Dan Brown Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Dan Brown Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Dan Brown należy do najpopularniejszych współczesnych autorów. Jego książki sprzedały się w nakładzie kilkuset milionów egzemplarzy na całym świecie. Tylko „Kod Leonarda da Vinci” – najbardziej znana powieść Browna – to ponad 80 milionów sprzedanych kopii! Dan Brown, zanim zajął się pisaniem, próbował swoich sił w muzyce oraz uczył języka angielskiego w Philips Exeter Academy, szkole, której jest absolwentem.

Robert Langdon

Głównym bohaterem pięciu powieści Dana Browna – „Anioły i demony” (2000), „Kod Leonarda Da Vinci” (2003), „Zaginiony symbol” (2009) „Inferno” (2013) i „Początek” (2017) – jest Robert Langdon, profesor Uniwersytetu Harvarda, który specjalizuje się w ikonografii. Jest znawcą sztuki, symboli i historii. Dana Browna i Langdona łączy wiele cech, przez co czytelnicy i krytycy doszukują się w bohaterze alter ego pisarza. Obaj urodzili się 22 czerwca w Exeter w stanie New Hampshire, uczęszczali do tej samej szkoły i przejawiają podobne zainteresowania.

W powieściach z Robertem Langdonem w roli głównej dominują wątki religijne, tajemnice, teorie spiskowe i elementy historii sztuki. Fabuła książek Dana Browna zazwyczaj koncentruje się wokół zbrodni, którą rozwiązać może jedynie Langdon, bowiem tylko jego wiedza i zdolność kojarzenia faktów pozwala na rozwikłanie zagadki.

W „Kodzie Leonarda Da Vinci” mamy do czynienia z morderstwem popełnionym w paryskim Luwrze, największym na świecie muzeum sztuki. Zwłoki kustosza muzeum zostają znalezione w pozycji, która przypomina słynny rysunek Leonarda da Vinci – „Człowieka witruwiańskiego”. Dzięki wskazówkom pozostawionym przed śmiercią przez kustosza Robert Langdon odkrywa kulisy zbrodni.

Ekranizacje książek Dana Browna

W 2006 roku na fali popularności książki powstała ekranizacja „Kodu Leonarda da Vinci” w reżyserii Rona Howarda, dwukrotnego laureata Oscara za film „Piękny umysł”. W rolę główną wcielił się Tom Hanks. Robert Langdon wracał na srebrny ekran w kolejnych częściach – w 2009 roku do kin trafił film „Anioły i demony”, a siedem lat później „Inferno”. Mimo że filmy nie cieszą się dobrymi ocenami krytyków, to osiągnęły sukces komercyjny. Przy budżecie 125 milionów dolarów „Kod da Vinci” zarobił przeszło 750 milionów dolarów.

Pozostałe powieści Browna

Oprócz serii z Robertem Langdonem Dan Brown ma w swoim dorobku dwie powieści. W 1998 roku ukazała się „Cyfrowa twierdza”. W powieści superkomputer należący do Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA trafia na szyfr, którego nie może złamać. Jeden z dyrektorów agencji zwraca się o pomoc do szefowej Wydziału Kryptologii, matematyczki Susan Fletcher. Kilka godzin poszukiwań pozwala kobiecie trafić na trop czegoś, co wywoła burzę na szczytach władzy. Agencja staje więc przed dramatycznym wyborem - albo będzie musiała ujawnić swój największy sekret, albo jej działania zostaną całkowicie sparaliżowane przez algorytm szyfrujący napisany tak świetnie, że nie da się go złamać. Susan niespodziewanie dla siebie znajduje się w samym centrum wiru kłamstw i tajemnic, gdzie z całych sił walczy, by ocalić Agencję, w której misję wciąż wierzy. Zdradzają ją ci, którym ufała najbardziej, a kobieta musi mierzyć się nie tylko z atakami na swoją ojczyznę, ale także walczyć o życie swoje i mężczyzny, którego pokochała. Od pilnie strzeżonych podziemi Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA przez szczyty tokijskich drapaczy chmur po wnętrza średniowiecznej hiszpańskiej katedry toczą się zmagania na śmierć i życie, a stawką jest bezpieczeństwo całego świata…

Trzy lata później, w 2001 roku, ukazała się powieść „Zwodniczy punkt”. Tym razem Dan Brown przedstawia historię niezwykłego obiektu, który zostaje znaleziony w lodowcach Arktyki. Podobno znajdują się na nim ślady życia pozaziemskiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych przygotowuje przemowę, chce podzielić się ze światem informacją o niesamowitym odkryciu, które byłoby sensacją na miarę lądowania człowieka na Księżycu, a obecnie sprawującemu urząd prezydenta mężczyźnie zapewniło reelekcję. By zbadać meteoryt i potwierdzić jego autentyczność, na Antarktydę udaje się grupa naukowców, do której na osobiste polecenie prezydenta dołącza Rachel Sexton, analityczka wywiadu. Ma ona przygotować opis znaleziska dla Białego Domu. Wraz z nią podróżuje Michael Tolland, oceanograf światowej klasy. Kiedy grupa dociera na miejsce, okazuje się, że odkrycie to sprytnie zaplanowana mistyfikacja, a stojący za nią człowiek zrobi wszystko, by nikt się o niej nie dowiedział. Rachel i Michael muszą walczyć o życie, ukrywając się przed bezlitosnymi komandosami. Zrobią wszystko, by dotrzeć do prezydenta i ustalić tożsamość intryganta oraz ujawnić cały jego spisek…

Książki Dana Browna w księgarni internetowej Woblink

Jeśli fascynują Was intrygi, polityczne knowania, sensacyjne zwroty akcji i tajemnice, z pewnością wciągną Was powieści autorstwa Dana Browna. Wiele z nich znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki. Czekają tu na Was zarówno „Kod Leonarda da Vinci”, „Inferno” czy „Zwodniczy punkt”, jak i „Zaginiony symbol”, „Anioły i demony” lub „Początek”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!