Camilla Läckberg II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Camilla Läckberg II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Camilla Läckberg to szwedzka autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, jedna z najpoczytniejszych współczesnych autorek. Często nazywana jest królową szwedzkiego kryminału, a także szwedzką Agathą Christie. W Polsce pierwsza część sagi o Fjällbace została wydana w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca. W kolejnych latach wydawnictwo umożliwiło polskim czytelnikom lekturę kolejnych tomów z serii. Książkami Läckberg zainteresowała się również telewizja ‒ pierwsze cztery części sagi zostały zekranizowane przez szwedzką telewizję, a w 2013 roku w Szwecji ukazał się pełnometrażowy film kinowy, który powstał na podstawie „Niemieckiego bękarta”.

Läckberg uważana jest za jedną z topowych szwedzkich feministek. Pisarka, razem z Christiną Salibą, prowadzi fundusz „Invest in Her”, którego zadaniem jest wspieranie firm prowadzonych przez kobiety oraz oferujących produkty czy usługi ułatwiające życie kobietom.

Początki literackiej kariery królowej szwedzkiego kryminału

Camilla Läckberg urodziła się w małym miasteczku Fjällbacka leżącym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. W przeszłości miejsce to było rybacką osadą, a obecnie jest miejscowością urlopowo-turystyczną. Läckberg już jako dziecko lubiła mrożące krew w żyłach historie. Główną bohaterką pierwszego opowiadania, jakie napisała w wieku pięciu lat, była krwiożercza Pani Mikołajowa. Camilla Läckberg nie wybrała jednak studiów humanistycznych. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego, choć nigdy nie przestała myśleć o karierze pisarskiej. Spełnienie marzeń umożliwił jej prezent od rodziny – na gwiazdkę otrzymała kurs pisania kryminałów, który został zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. To właśnie na kursie napisała opowiadanie później przekształcone i rozwinięte w jej debiutancką powieść „Księżniczka z lodu”. W czasie kursu literacki opiekun Läckberg zasugerował przyszłej pisarce, aby umieściła fabułę w dobrze znanym miejscu. Tak właśnie rodzinna Fjällbacka stała się miejscem akcji pierwszej książki, a także kilku kolejnych tytułów królowej szwedzkiego kryminału.

Powieści kryminalne Camilli Läckberg

Debiutancka „Księżniczka z lodu”, wydana w Szwecji w 2003 roku, zaraz po premierze stała się bestsellerem i przyniosła autorce niesłabnącą do dziś popularność. Czytelnicy prozy Läckberg cenią sobie przede wszystkim połączenie pełnego napięcia kryminału z dobrą powieścią obyczajową. Dużym walorem jest również wnikliwe sportretowanie małej, zamkniętej społeczności, w której wszyscy się znają i gdzie pozornie nikt nie ma żadnych tajemnic. Prawda może być zgoła inna, co na kartach swoich powieści pokazuje autorka. W pierwszej części cyklu znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Ślady jednoznacznie wskazują na samobójstwo. Jednak w tę wersję nie wierzy pisarka Erika Falck, przyjaciółka zmarłej. Swoją pomoc przy śledztwie proponuje jej lokalny policjant Patrick Hedström. Razem będą musieli stawić czoła sekretom i dotrzeć do prawdy. Dotychczas w serii ukazało się 10 powieści. Kolejne tytuły to: „Kaznodzieja”, „Kamieniarz”, „Ofiara losu”, „Niemiecki bękart”, „Syrenka”, „Latarnik”, „Fabrykantka aniołków”, „Pogromca lwów” oraz „Czarownica”. W wywiadzie z Lubimycztać.pl Camilla Läckberg zapowiedziała powstanie kolejnej części sagi o Fjällbace. Ma nosić tytuł „Kukułcze jajo”. Każda część cyklu niedługo po premierze trafia na szczyty list bestsellerów. Powieści Läckberg sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie – nie tylko w wersji papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

W 2019 roku autorka rozpoczęła nową serię z zupełnie nową bohaterką. Jej pierwsza część, „Złota klatka”, to pełen napięcia thriller psychologiczny o sile charakteru, determinacji oraz brutalnej zemście. Faye ma wszystko ‒ ukochanego męża Jacka, wspaniałą córeczkę i piękny apartament w jednej z najlepszych dzielnic Sztokholmu. Niestety jej perfekcyjne życie to tylko desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez pełne mroku wspomnienia z Fjällbacki kobieta zaczyna coraz częściej czuć się jak zamknięta w tytułowej klatce.

Mentalista – nowa seria kryminalna Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa

W 2022 roku ukazała się powieść „Mentalista” otwierająca nową serię kryminalną Camilli Läckberg i jednego z topowych prelegentów w Szwecji oraz wielokrotnie nagradzanego mentalisty, Henrika Fexeusa. W centrum Sztokholmu dochodzi do odkrycia skrzyni ze zwłokami młodej kobiety. Ciało ofiary zostało przebite mieczami. Policja staje przed pytaniem czy jest to efekt nieudanej sztuczki magicznej, czy brutalne morderstwo. Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę i eksperta od mowy ciała. Wspólnie ustalają, że ta sprawa jest bardzo podobna do wcześniejszej zbrodni. Dla Miny i Vincenta staje się jasne, że mierzą się z seryjnym mordercą.

Camilla Lackberg – autorka książek kulinarnych i serii dla dzieci

Autorka sagi o Fjällbace pisze przede wszystkim kryminały, ale w jej dorobku znalazły się również inne książki. Znana z pasji do gotowania Läckberg napisała razem z Christianem Hellbergiem książkę kucharską „Smaki z Fjällbacki”, dzięki której czytelnicy mogą poznać kuchnię charakterystyczną dla zachodniego wybrzeża Szwecji. Niedługo później wydała jeszcze jedną książkę kulinarną „Biesiada, jedzenie i miłość”, również napisaną wspólnie z Hellbergiem. Postanowiła także stworzyć cykl książek dla dzieci o chłopcu z niezwykłymi mocami. Obecnie na serię składają się trzy tomy: „Super-Charlie” (2012), „Super-Charlie i złodziej zabawek” (2019) oraz „Super-Charlie i tajemnica babci” (2019).

Jeśli cenisz sobie dobrze napisane i trzymające w napięciu kryminały, koniecznie sprawdź powieści Camilli Läckberg. Szeroki wybór jej książek znajdziesz na Woblinku ‒ także w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).