Camilla Läckberg Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Camilla Läckberg Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Camilla Läckberg to szwedzka autorka bestsellerowych powieści kryminalnych, jedna z najpoczytniejszych współczesnych autorek. Często nazywana jest królową szwedzkiego kryminału, a także szwedzką Agathą Christie. W Polsce pierwsza część sagi o Fjällbace została wydana w 2009 roku nakładem wydawnictwa Czarna Owca. W kolejnych latach wydawnictwo umożliwiło polskim czytelnikom lekturę kolejnych tomów z serii. Książkami Läckberg zainteresowała się również telewizja ‒ pierwsze cztery części sagi zostały zekranizowane przez szwedzką telewizję, a w 2013 roku w Szwecji ukazał się pełnometrażowy film kinowy, który powstał na podstawie „Niemieckiego bękarta”.

Läckberg uważana jest za jedną z topowych szwedzkich feministek. Pisarka, razem z Christiną Salibą, prowadzi fundusz „Invest in Her”, którego zadaniem jest wspieranie firm prowadzonych przez kobiety oraz oferujących produkty czy usługi ułatwiające życie kobietom.

Początki literackiej kariery królowej szwedzkiego kryminału

Camilla Läckberg urodziła się w małym miasteczku Fjällbacka leżącym na zachodnim wybrzeżu Szwecji. W przeszłości miejsce to było rybacką osadą, a obecnie jest miejscowością urlopowo-turystyczną. Läckberg już jako dziecko lubiła mrożące krew w żyłach historie. Główną bohaterką pierwszego opowiadania, jakie napisała w wieku pięciu lat, była krwiożercza Pani Mikołajowa. Camilla Läckberg nie wybrała jednak studiów humanistycznych. Ukończyła Szkołę Ekonomii i Prawa Handlowego, choć nigdy nie przestała myśleć o karierze pisarskiej. Spełnienie marzeń umożliwił jej prezent od rodziny – na gwiazdkę otrzymała kurs pisania kryminałów, który został zorganizowany przez stowarzyszenie pisarzy Ordfront. To właśnie na kursie napisała opowiadanie później przekształcone i rozwinięte w jej debiutancką powieść „Księżniczka z lodu”. W czasie kursu literacki opiekun Läckberg zasugerował przyszłej pisarce, aby umieściła fabułę w dobrze znanym miejscu. Tak właśnie rodzinna Fjällbacka stała się miejscem akcji pierwszej książki, a także kilku kolejnych tytułów królowej szwedzkiego kryminału.

Powieści kryminalne Camilli Läckberg

Debiutancka „Księżniczka z lodu”, wydana w Szwecji w 2003 roku, zaraz po premierze stała się bestsellerem i przyniosła autorce niesłabnącą do dziś popularność. Czytelnicy prozy Läckberg cenią sobie przede wszystkim połączenie pełnego napięcia kryminału z dobrą powieścią obyczajową. Dużym walorem jest również wnikliwe sportretowanie małej, zamkniętej społeczności, w której wszyscy się znają i gdzie pozornie nikt nie ma żadnych tajemnic. Prawda może być zgoła inna, co na kartach swoich powieści pokazuje autorka. W pierwszej części cyklu znalezione zostaje ciało młodej kobiety. Ślady jednoznacznie wskazują na samobójstwo. Jednak w tę wersję nie wierzy pisarka Erika Falck, przyjaciółka zmarłej. Swoją pomoc przy śledztwie proponuje jej lokalny policjant Patrick Hedström. Razem będą musieli stawić czoła sekretom i dotrzeć do prawdy. Dotychczas w serii ukazało się 10 powieści. Kolejne tytuły to: „Kaznodzieja”, „Kamieniarz”, „Ofiara losu”, „Niemiecki bękart”, „Syrenka”, „Latarnik”, „Fabrykantka aniołków”, „Pogromca lwów” oraz „Czarownica”. W wywiadzie z Lubimycztać.pl Camilla Läckberg zapowiedziała powstanie kolejnej części sagi o Fjällbace. Ma nosić tytuł „Kukułcze jajo”. Każda część cyklu niedługo po premierze trafia na szczyty list bestsellerów. Powieści Läckberg sprzedają się w milionach egzemplarzy na całym świecie – nie tylko w wersji papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

W 2019 roku autorka rozpoczęła nową serię z zupełnie nową bohaterką. Jej pierwsza część, „Złota klatka”, to pełen napięcia thriller psychologiczny o sile charakteru, determinacji oraz brutalnej zemście. Faye ma wszystko ‒ ukochanego męża Jacka, wspaniałą córeczkę i piękny apartament w jednej z najlepszych dzielnic Sztokholmu. Niestety jej perfekcyjne życie to tylko desperackie próby zadowolenia Jacka. Dręczona przez pełne mroku wspomnienia z Fjällbacki kobieta zaczyna coraz częściej czuć się jak zamknięta w tytułowej klatce.

Mentalista – nowa seria kryminalna Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa

W 2022 roku ukazała się powieść „Mentalista” otwierająca nową serię kryminalną Camilli Läckberg i jednego z topowych prelegentów w Szwecji oraz wielokrotnie nagradzanego mentalisty, Henrika Fexeusa. W centrum Sztokholmu dochodzi do odkrycia skrzyni ze zwłokami młodej kobiety. Ciało ofiary zostało przebite mieczami. Policja staje przed pytaniem czy jest to efekt nieudanej sztuczki magicznej, czy brutalne morderstwo. Prowadząca śledztwo inspektor Mina Dabiri prosi o pomoc Vincenta Waldera, mentalistę i eksperta od mowy ciała. Wspólnie ustalają, że ta sprawa jest bardzo podobna do wcześniejszej zbrodni. Dla Miny i Vincenta staje się jasne, że mierzą się z seryjnym mordercą.

Camilla Lackberg – autorka książek kulinarnych i serii dla dzieci

Autorka sagi o Fjällbace pisze przede wszystkim kryminały, ale w jej dorobku znalazły się również inne książki. Znana z pasji do gotowania Läckberg napisała razem z Christianem Hellbergiem książkę kucharską „Smaki z Fjällbacki”, dzięki której czytelnicy mogą poznać kuchnię charakterystyczną dla zachodniego wybrzeża Szwecji. Niedługo później wydała jeszcze jedną książkę kulinarną „Biesiada, jedzenie i miłość”, również napisaną wspólnie z Hellbergiem. Postanowiła także stworzyć cykl książek dla dzieci o chłopcu z niezwykłymi mocami. Obecnie na serię składają się trzy tomy: „Super-Charlie” (2012), „Super-Charlie i złodziej zabawek” (2019) oraz „Super-Charlie i tajemnica babci” (2019).

Jeśli cenisz sobie dobrze napisane i trzymające w napięciu kryminały, koniecznie sprawdź powieści Camilli Läckberg. Szeroki wybór jej książek znajdziesz na Woblinku ‒ także w formie ebooków oraz audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Czy komiks jako gatunek jest obecnie najszybciej rozwijającą się gałęzią literatury? Może się tak wydawać, patrząc na wciąż zmieniający się zestaw pozycji na stronach księgarni. Chociaż jeszcze niedawno powieści graficzne uznawane były za tytuły „niższych lotów", obecnie nikt nie może mieć wątpliwości, że czy to w Internecie, czy w druku, komiksy nie ustępują w niczym tradycyjnym książkom. Niezależnie od tego, czy cenicie sobie komiks polski czy amerykański, albumy poświęcone nastoletnim rówieśnikom czy też kultowym bohaterom pozycji dla dzieci, na Woblink znajdziecie pełen wybór zarówno klasycznych, jak i najnowszych powieści graficznych w wielu formatach, także cyfrowych (epub, mobi, pdf). Świat książek graficznych czeka!

Komiks jako gatunek

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w Internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.

Serie komiksowe dla najmłodszych

Postaci Asteriksa nie trzeba nikomu przedstawiać - kultowy cykl powieści graficznych stworzony przez René Goscinny'ego i Alberto Uderzo przenosi kolejne pokolenia czytelników w czasy starożytnej Galii, gdzie mały, nieustraszony wojownik wraz ze swoim wiernym towarzyszem Obeliksem stawiają czoła rzymskim najeźdźcom, przeżywając przy tym niesamowite i okraszone niepowtarzalnym humorem przygody. Każdy tom serii to niezwykła podróż przez różnorodne krainy, w których bohaterowie spotykają barwne postacie, zmagają się z przeciwnościami losu, a także odkrywają różne aspekty kultury i historii czasów Imperium Rzymskiego. Dzięki wciągającej fabule, błyskotliwym dialogom oraz ponadczasowym ilustracjom, Asteriks podbił serca milionów czytelników na całym świecie, stając się nie tylko symbolem francuskiej kultury, ale także inspiracją dla wielu klasycznych adaptacji filmowych. Seria w sposób lekki i zabawny porusza ważne tematy, takie jak przyjaźń, odwaga i lojalność, jednocześnie rozśmieszając co chwilę do łez, co sprawia, że jest doskonałą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Odkryj magiczny świat dzielnych Galów i daj się porwać ich magicznym wyprawom! Czy można lepiej zacząć swoją przygodę z komiksem?

Asteriks i Obeliks to niejedyny komiksowy duet uwielbiany zarówno przez młodszych, jak i starszych czytelników. „Calvin i Hobbes”, stworzeni przez Billa Wattersona, od lat zachwycają dzieci i dorosłych swoim niepowtarzalnym humorem. Seria opowiada o przygodach sześciolatka Calvina, pełnego wyobraźni chłopca, oraz jego pluszowego najlepszego przyjaciela - tygrysa Hobbesa, który w oczach Calvina ożywa i staje się towarzyszem niezwykłych przygód. Każda historia w błyskotliwy sposób łączy codzienne zmagania dzieciństwa z pełnym wyobraźni żartem, a doskonały rysunek i inteligentne przemyślenia sprawiają, że wszystkie tomy stają się prawdziwą ucztą. „Calvin i Hobbes” to nie tylko zabawne spojrzenie na świat oczami dziecka, ale również głęboki komentarz na temat dorastania, wyzwań i radości, które towarzyszą nam w codziennym życiu. W tej serii każdy znajdzie coś dla siebie – od nostalgicznych wspomnień po rozśmieszające do łez sytuacje, które na długo pozostaną w pamięci. To doskonały wybór dla wszystkich miłośników komiksów, którzy pragną odkryć lub ponownie przeżyć magię dziecięcej wyobraźni!

Nie można też zapomnieć o ulubionych bohaterach dzieci na całym świecie - „Kaczogród” to seria zbierająca klasykę komiksu amerykańskiego ze świata Walta Disneya autorstwa Carla Barksa, która od lat przenosi czytelników w niezwykły świat pełen przygód i humoru. W każdej części spotykamy nie tylko uwielbianego Kaczora Donalda, ale także jego sprytnych siostrzeńców, Hyzia, Dyzia i Zyzia, oraz wiele innych postaci, które stały się ikonami kultury amerykańskiej. Barks, twórca m.in. Sknerusa McKwacza, w mistrzowski sposób łączy wątki przygodowe z lekkim humorem, tworząc opowieści, które bawią od dziesięcioleci. Jego charakterystyczna kreska oraz umiejętność kreowania emocjonujących historii sprawiają, że „Kaczogród” staje się prawdziwą podróżą do krainy wyobraźni. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto pragnie przeżyć niezapomniane przygody w towarzystwie ulubionych kaczych bohaterów. Przygotujcie się do podróży w świat pełen kolorów, humoru i niezwykłych przygód!

Życie codzienne i niecodzienne - komiksy YA

Wielbiciele powieści graficznych young adult również znajdą na Woblink coś dla siebie. „Heartstopper” autorstwa Alice Oseman to poruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i odkrywaniu swojej tożsamości, która zyskała rzesze fanów na całym świecie. Cykl opowiada historię dwóch uczniów, Charliego i Nicka, którzy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo wzajemne spotkanie wpłynie na ich życie. W miarę jak ich relacja rozwija się od przyjaźni do głębokiego uczucia, czytelnik ma okazję śledzić ich zmagania z tożsamością, akceptacją oraz wyzwaniami, jakie niesie ze sobą dorastanie. Autorka w mistrzowski sposób łączy perypetie uczuciowe z codziennymi sytuacjami, tworząc autentyczne i pełne ciepła postaci, które łatwo pokochać. Dzięki pięknym ilustracjom oraz wciągającej fabule „Heartstopper” to nie tylko znakomita historia o życiu osób LGBTQ+, lecz także uniwersalna opowieść o odkrywaniu siebie i relacjach międzyludzkich, która zachęca do empatii i zrozumienia. Idealna dla młodzieży i dorosłych, seria ta stała się symbolem nowoczesnej powieści graficznej mówiącej o różnorodności i akceptacji w każdej formie. Powieści graficzne doczekały się w 2022 roku serialowej adaptacji.

Z kolei „Paper Girls” to cykl powieści graficznych rekomendowany wielbicielom „Stranger Things”, łączący elementy science fiction z prozą życia lat 80. Śledzimy w nim losy czwórki nastolatek – Erin, Mac, K.J. i Tiffany – które w Halloween 1988 roku wyruszają na poranną dostawę gazet. Ich zwykły dzień szybko zamienia się w dramatyczną przygodę, gdy po napotkaniu tajemniczych zjawisk zostają wciągnięte w wir wydarzeń, który przeniesie je do najodleglejszych zakątków czasoprzestrzeni. Seria łączy w sobie humor, dramat i uczuciowe zawirowania, a także porusza istotne tematy przyjaźni, dorastania oraz odkrywania samej siebie. Dzięki złożoności fabuły autorstwa Briana K. Vaughana ("Saga”, "Y - ostatni z mężczyzn”), znakomitym rysunkom oraz barwnym postaciom „Paper Girls” to pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników tamtych czasów.

Do nieco mniej odległej przeszłości przenosi natomiast kultowy „Ghost World” Daniela Clowesa, który w niezwykle autentyczny sposób pokazuje życie nastolatków w latach 90. przez ich zmagania w świecie pełnym chaosu i sprzeczności. Porównywana do „Buszującego w zbożu” książka graficzna opowiada historię dwóch przyjaciółek, Enid i Rebecci, które zmagają się z rzeczywistością amerykańskich przedmieść. To pełna ironii i przenikliwego humoru głęboka refleksja nad alienacją, konsumpcjonizmem i innymi zjawiskami, które kształtują nasze życie także i teraz. Charakterystyczne ilustracje i wyraziste postaci sprawiają, że „Ghost World” jest nie tylko literackim, ale też wizualnym arcydziełem, które zyskało uznanie krytyków i fanów na całym świecie. To idealna propozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć zawirowania świata nastolatków oraz odkryć niepowtarzalny klimat, który towarzyszy dorastaniu w świecie pełnym widm przeszłości i niepewnych perspektyw.

Klasyczne powieści graficzne

Starsi czytelnicy docenią na pewno także szeroki wybór klasycznych komiksów dla dorosłych, takich jak „Maus. Opowieść ocalałego” autorstwa Arta Spiegelmana, opowiadający o Zagładzie w unikalny sposób. W tej książce graficznej ludzie ukazani są jako zwierzęta – Żydzi jako myszy, Niemcy jako koty, Polacy jako świnie – co nadaje opowieści wyraźną symbolikę i pozwala lepiej zrozumieć relacje między grupami uwikłanymi w Holokaust. Narracja koncentruje się na relacji między artystą a jego ojcem, Władkiem Szpigelmanem, który ocalał z obozu Auschwitz, okupując to jednak niedającą się zatrzeć traumą. „Maus” to nie tylko relacja z czasów wojny, ale także refleksja nad bólem i pamięcią, które wpływają na kolejne pokolenia. Jest to jedna z najbardziej docenianych powieści graficznych, zdobywczyni m.in. nagrody Pulitzera, zaliczana w poczet najważniejszych dzieł literackich XX wieku. „Maus” to konieczna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć zarówno przeszłość, jak i jej wpływ na współczesny świat.

Z bolesnymi wspomnieniami mierzy się również „Umowa z Bogiem”. To niezwykła książka graficzna, która łączy w sobie elementy realizmu, filozofii i głębokiej refleksji nad ludzką egzystencją. Stanowi zbiór czterech historii jednego z najważniejszych twórców komiksów w historii, Willa Eisnera, skupiających się na mieszkańcach kamienicy na Bronxie. Autor wciąga czytelnika w świat pełen moralnych dylematów, gdzie każdy wybór ma swoje konsekwencje, odwołując się nieustannie do swoich własnych przeżyć. Oprawa komiksu zachwyca szczegółami i oryginalnym stylem, co sprawia, że każda strona to prawdziwa uczta dla oka. „Umowa z Bogiem” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników komiksów poszukujących nie tylko rozrywki, ale także głębszych przemyśleń na temat wiary, przeznaczenia i ludzkiej natury.

Po własną biografię sięga również Marjane Satrapi w „Persepolis”, gdzie opowiada o swoim życiu jako młodej dziewczyny w Iranie w czasach rewolucji islamskiej i rządów ajatollahów. Dzięki unikalnemu stylowi graficznemu oraz wnikliwemu spojrzeniu na zawirowania historyczne i kulturowe, autorka ukazuje nie tylko dramatyczne wydarzenia, ale także codzienne życie, marzenia i zmagania swoje i swojej rodziny, uświadamiając boleśnie jak głęboko sięgają zmiany polityczne i związane z nimi represje. Komiks w przystępny sposób wprowadza czytelników w złożone realia tego okresu, dotykając tematów takich jak tożsamość, wolność, rodzinne więzi i opór wobec ucisku. „Persepolis” to nie tylko ważny dokument historyczny, ale również bardzo osobista opowieść o życiu w opresyjnym systemie, która skłania do refleksji niezależnie od czasu i miejsca - ważna lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć nie tylko historię Iranu, ale także ludzką naturę w obliczu trudnych wyzwań.