Szczęśliwa para królewska miała sześciu synów i córkę. Radość skończyła się, gdy królowa niespodziewanie zmarła. Król bardzo przeżył tę stratę, wiele czasu spędzał na polowaniach. Pewnego razu zabłądził w lesie. Z pomocą przyszła mu stara czarownica, za uratowanie z opresji zażądała jednak, by król poślubił jej córkę. Władca wyraził zgodę, lecz przed weselem wyprowadził z zamku swoje dzieci i ukrył je, gdyż obawiał się, że macocha zrobi im krzywdę.
W chatce pośród lasów żyło małżeństwo i ich mały synek, Jan. Pewnego dnia matka i chłopiec zostali porwani przez rozbójników. Zbójnicy uczynili z kobiety służącą, pracowała dla nich oraz wychowywała synka. Tak upłynęło osiem lat. Chłopiec, obdarzony niezwykłą siłą, pokonał zbójników, ocalił siebie i matkę. Następnie ruszyli w drogę do domu. Janek nie zdawał sobie jeszcze wówczas w pełni sprawy ze swojej wyjątkowości.
Baśń o wdowie, która poślubiła swojego sąsiada. Obydwoje mieli córki. Kobieta obiecała, że będzie traktowała pasierbicę lepiej niż własne dziecko. Stało się jednak odwrotnie – faworyzowała swoją brzydką córkę, gnębiąc piękną i dobrą córkę męża. Zimą macocha wysyła ubraną w papierową suknię dziewczynę do lasu po poziomki. Ma nadzieję, że pasierbica zamarznie. Dziewczyna trafia do chatki karzełków. Wzruszeni dobrocią gościa gospodarze postanawiają pomóc. Wkrótce dziewczyna znaj...
“Bajki i baśnie” Tom III to zbiór 21 wspaniałych opowieści spisanych przez Braci Grimm. Jednych z najsłynniejszych twórców bajek oraz baśni w historii literatury.W tomie trzecim znajdują się takie ponadczasowe bajki i baśnie jak Czerwony Kapturek, Wilk i lis, Pastuszka gęsi czy Janek Wyrwidąb oraz wiele, wiele innych.
„Baśnie braci Grimm” (niem. Kinder- und Hausmärchen) – zbiór baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów i opublikowany w roku 1812 (tom I) i w roku 1815 (tom II). Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. Bracia Grimm w publikowanych baśniach zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych w nich występujący...