Arthur Conan Doyle Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Arthur Conan Doyle Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

W 1859 roku urodził się Arthur Conan Doyle, jeden z najważniejszych brytyjskich pisarzy. Doyle był twórcą Sherlocka Holmesa, jednego z najsłynniejszych fikcyjnych detektywów w historii literatury i popkultury. O przygodach detektywa z 221B Baker Street w Londynie napisał kilkadziesiąt opowiadań i powieści, które składają się na dziewięć książek – „Studium w szkarłacie”, „Znak czterech”, „Pies Baskerville'ów”, „Dolina trwogi”, „Przygody Sherlocka Holmesa”, „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”, „Powrót Sherlocka Holmesa”, „Jego ostatni ukłon”, „Księga przypadków Sherlocka Holmesa”. Doyle był również lekarzem, spirytystą, miłośnikiem sportu, niedoszłym politykiem.

Życiorys Arthura Conana Doyle

Doyle ukończył medycynę na Uniwersytecie w Edynburgu. Następnie zatrudniony był jako lekarz na statku wielorybniczym Hope of Peterhead, który kursował w okolicach Grenlandii. Doyle pracował również jako chirurg na statku SS Mayumba kursującym do Afryki. W 1885 roku Doyle obronił doktorat nauk medycznych. Tematem jego badań był wiąd rdzeniowy będący następstwem kiły. Po studiach i krótkim epizodzie pracy na statkach Doyle zaczął prowadził prywatną praktykę medyczną. Z powodu małej ilości klientów szybko porzucił zawód, by zająć się pisaniem. Na początku lat 90. XIX wieku przez jakiś czas mieszkał w Wiedniu. W Austrii pogłębiał swoją wiedzę na temat optyki.

Doświadczenie wyciągnięte z czasów studiów Doyle wielokrotnie wykorzystywał przy pracy nad swoimi opowiadaniami. Pomocnikiem Sherlocka Holmesa jest doktor Watson, który wielokrotnie pomagał detektywowi rozwiązywać zagadki, w których niezbędna była wiedza medyczna. Wielu czytelników i krytyków dopatrywało się w postaci Watsona alter-ego Doyle’a. Oprócz wykonywanego zawodu i zainteresowań pisarza i Watsona łączyło uczestnictwo w wojnie brytyjsko-afgańskiej.

Oprócz kryminałów Doyle pisał również powieści zaliczane do gatunku science-fiction, sensacyjne oraz powieści historyczne. Ponadto Doyle napisał kilka książek i opowiadań o przygodach profesora Challengera oraz o przygodach brygadiera Gerarda, jednak te książki nie przyniosły mu takiej sławy jak kryminały z Holmesem i Watsonem w rolach głównych. Najpopularniejszymi książkami Doyle’a, nie będącymi kryminałami, są „Zaginiony świat”, „Trujące pasmo”, „Kraina mgieł”, „Fortele brygadiera Gerarda” oraz „Biała Kompania”.

Debiut literacki

Doyle debiutował powieściowo w 1888 roku powieścią „Studium w szkarłacie”. To pierwsza część kultowego cyklu detektywistycznego. Powracający z wojny do Anglii doktor Watson poznaje ekscentrycznego detektywa Sherlocka Holmesa. Obaj szukają lokum – postanawiają zamieszkać przy 221B Baker Street w Londynie. Wkrótce Holmes zostaje poproszony przez jednego z oficerów Scotland Yardu o pomoc w rozwiązaniu śledztwa. Ofiarą morderstwa padł Enoch Drebber. Sprawa jest o tyle tajemnicza, że na zwłokach nie ma śladów obrażeń, a ofiara ma przy sobie pieniądze i zegarek, co wykluczałoby napad rabunkowy. Na dodatek na ścianie pustego domu, w którym znaleziono denata, krwią na ścianie wypisany jest napis „zemsta”. Tak zaczyna się seria dzieł, których bohater stanie się na przestrzeni lat najbardziej charakterystycznym detektywem na świecie i jedną z najważniejszych postaci literackich w historii.

Kolejna część przygód Sherlocka Holmesa – „Znak czterech” – ukazała się w 1890 roku. W 1892 i 1894 roku swoje premiery miały zbiory opowiadań – „Przygody Sherlocka Holmesa” i „Wspomnienia Sherlocka Holmesa”. Jedną z najpopularniejszych książek Doyle'a jest wydany w 1902 roku „Pies Baskerville'ów”. W powieści widoczne są zainteresowania Doyle'a powieściami grozy. W „Psie Baskerville'ów do Holmesa przybywa doktor Jakub Mortimer, który opowiada mu legendę o tytułowym psie. Choć początkowo Sherlock nie wierzy w bajki o tajemniczym psie, wkrótce okazuje się, że legenda może mieć więcej wspólnego z rzeczywistością, niż mu się wydaje. Właściciel majątko Baskerville'ów zostaje odnaleziony martwy, a niedaleko jego zwłok zostają odkryte ślady wielkiego psa.

W 1905 roku swoją premierę miał zbiór opowiadań „Powrót Sherlocka Holmesa”. Na następne epizody przygód londyńskiego detektywa przyszło czytelnikom czekać blisko dziesięć lat. Dopiero w 1915 roku ukazała się kolejna powieść z cyklu pt. „Dolina trwogi”. Przedostatnim zbiorem opowiadań był „Jego ostatni ukłon” z 1917 roku. Ostatnia książka z Sherlockiem Holmesem w roli głównej – „Księga przypadków Sherlocka Holmesa” – miała swoją premierę w 1927 roku.

Arthur Conan Doyle interesował się spirytyzmem oraz mistyką. Pisarz był uczestnikiem wielu seansów, podczas których przywoływano duchy zmarłych. Doyle był przekonany, że dzięki nim może rozmawiać z duchem swojego przedwcześnie zmarłego syna oraz matki. Co ciekawe, twórca postaci Sherlocka Holmesa czynnie wspierał badania nad spirytyzmem. Nie tylko wspierał finansowo badania, ale również propagował metody leczenia seansami spirytystycznymi. W wielu opowiadaniach Doyle’a pojawiają się wątki związane z tą dziedziną.

Doyle był uznany i popularny już za życia. Na dodatek obracał się w towarzystwie londyńskich intelektualistów. W stolicy Wielkiej Brytanii poznał m.in. Brama Stokera, twórcę „Drakuli”, i Roberta Louisa Stevensona, autora „Wyspy Skarbów”. Z racji swoich zainteresowań związanych z iluzjonizmem, spirytyzmem i szeroko pojętą magią, Doyle chwalił się znajomością z Houdinim, amerykańskim iluzjonistą pochodzenia austro-węgierskiego. Z każdym z nich wymieniał się uwagami na temat swoich powieści.

Arthur Conan Doyle zmarł w 1930 roku.

Książki Arthura Conan Doyle’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Arthura Conan Doyle’a we wszystkich formatach (ebook, audiobook i książka papierowa). Najwięcej z nich stanowią książki wchodzące w skład cyklu o przygodach słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyłaby radości i spokoju, jakie niesie kontakt z naturą. Cudownie jest móc zaaranżować swoją przestrzeń – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – zgodnie z własnymi potrzebami i gustami. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własny, idealny ogród - to jednak wcale nie oznacza, że wiedza na temat pielęgnacji różnych gatunków roślin zupełnie się Wam nie przyda! Rośliny doniczkowe mogą zagościć wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio się nimi zająć. Na Woblink znajdziecie wiele praktycznych poradników na temat uprawy roślin domowych.

Szczególnie polecamy książkę "Ogród w pojemnikach. Poradnik pielęgnacji, zasady komponowania, katalog roślin na taras i balkon" Hanny Wypych i Ireny Przydróżnej. Dzięki niej i wielu innym książkom, ebookom oraz audiobookom o domu i roślinach Wasze otoczenie zmieni się nie do poznania! Dodatkowo, Katarzyna Bellingham wyjawi Wam "Tajemnice angielskiego ogrodu", a bogato ilustrowany poradnik "365 dni w ogrodzie i na działce" pozwoli spędzić niezapomniany rok w zielonym świecie.

Najlepsze książki ogrodnicze

Nawet malutki skrawek ziemi czy niewielka doniczka mogą stać się zaczątkiem idealnego ogrodu, na miarę naszych możliwości. Uprawa roślin wcale nie jest taka trudna, jeśli tylko wie się, z czym mamy do czynienia. A wiedza ogrodnicza jest przecież na wyciągnięcie ręki! Na Woblink czeka na Was wiele książek napisanych przez pasjonatów, profesjonalistów i miłośników roślin, dzięki którym rośliny ozdobne, doniczkowe czy nawet rośliny jednoroczne nie będą miały przed Wami tajemnic!

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem szklarni na swoim terenie, sięgnijcie po poradnik „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu” autorstwa Jorna Pinskiego. Ten doświadczony ekspert ogrodnictwa szklarniowego rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawi skuteczne sposoby uprawy. Już niedługo Wasz zielony kącik w domu może zamienić się w prawdziwą dżunglę! Z kolei książka „Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu” autorstwa Damiena Dekarza krok po kroku podpowie, jak najlepiej dbać o ogród w rytmie mijających miesięcy. Natomiast Danuta Młoźniak podzieli się z Wami swoimi sekretami projektowania rabat oraz pomoże przejść „Od chwastowiska do Ogrodowiska”. Podpowie także, „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Odkryjcie radość z uprawy roślin i stwórzcie swoje zielone królestwo!

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Uprawa ogrodu to jedno - aranżacja wnętrza, które otacza to zupełnie inna historia. Nie musicie być architektami wnętrz, by wprowadzać zmiany w swoim domu. Doskonałym rozwiązaniem może być odrestaurowanie starych mebli. W tym zadaniu z pewnością pomoże Wam książka „Meble od nowa. Domowe renowacje” autorstwa Małgorzaty Budzich. Znajdziecie w niej praktyczne porady dotyczące odnawiania starych mebli, dzięki którym nadacie im unikalny charakter. Jakie narzędzia będą Wam potrzebne? Czy tapicerowanie rzeczywiście jest tak skomplikowane? A może zastanawiacie się, jak wykorzystać orzechy włoskie, by odświeżyć blat? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej wyjątkowej książce! Jeśli natomiast interesuje Was, jak połączyć troskę o naszą planetę z codziennym życiem i wyborami, nie możecie przegapić lektury „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie” autorstwa Christine Liu. Warto zadbać zarówno o siebie, jak i o naszą planetę!

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Dbanie o zielone otoczenie to nie tylko kwestia estetyczna czy wynik naszej pasji - to również zagadnienie ekologiczne, a nawet niekiedy duchowe. Z całego serca polecamy "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych" Mary Reynolds. To wyjątkowe połączenie praktycznego poradnika o ogrodowym designie i inspirującego duchowego przewodnika o tym, jak odzyskać utraconą więź z naturą. Fachowa wiedza ogrodnicza łączy się tutaj z dawnymi rytuałami, intuicją oraz wsłuchiwaniem się w potrzeby samej ziemi.

Wszystkim poszukującym płynącej z przyrody radości polecamy książkę "Rok w ogrodzie" Dana Pearsona, cenionego brytyjskiego architekta krajobrazu i wielkiego miłośnika ogrodnictwa. Czerpcie z jego zaraźliwego entuzjazmu oraz ogromnej wiedzy, która pozwoli Wam jeszcze bardziej docenić radość pracy w ogrodzie oraz dostrzec piękno zmieniającego się, w rytmie pór roku, otoczenia. Nawet kilka doniczek na parapecie okna w Waszym mieszkaniu może na nowo odkryć przed Wami uroki natury!

Inną wartą uwagi książką jest „Dziki ogród” autorstwa Łukasza Łuczaja. To wielka pochwała bioróżnorodności i napisany z perspektywy praktyka pionierski na polskim rynku poradnik omawiający tą ważną kwestię. Te i wiele innych dzieł na temat uprawy roślin znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).