Majówkowy Maraton Czytelniczy

Cormac McCarthy Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Cormac McCarthy Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Cormac McCarthy należy do grona najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Krytycy nazywają go literackim spadkobiercą Williama Faulknera, amerykańskiego laureata Nagrody Nobla. Obu pisarzy łączy surowy styl literacki oraz tematyka poruszana w książkach. McCarthy pisze głównie o południu Stanów Zjednoczonych i jego brutalnym obliczu.

Laureat prestiżowych nagród

McCarthy jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Za swoją debiutancką powieść „Strażnik sadu” otrzymał Nagrodę Faulknera, a za „Rącze konie” ‒ National Book Award oraz National Book Critics Circle Award. Wydana w 2006 roku „Droga” została uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Pisarz od wielu lat znajduje się w ścisłym gronie kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ekranizacje

Znaczna część dzieł McCarthy’ego została zekranizowana. Na wielki ekran trafiły adaptacje „Rączych koni”, „Drogi” oraz książki „To nie jest kraj dla starych ludzi”. McCarthy ma duże szczęście do ekranizacji, bowiem większość z nich została odebrana pozytywnie przez krytykę. Największy sukces osiągnął film „To nie jest kraj dla starych ludzi” w reżyserii Ethana i Joela Coenów. Produkcja otrzymała aż 4 Oscary: za najlepszą reżyserię, za najlepszą rolę drugoplanową, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za najlepszy film roku.

Droga

W dorobku McCarthy’ego znajduje się jedna książka, która tematycznie odstaje od reszty. „Droga” to bowiem postapokaliptyczna opowieść o wędrówce ojca i syna przez świat zniszczony w wyniku katastrofy nuklearnej. Pisarz przedstawił w książce surowy świat, w którym brakuje roślinności, a co za tym idzie pożywienia dla garstki ocalałych ludzi. Za „Drogę” McCarthy otrzymał Nagrodę Pulitzera, jedną z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród przyznawaną w dziedzinach dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Książka otrzymała też tytuł bestsellera dziennika „The New York Times”. W 2009 roku ukazała się ekranizacja książki w reżyserii Johna Hillcoata. W roli głównej wystąpił Viggo Mortensen, w filmie zagrali również Robert Duvall, Charlize Theron oraz Guy Pearce.

Książki Cormaca McCarthy’ego na Woblinku

Książki „Droga” i „To nie jest kraj dla starych ludzi” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. „Droga” dostępna jest w formie audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.