Wirtualne Targi

Beatty Paul Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Slumberland, Książka | Beatty Paul

    Książka Laureata Nagrody Bookera 2016 Ostra jak brzytwa i przezabawna powieść o zniechęconym DJ-u z Los Angeles, który wyrusza w podróż do zjednoczonego Berlina w poszukiwaniu swojego transatlantyckiego sobowtóra. Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać niejakiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzmana, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do zjednoczonego właśnie Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami ...

    Promocja
    okładka Białoczarny, Książka | Beatty Paul

    „Ekstrawagancko komiczna wizja amerykańskiego ruchu kulturowego”. – Publishers Weekly „Po zniesieniu niewolnictwa czarni Amerykanie zyskali niewiele wolności. Z naszych nóg spadły kajdany, ale nie poszły w zapomnienie; ciałem udajemy wolnych, ale nasze umysły wciąż są spętane łańcuchami. Powieść Paula Beatty’ego rozkuwa te duchowe kajdany, które nosi wielu z nas. Po lekturze jego odważnej, wręcz zuchwałej prozy spojrzymy na siebie inaczej, a gdy jego postaci zwyciężą w grze o...

    Promocja
    okładka Sprzedawczyk, Książka | Beatty Paul

    Laureat Nagrody Bookera w 2016 roku! „Niebywale śmieszna, wybornie obrazoburcza, zjadliwie inteligentna parodia naszej kultury”. The San Francisco Chronicle Dzieło satyrycznego geniusza w szczytowej formie, kwestionuje niemal każdą obiegową prawdę na temat amerykańskiego społeczeństwa. Poruszająca, ważna powieść, niebywałe i niebywale zabawne oskarżenie naszych czasów. Narrator Sprzedawczyka, urodzony w „rolniczym getcie” Dickens, na południowych przedmieściach Los Angeles, b...

Beatty Paul Książki

Paul Beatty urodził się w 1962 roku w Los Angeles. To amerykański pisarz, pracownik i wykładowca akademicki. Jest autorem czterech powieści, jednej antologii i dwóch zbiorów poezji. Do tej pory w Polsce ukazały się trzy jego książki – „Sprzedawczyk”, „Białoczarny” i „Slumberland”. W 2016 roku za książkę „Sprzedawczyk” jako pierwszy Amerykanin otrzymał Nagrodę Bookera. Ponadto za tę powieść otrzymał prestiżową National Book Critics Circle Award.

Paul Beatty pochodzi z Los Angeles, gdzie wychowywał się z dwójką rodzeństwa. Studiował psychologię na Uniwersytecie w Bostonie. W 1987 roku przeprowadził się do Nowego Jorku i tam, na Brooklyn College, ukończył studia z creative writing. Jego kariera pisarska rozpoczęła się od udziału w slamach literackich. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki tomik poezji pt. „Big Bank Take Little Bank”. Na początku lat 90. przebywał na rocznym stypendium w Berlinie.

Debiut prozatorski Paula Beatty

Prozatorsko Beatty debiutował w 1996 roku powieścią „Białoczarny”. To niezwykle poruszająca, pełna dramatycznych zwrotów akcji, kipiąca ulicznym językiem powieść o dorastaniu w obliczu szukania i odkrywania swojej tożsamości. Satyra, w której autor porusza kwestie rasowe. To opowieść o dojrzewającym Gunnarze Kaufmanie, Afroamerykaninie, który nie jest w ogóle zwyczajny. Książka „Białoczarny” ukazała się w Polsce w 2018 nakładem wydawnictwa Sonia Draga. Za tłumaczenie odpowiedzialna jest Ewa Penksyk-Kluczkowska.

W 2000 roku ukazała się druga powieść pisarza pt. „Tuff”. Jak napisano w magazynie „Time”, utwór przypomina rozbudowaną piosenkę hip-hopową, której bohaterowie walczą o przetrwanie z siłą godną niejednego hip-hopowca”. Kolejną książką Beatty’ego była antologia humoru afroamerykańskiego pt. „Hokum: An Anthology of African American Humor”, która swoją premierę miała w 2006 roku.

Dwa lata później na rynku ukazała się trzecia powieść Beatty'ego pt. „Slumberland”. W książce dominują takie tematy, jak jazz, seks i dywagacje na temat kwestii rasowych. Bohaterem książki jest DJ Darky, który postanawia wyruszyć na poszukiwania Charlesa Stone’a, niegdyś popularnego, awangardowego jazzmana. Chce go namówić do wystąpienia na jego płycie tak, by Stone zagrał w jednym z jego utworów. Tropy prowadzą DJ Darky’ego do świeżo zjednoczonego Berlina.

Najgłośniejsza książka Beatty'ego - Sprzedawczyk

„Sprzedawczyk” to do tej pory najgłośniejsza książka w dorobku Paula Beatty’ego. Co ciekawe, powieść została odrzucona aż przez 18 wydawnictw! Pozycja jest mocną satyrą na temat problemów rasowych w Stanach Zjednoczonych. Narrator powieści pochodzi z południowych przedmieść Los Angeles i prowadzi życie zwykłego Kalifornijczyka klasy średniej. Wychowuje go samotnie ojciec, który prowadził przez lata eksperymenty psychologiczne. Przekonuje chłopaka, że jego pamiętniki dadzą im szansę na wyjście z finansowych kłopotów. Niestety głowa rodziny ginie w policyjnej strzelaninie. Chłopak szybko uświadamia sobie, że owe pamiętniki były jedynie wymysłem ojca. Zgorzkniały, sfrustrowany i zawiedziony narrator, z pomocą najbardziej znanego mieszkańca okolicy, Hominy’ego Jenkinsa, pewnego dnia przywłaszcza sobie niewolnika i zarządza przywrócenie niewolnictwa. Zaczyna od wprowadzenia w lokalnym liceum segregacji rasowej.

Paul Beatty otrzymał za tę powieść Nagrodę Bookera i stał się pierwszym Amerykaninem wyróżnionym tą nagrodą. Ponadto książka została nagrodzona National Book Critics Circle Award. „Sprzedawczyk” został okrzyknięty książką roku przez takie gazety jak „Newsweek”, „The Denver Post”, „Kirkus Reviews” i „Publishers Weekly”oraz przez portal „Buzzfeed”.

Książki Paula Beatty’ego „Sprzedawczyk”, „Białoczarny” i „Slumberland” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie papierowej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.