Bony podarunkowe na Święta

Astrid Lindgren Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka 2 x Emil cz. 1, Audiobook | Astrid Lindgren

    2 x Emil cz. 1 Dwa opowiadania o Emilu. Wiadomo, że muchy mogą bardzo uprzykrzyć życie, zwłaszcza w środku gorącego lata. Kto da sobie z nimi radę lepiej niż Emil? Jak się pewnie domyślacie, nadciąga kolejna psota! A co jeśli młodsza siostrzyczka Ida pozazdrości Emilowi umiejętności psocenia? W dodatku okaże się, że to wcale nie jest takie łatwe? Tytuł oryginału: Emils hyss nr 325; När lilla Ida skulle göra hyss © Astrid Lindgren 1984, 1985 / The Astrid Lindgren Company © ...

    Promocja
    okładka Jeszcze żyje Emil ze Smalandii, Audiobook | Astrid Lindgren

    Część III przygód Emila! Kolejna porcja przygód Emila ze Smalandii. Posłuchajcie o szalonej aukcji w Backhorva, na której Emil musiał użyć strażackiej sikawki, o kilku (nie)zawodnych sposobach na wyrywanie chorego zęba, o ocaleniu małego prosiaczka, który z wdzięczności dał się wytresować oraz o tym, jak Emil uratował życie swojemu przyjacielowi Alfredowi. Tytuł oryginału: Än lever Emil i Lönneberga Pierwotny wydawca: Rabén & Sjögren, Szwecja © Text: Astrid Lindgren 1970 ...

    Promocja
    okładka Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?, Audiobook | Astrid Lindgren

    Jeszcze jeden audiobook w fenomenalnej kolekcji nagrań, w których Edyta Jungowska prezentuje twórczość Astrid Lindgren. Tym razem do słuchaczy trafia wyjątkowa książka. To niezwykłe połączenie „Dzieci z Bullerbyn” i „Emila ze Smalandii”. Uroczy klimat i wspaniałe psoty, a do tego pomysłowość godna uwielbianej przez dzieci i dorosłych Pippi Pończoszanki. Bohaterami „Dlaczego kąpiesz się w spodniach, wujku?” są członkowie szalonej rodzinki, która mieszka w Sztokholmie. To uniwe...

Astrid Lindgren Audiobooki

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 roku. To szwedzka pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, które zyskały popularność na całym świecie. Astrid Lindgren jest jedną z najważniejszych pisarek XX wieku, na której książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Jest autorką takich powieści jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”. Lindgren jest dziś symbolem Szwecji. Cytaty, podobizny, pomniki pisarki można znaleźć w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą. Portret Lindgren widnieje nawet banknocie 20 koron szwedzkich.

Lindgren bardzo wcześnie wykazywała zainteresowanie pisaniem. W wieku 16 lat ukończyła gimnazjum z celującą oceną z języka szwedzkiego. Rok później otrzymała propozycję pracy w „Gazecie Vimmerby”. W wieku 18 lat Astrid zaszła w ciążę. W niewielkiej miejscowości, w której mieszkała, był to niewiarygodny skandal, dlatego Astrid postanowiła przenieść się do Sztokholmu. W stolicy kraju zaczęła naukę na kursie stenografii i maszynopisania, którą ukończyła w 1927 roku. Dzięki pomocy koleżanki Evy Andén Astrid Lindgren urodziła syna w Kopenhadze w placówce, w której można urodzić dziecko bez informowania o tym władz państwowych. Eva pomogła również znaleźć rodzinę zastępczą dla syna Lindgren. Po ukończeniu szkoleń z zakresu maszynopisania Astrid zatrudniła się na stanowisku sekretarki w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Jej przełożonym był Torsten Lindfors. Następnie zatrudniła się w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie spotkała swojego przyszłego męża Sture Lindgrena.

Debiut literacki Lindgren

Astrid Lindgren debiutowała bardzo późno, dopiero w wieku 37 lat. W 1944 roku ukazała się jej pierwsza książka pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Rok później swoją premierę miała jedna z najważniejszych książek w jej dorobku, czyli „Pippi Pończoszanka” – pierwszy tom przygód zakręconej dziewczynki z charakterystycznymi piegami i marchewkowo-rudymi włosami splecionymi w dwa odstające warkoczyki. Na co dzień Pippi nosi krótką, połataną spódniczkę, pończochy i za duże czarne buty. Ważną informacją jest to, że mieszka w Willi Śmiesznotce jedynie z małą małpką – Panem Nilssonem i koniem. Pippi została niemal całkiem sama po tym, jak zmarła jej mama, a tata, kapitan Pończocha, wypłynął w morze.

Pippi Pończoszanka to symbol samodzielności – dziewczyna odrzuca jakiekolwiek próby pomocy i ingerowania w jej życie. Często swoimi wypowiedziami obnaża hipokryzję dorosłych, którzy wcale nie próbują troszczyć się o wyższe wartości, tylko dbają o swój obraz na zewnątrz. Mimo że dziewczynce zdarza się opowiadać niestworzone historie i popełniać gafy, to zawsze kieruje się dobrem i chęcią pomocy innym. Astrid Lindgren kontynuowała opowieści o Pippi w kolejnych tomach serii. Ostatecznie ukazało się dziewięć części cyklu: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, „Pippi na Południowym Pacyfiku”, „Fizia Pończoszanka i zabawa choinkowa”, „Pippi jest najsilniejsza w świecie”, „Pippi na wyspie Kurrekurredutt”, „Pippi schodzi na ląd”, „Pippi urządza przyjęcie”.

Na podstawie książek o Pippi powstało wiele dzieł – gier komputerowych, animacji, filmów, sztuk teatralnych i komiksów. Postać Pippi Pończoszanki znajduje się, obok portretu Astrid Lindgren, na banknocie 20 koron szwedzkich. Po premierze drugiego tomu przygód Pippi rozgorzała dyskusja o tym, czy główna bohaterka powieści Lindgren jest dobrym przykładem dla dzieci, a czy autorka powinna dalej zajmować się pisaniem powieści dla najmłodszych. Krytycy najwidoczniej nie mieli racji, bowiem w tym samym roku Lindgren podjęła się pracy na stanowisku redaktorki książek dla dzieci – ostatecznie na tym stanowisku spędziła 25 lat. Do dziś książki Lindgren przetłumaczono na większość języków świata, a jej powieści sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

W 1946 roku swoją premierę miała kolejna książka Lindgren, która przyniosła jej popularność, czyli „Detektyw Blomkvist” – opowieść o nastolatku, który za wszelką cenę chce zostać śledczym. Problem tkwi jednak w tym, że w okolicy mieszkają sami przyzwoici ludzie, stroniący od przestępstw i złych uczynków. Ostatecznie o przygodach Blomkvista powstały trzy tomy – „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” i „Rasmus, rycerz Białej Róży”.

Dzieci z Bullerbyn - najważniejsza książka Astrid Lindgren

Niewątpliwie najważniejszą książką w dorobku Astrid Lindgren jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”, jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci na świecie. Powieść ukazała się w 1947 roku. Bohaterką książki jest Lisa, która opowiada o przygodach swoich i innych dzieci zamieszkujących Bullerbyn, niewielką osadą, w skład której wchodzą jedynie trzy zagrody. Pomysł na napisanie książki Lindgren zaczerpnęła ze swoich własnych doświadczeń – pierwowzorem Bullerbyn była osada Sevedstorp, w której Astrid spędziła dzieciństwo. To nie koniec nawiązań do wspomnień autorki. Główna bohaterka nosi nazwisko Erikson, więc można jedynie domyślać się, że to nawiązanie do panieńskiego nazwiska pisarki – Ericsson.

Książka doczekała się swoich kontynuacji. W 1949 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu – „Więcej o dzieciach z Bullerbyn”, a w 1952 roku ukazała się trzecia część pt. „Wesoło jest w Bullerbyn”. Ponadto fabułę uzupełniają trzy ilustrowane książki – „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Wiosna w Bullerbyn”, „Dzień Dziecka w Bullerbyn”. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura obowiązkowa w podstawówkach w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Na podstawie powieści powstało wiele ekranizacji i adaptacji teatralnych.

Cykl o Emilu ze Smalandii

Najdłuższym cyklem w dorobku Lindgren jest seria książek poświęconych Emilowi ze Smalandii. Między 1963 a 1997 rokiem ukazało się dwanaście tomów cyklu, którego głównym bohaterem jest Emil Svensson, chłopiec zamieszkujący farmę Katthult we wsi Lönneberga. Pisząc powieści o Emilu, Astrid lindgren ponownie inspirowała się wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami jej ojca Samuela Augusta Ericssona, który opowiadał swojej córce o latach dzieciństwa na szwedzkiej prowincji.

Astrid Lindgren napisała blisko pięćdziesiąt książek. W dorobku pisarki warto wyróżnić jeszcze takie książki jak „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (1960), „Bracia Lwie Serce” (1973) i „Ronja, córka zbójnika” (1981).

Astrid Lindgren nie tylko pisała i redagowała książki, ale była również aktywistką społeczną. Gdy uświadomiła sobie, że płaci więcej podatków niż zarabia, ustąpiła z partii socjaldemokratycznej i napisała bajkę, w której wprost skrytykowała politykę podatkową rządu. Lindgren była jedną z inicjatorek publicznej debaty na temat traktowania zwierząt w klatkach. Dzięki jej inicjatywie powstało tzw. Lex Lindgren – czyli zakaz trzymania kurczaków w klatkach. Ponadto dzięki jej wsparciu ustanowiono prawa dla krów i świń.

Pisarka zmarła w 2002 roku.

Biografia Astrid Lindgren

Jeżeli jesteście zainteresowaniami bliższym poznaniem losów szwedzkiej pisarki, to polecamy biografię Astrid Lindgren autorstwa Margarety Strömstedt, która po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 2000 roku. W 2015 roku swoją premierę miało wznowienie książki, które ukazało się w odświeżonej i pięknie oprawionej wersji nakładem wydawnictwa Marginesy.

Książki Astrid Lindgren na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Astrid Lindgren we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.