Majówkowy Maraton Czytelniczy

Astrid Lindgren Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pippi się wprowadza i inne komiksy, Książka | Astrid Lindgren

    PIPPI w wydaniu komiksowym! Oto Pippi Pończoszanka, najsilniejsza dziewczynka świata, która właśnie wprowadziła się do Willi Śmiesznotki i zapoznała z Tommym i Anniką – dziećmi z sąsiedztwa. Wspólnie przeżyją mnóstwo przygód, bo z Pippi nie można się nudzić! Pierwszy z trzech tomów komiksów o Pippi. W latach 1957-59 Astrid Lindgren wraz z ilustratorką Ingrid Vang Nyman stworzyły historyjki komiksowe, które ukazywały się w kolejnych numerach miesięcznika dla dzieci, a w lata...

Astrid Lindgren Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Astrid Lindgren urodziła się w 1907 roku. To szwedzka pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, które zyskały popularność na całym świecie. Astrid Lindgren jest jedną z najważniejszych pisarek XX wieku, na której książkach wychowało się kilka pokoleń czytelników. Jest autorką takich powieści jak „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”. Lindgren jest dziś symbolem Szwecji. Cytaty, podobizny, pomniki pisarki można znaleźć w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą. Portret Lindgren widnieje nawet banknocie 20 koron szwedzkich.

Lindgren bardzo wcześnie wykazywała zainteresowanie pisaniem. W wieku 16 lat ukończyła gimnazjum z celującą oceną z języka szwedzkiego. Rok później otrzymała propozycję pracy w „Gazecie Vimmerby”. W wieku 18 lat Astrid zaszła w ciążę. W niewielkiej miejscowości, w której mieszkała, był to niewiarygodny skandal, dlatego Astrid postanowiła przenieść się do Sztokholmu. W stolicy kraju zaczęła naukę na kursie stenografii i maszynopisania, którą ukończyła w 1927 roku. Dzięki pomocy koleżanki Evy Andén Astrid Lindgren urodziła syna w Kopenhadze w placówce, w której można urodzić dziecko bez informowania o tym władz państwowych. Eva pomogła również znaleźć rodzinę zastępczą dla syna Lindgren. Po ukończeniu szkoleń z zakresu maszynopisania Astrid zatrudniła się na stanowisku sekretarki w Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Jej przełożonym był Torsten Lindfors. Następnie zatrudniła się w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie spotkała swojego przyszłego męża Sture Lindgrena.

Debiut literacki Lindgren

Astrid Lindgren debiutowała bardzo późno, dopiero w wieku 37 lat. W 1944 roku ukazała się jej pierwsza książka pt. „Zwierzenia Britt-Marii”. Rok później swoją premierę miała jedna z najważniejszych książek w jej dorobku, czyli „Pippi Pończoszanka” – pierwszy tom przygód zakręconej dziewczynki z charakterystycznymi piegami i marchewkowo-rudymi włosami splecionymi w dwa odstające warkoczyki. Na co dzień Pippi nosi krótką, połataną spódniczkę, pończochy i za duże czarne buty. Ważną informacją jest to, że mieszka w Willi Śmiesznotce jedynie z małą małpką – Panem Nilssonem i koniem. Pippi została niemal całkiem sama po tym, jak zmarła jej mama, a tata, kapitan Pończocha, wypłynął w morze.

Pippi Pończoszanka to symbol samodzielności – dziewczyna odrzuca jakiekolwiek próby pomocy i ingerowania w jej życie. Często swoimi wypowiedziami obnaża hipokryzję dorosłych, którzy wcale nie próbują troszczyć się o wyższe wartości, tylko dbają o swój obraz na zewnątrz. Mimo że dziewczynce zdarza się opowiadać niestworzone historie i popełniać gafy, to zawsze kieruje się dobrem i chęcią pomocy innym. Astrid Lindgren kontynuowała opowieści o Pippi w kolejnych tomach serii. Ostatecznie ukazało się dziewięć części cyklu: „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład”, „Czy znasz Pippi Pończoszankę?”, „Pippi na Południowym Pacyfiku”, „Fizia Pończoszanka i zabawa choinkowa”, „Pippi jest najsilniejsza w świecie”, „Pippi na wyspie Kurrekurredutt”, „Pippi schodzi na ląd”, „Pippi urządza przyjęcie”.

Na podstawie książek o Pippi powstało wiele dzieł – gier komputerowych, animacji, filmów, sztuk teatralnych i komiksów. Postać Pippi Pończoszanki znajduje się, obok portretu Astrid Lindgren, na banknocie 20 koron szwedzkich. Po premierze drugiego tomu przygód Pippi rozgorzała dyskusja o tym, czy główna bohaterka powieści Lindgren jest dobrym przykładem dla dzieci, a czy autorka powinna dalej zajmować się pisaniem powieści dla najmłodszych. Krytycy najwidoczniej nie mieli racji, bowiem w tym samym roku Lindgren podjęła się pracy na stanowisku redaktorki książek dla dzieci – ostatecznie na tym stanowisku spędziła 25 lat. Do dziś książki Lindgren przetłumaczono na większość języków świata, a jej powieści sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy.

W 1946 roku swoją premierę miała kolejna książka Lindgren, która przyniosła jej popularność, czyli „Detektyw Blomkvist” – opowieść o nastolatku, który za wszelką cenę chce zostać śledczym. Problem tkwi jednak w tym, że w okolicy mieszkają sami przyzwoici ludzie, stroniący od przestępstw i złych uczynków. Ostatecznie o przygodach Blomkvista powstały trzy tomy – „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie” i „Rasmus, rycerz Białej Róży”.

Dzieci z Bullerbyn - najważniejsza książka Astrid Lindgren

Niewątpliwie najważniejszą książką w dorobku Astrid Lindgren jest powieść „Dzieci z Bullerbyn”, jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci na świecie. Powieść ukazała się w 1947 roku. Bohaterką książki jest Lisa, która opowiada o przygodach swoich i innych dzieci zamieszkujących Bullerbyn, niewielką osadą, w skład której wchodzą jedynie trzy zagrody. Pomysł na napisanie książki Lindgren zaczerpnęła ze swoich własnych doświadczeń – pierwowzorem Bullerbyn była osada Sevedstorp, w której Astrid spędziła dzieciństwo. To nie koniec nawiązań do wspomnień autorki. Główna bohaterka nosi nazwisko Erikson, więc można jedynie domyślać się, że to nawiązanie do panieńskiego nazwiska pisarki – Ericsson.

Książka doczekała się swoich kontynuacji. W 1949 roku swoją premierę miał drugi tom cyklu – „Więcej o dzieciach z Bullerbyn”, a w 1952 roku ukazała się trzecia część pt. „Wesoło jest w Bullerbyn”. Ponadto fabułę uzupełniają trzy ilustrowane książki – „Boże Narodzenie w Bullerbyn”, „Wiosna w Bullerbyn”, „Dzień Dziecka w Bullerbyn”. „Dzieci z Bullerbyn” to lektura obowiązkowa w podstawówkach w wielu krajach świata, w tym w Polsce. Na podstawie powieści powstało wiele ekranizacji i adaptacji teatralnych.

Cykl o Emilu ze Smalandii

Najdłuższym cyklem w dorobku Lindgren jest seria książek poświęconych Emilowi ze Smalandii. Między 1963 a 1997 rokiem ukazało się dwanaście tomów cyklu, którego głównym bohaterem jest Emil Svensson, chłopiec zamieszkujący farmę Katthult we wsi Lönneberga. Pisząc powieści o Emilu, Astrid lindgren ponownie inspirowała się wspomnieniami z dzieciństwa i opowieściami jej ojca Samuela Augusta Ericssona, który opowiadał swojej córce o latach dzieciństwa na szwedzkiej prowincji.

Astrid Lindgren napisała blisko pięćdziesiąt książek. W dorobku pisarki warto wyróżnić jeszcze takie książki jak „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (1960), „Bracia Lwie Serce” (1973) i „Ronja, córka zbójnika” (1981).

Astrid Lindgren nie tylko pisała i redagowała książki, ale była również aktywistką społeczną. Gdy uświadomiła sobie, że płaci więcej podatków niż zarabia, ustąpiła z partii socjaldemokratycznej i napisała bajkę, w której wprost skrytykowała politykę podatkową rządu. Lindgren była jedną z inicjatorek publicznej debaty na temat traktowania zwierząt w klatkach. Dzięki jej inicjatywie powstało tzw. Lex Lindgren – czyli zakaz trzymania kurczaków w klatkach. Ponadto dzięki jej wsparciu ustanowiono prawa dla krów i świń.

Pisarka zmarła w 2002 roku.

Biografia Astrid Lindgren

Jeżeli jesteście zainteresowaniami bliższym poznaniem losów szwedzkiej pisarki, to polecamy biografię Astrid Lindgren autorstwa Margarety Strömstedt, która po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 2000 roku. W 2015 roku swoją premierę miało wznowienie książki, które ukazało się w odświeżonej i pięknie oprawionej wersji nakładem wydawnictwa Marginesy.

Książki Astrid Lindgren na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Astrid Lindgren we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.