Dan Brown Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dan Brown Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Dan Brown należy do najpopularniejszych współczesnych autorów. Jego książki sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Tylko „Kod Leonarda da Vinci” – najbardziej znana powieść Browna – to ponad 80 milionów sprzedanych kopii! Dan Brown, zanim zajął się pisaniem, próbował swoich sił w muzyce oraz uczył języka angielskiego w Philips Exeter Academy, szkole, której jest absolwentem.

Robert Langdon

Głównym bohaterem pięciu powieści Dana Browna – „Anioły i demony” (2000), „Kod Leonarda Da Vinci” (2003), „Zaginiony symbol” (2009) „Inferno” (2013) i „Początek” (2017) – jest Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, który specjalizuje się w ikonografii. Jest znawcą sztuki, symboli i historii. Dana Browna i Langdona łączy wiele cech, przez co czytelnicy i krytycy doszukują się w bohaterze alter ego pisarza. Obaj urodzili się 22 czerwca w Exeter w stanie New Hampshire, uczęszczali do tej samej szkoły i przejawiają podobne zainteresowania.

W powieściach z Robertem Langdonem w roli głównej dominują wątki religijne, tajemnice, teorie spiskowe i elementy historii sztuki. Fabuła książek Dana Browna zazwyczaj koncentruje się wokół zbrodni, którą rozwiązać może jedynie Langdon, bowiem tylko jego wiedza i zdolność kojarzenia faktów pozwala na rozwikłanie zagadki.

W „Kodzie Leonarda Da Vinci” mamy do czynienia z morderstwem popełnionym w paryskim Luwrze, największym na świecie muzeum sztuki. Zwłoki kustosza muzeum zostają znalezione w pozycji, która przypomina słynny rysunek Leonarda da Vinci – „Człowieka witruwiańskiego”. Dzięki wskazówkom pozostawionym przed śmiercią przez kustosza Robert Langdon odkrywa kulisy zbrodni.

Ekranizacje książek Dana Browna

W 2006 roku na fali popularności książki powstała ekranizacja „Kodu Leonarda da Vinci” w reżyserii Rona Howarda, dwukrotnego laureata Oscara za film „Piękny umysł”. W rolę główną wcielił się Tom Hanks. Robert Langdon wracał na srebrny ekran w kolejnych częściach – w 2009 roku do kin trafił film „Anioły i demony”, a siedem lat później „Inferno”. Mimo że filmy nie cieszą się dobrymi ocenami krytyków, to osiągnęły sukces komercyjny. Przy budżecie 125 milionów dolarów „Kod da Vinci” zarobił przeszło 750 milionów dolarów.

Pozostałe powieści Browna

Oprócz serii z Robertem Langdonem Dan Brown ma w swoim dorobku dwie powieści. W 1998 roku ukazała się „Cyfrowa twierdza”. W powieści superkomputer należący do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA trafia na szyfr, którego nie może złamać. Jeden z dyrektorów agencji zwraca się o pomoc do szefowej Wydziału Kryptologii, matematyczki Susan Fletcher. Kilka godzin poszukiwań pozwala kobiecie trafić na trop czegoś, co wywoła burzę na szczytach władzy. Agencja staje więc przed dramatycznym wyborem - albo będzie musiała ujawnić swój największy sekret, albo jej działania zostaną całkowicie sparaliżowane przez algorytm szyfrujący napisany tak świetnie, że nie da się go złamać. Susan niespodziewanie dla siebie znajduje się w samym centrum wiru kłamstw i tajemnic, gdzie z całych sił walczy, by ocalić Agencję, w której misję wciąż wierzy. Zdradzają ją ci, którym ufała najbardziej, a kobieta musi mierzyć się nie tylko z atakami na swoją ojczyznę, ale także walczyć o życie swoje i mężczyzny, którego pokochała. Od pilnie strzeżonych podziemi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA przez szczyty tokijskich drapaczy chmur po wnętrza średniowiecznej hiszpańskiej katedry toczą się zmagania na śmierć i życie, a stawką jest bezpieczeństwo całego świata…

Trzy lata później, w 2001 roku, ukazała się powieść „Zwodniczy punkt”. Tym razem Dan Brown przedstawia historię niezwykłego obiektu, który zostaje znaleziony w lodowcach Arktyki. Podobno znajdują się na nim ślady życia pozaziemskiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych przygotowuje przemowę, chce podzielić się ze światem informacją o niesamowitym odkryciu, które byłoby sensacją na miarę lądowania człowieka na Księżycu, a obecnie sprawującemu urząd prezydenta mężczyźnie zapewniło reelekcję. By zbadać meteoryt i potwierdzić jego autentyczność, na Antarktydę udaje się grupa naukowców, do której na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityczka wywiadu. Ma ona przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Wraz z nią podróżuje Michael Tolland, oceanograf światowej klasy. Kiedy grupa dociera na miejsce, okazuje się, że odkrycie to sprytnie zaplanowana mistyfikacja, a stojący za nią człowiek zrobi wszystko, by nikt się o niej nie dowiedział. Rachel i Michael muszą walczyć o życie, ukrywając się przed bezlitosnymi komandosami. Zrobią wszystko, by dotrzeć do prezydenta i ustalić tożsamość intryganta oraz ujawnić cały jego spisek…

Książki Dana Browna w księgarni internetowej Woblink

Jeśli fascynują Was intrygi, polityczne knowania, sensacyjne zwroty akcji i tajemnice, z pewnością wciągną Was powieści autorstwa Dana Browna. Wiele z nich znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki. Czekają tu na Was zarówno „Kod Leonarda da Vinci”, „Inferno” czy „Zwodniczy punkt”, jak i „Zaginiony symbol”, „Anioły i demony” lub „Początek”.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.