwersytetu Kardynała Stanisława Wyszyńskiego - przez chwilę był kierownikiem Katedry Instytucji i Zachowań Politycznych, by w 2019 roku rozpocząć pracę w Instytucie Nauk Historycznych UKSW.

Rada IPN

Jeszcze w 2000 roku Antoni Dudek rozpoczął pracę w Biurze Edukacji Publicznej IPN jako naczelnik Wydziału Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych. W latach 2006-2010 był doradcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Janusza Kurtyki, a kiedy powstała Rada IPN został powołany przez Sejm do jej składu - był jej ostatnim przewodniczącym. W czasie swojej pracy w Instytucie nadzorował realizację kilkunastu projektów związanych z historią Polski w latach 1939-1989. Nowelizacja ustawy o IPN z 2016 roku zniosła organ Rady.

Komentator polityczny i autor książek historycznych

Antoni Dudek w ciągu swojej kariery naukowo-badawczej napisał wiele prac związanych ze swoimi badaniami. Najważniejsze z nich dotyczą historii Polski w okresie powojennym oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ("Państwo i Kościół w Polsce 1945-1970"), a także transformacji ustrojowej ("Reglamentowana rewolucja") i przemian współczesnego systemu politycznego Polski ("Osobista historia IPN"). Profesor Dudek związany był nie tylko z Instytutem Pamięci Narodowej - w latach 2002-2009 był członkiem redakcji czasopisma "Pamięć i Sprawiedliwość", a jego teksty ukazywałysię między innymi w "Rzeczpospolitej", "Dzienniku" czy "Wprost". Historyk pojawiał się także w telewizji czy radiu - w TVP Historia prowadził program "Kulisy III RP", a także skupiający się na książkach "Ex Libris". Z kolei na antenie Programu II Polskiego Radia współprowadził audycje "Retrospekcje", "Ćwierćwiecze" i "Rzeczpospolite". W 2022 roku Antoni Dudek uruchomił własny kanał w serwisie YouTube, zatytułowany "Dudek o Historii" - z kolei na kanale "Super Expressu" prowadzi program "Dudek o Polityce". Na Woblink dostępnych jest wiele publikacji zarówno Antoniego Dudka, jak i innych badaczy historii najnowszej.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.