Majówkowy Maraton Czytelniczy

Christopher Gravett Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Średniowieczna sztuka oblężnicza, Książka | Christopher Gravett

    Działania oblężnicze pełniły kluczową rolę w strategii działań wojennych epoki średniowiecza. Oblężenia miały miejsce zdecydowanie częściej niż bitwy, poczynając od niewielkich akcji przeciw drewniano-ziemnym umocnieniom, a na szeroko zakrojonych operacjach przeciw wielkim twierdzom kończąc. Nie dziwi więc, że sztuka oblężnicza była niezmiernie ważna zarówno dla napastników, jak i obrońców. W niniejszym opracowaniu Christopher Gravett prezentuje różnorakie aspekty średniowiec...

    Promocja
    okładka Normański rycerz 950-1204, Książka | Christopher Gravett

    Przez cały XI i XII wiek normańscy rycerze byli najprawdopodobniej najbardziej budzącymi grozę wojownikami w Europie Zachodniej. Zapewne byli oni spadkobiercami wikingów, którzy pierwotnie osiedlili się w północnej Francji ze swym wodzem Rollonem ok. 911 roku na żądanie Karola III Prostaka, kultywując przez następne stulecia swoją wojowniczą reputację. Niniejsza praca przybliża ich umiejętności wojskowe, sławne w całym ówcześnie znanym świecie, które umożliwiły im podbój Sycy...

    Promocja
    okładka Armie średniowiecznych Niemiec 1000-1300, Książka | Christopher Gravett

    W średniowiecznych Niemczech przemoc była o wiele bardziej akceptowanym środkiem niż w pozostałych królestwach, ale miała też swoje ograniczenia. Feudałowie zwykle uciekali się do niej w obronie swych praw lub przy sporze, w którym środki pokojowe okazały się nieskuteczne. Christopher Gravett dokonuje wnikliwej analizy organizacji i kampanii wojennych toczonych przez średniowieczne armie niemieckie w latach 1000-1300, przedstawiając nam zeszyt pełen fotografii i ilustracji, w...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.