Frank Herbert II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Frank Herbert II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Frank Herbert to amerykański pisarz science-fiction, znany głównie z kultowego cyklu “Kroniki Diuny”, który doczekał się wielu prestiżowych nagród literackich. W książkach Herberta pojawia się wiele wątków z dziedziny ekologii, filozofii, teologii, ekonomii oraz psychologii. Frank Herbert uznawany jest za jednego z pionierów światowej fantastyki. Pisarz został doceniony już za życia, mimo iż gatunek science-fiction uchodził jako literatura drugiej kategorii. Herbert jest autorem sześciu tomów cyklu „Kroniki Diuny”: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz”. Twórczość Herberta skupia się bardziej na przyszłości człowieka niż konstruowanych przez ludzi nowych technologiach.

Herbert urodził się w 1920 roku w Tacoma. Dzieciństwo przyszłego pisarza nie należało do najszczęśliwszych. W wieku 18 lat przeprowadził się do swojego wujostwa zamieszkującego Salem w Oregonie. Na miejscu ukończył szkołę średnią, tam też stawiał swoje pierwsze kroki związane z pisaniem. Po maturze pracował w kilku lokalnych gazetach. Jego pracę przerwało wezwanie do służby w wojsku. W trakcie II wojny światowej działał w marynarce wojennej jako fotograf. W wyniku problemów zdrowotnych został zwolniony ze służby. Po zakończeniu wojny podjął studia na University of Washington, gdzie studiował kreatywne pisanie. Przełomowym rokiem w jego późniejszej karierze był rok 1949. Wtedy wraz z żoną przeprowadził się do Kalifornii, gdzie poznał psychologów Ralpha i Irene Slattery. Małżeństwo rozbudziło w Herbercie miłość do twórczości Zygmunta Freuda, Carla Gustava Junga, Martina Heideggera i Karla Jaspersa. Teorie głoszone przez tych wybitnych filozofów i myślicieli odcisnęły trwałe piętno na zainteresowaniach Herberta. Najprawdopodobniej pod ich wpływem zaczął poznawać buddyzm. Pierwsze teksty z gatunku science-fiction zaczął publikować na początku lat 50. Powieściowo debiutował w 1956 roku, kiedy ukazała się jego książka „The Dragon in the Sea”. Książka nie okazała się wielkim sukcesem, na szczęście pisarz dorabiał jako autor przemówień Guya Cordona, senatora z ramienia Partii Republikańskiej. Po wojnie autor podejmował się wielu ciekawych zajęć – pracował m.in. jako operator telewizyjny, komentator radiowy, reporter i redaktor gazet, zajmował się również poławianiem małży i degustowaniem win. W latach 70-tych pracował w Seattle Post-Intelligencer oraz na uczelni w Waszyngtonie. Jako doradca i konsultant społeczny był wysyłany do Azji – m.in. do Wietnamu i Pakistanu.

Doświadczenia ze swojego bardzo intensywnego życia wykorzystywał w pisaniu. Na dodatek ukończył studia biologiczne, dlatego jego powieści obfitowały w soczyste opisy natury i mechanizmów przyrody. Największą sławę przyniosła mu rzecz jasna seria “Kroniki Diuny”, którą rozpoczęła wydana w 1965 roku „Diuna”.

Kroniki Diuny najbardziej znany cykl książek Franka Herberta

„Kroniki Diuny” to najbardziej znany cykl Herberta i jednocześnie jeden z najważniejszych cykli science-fiction w historii literatury. Pierwsza książka w serii – „Diuna” – ukazała się w 1965 roku. Ostatecznie Herbertowi udało się za życia napisać sześć tomów serii, a dziś możemy czytać kilkanaście opasłych powieści, których fabuła rozgrywa się w wykreowanym przez niego świecie, bowiem po śmierci autora pisanie cyklu kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson.

Fabuła „Diuny” rozpoczyna się na tytułowej pustynnej planecie, zwanej również Arrakis. Na globie znajduje się potężne i drogocenne źródło melanżu, który wytwarzany jest dzięki żyjącym na pustyniach czerwiom. Prawowitymi lennikami Diuny jest lud Atrydów, który jednak pada ofiarą przewrotu dokonanego przez lud Harrokenów. Ich przywódca w niekontrolowany sposób wydobywa melanż, co powoduje, że gwałtownie rośnie jego siła. Dzięki pomocy Fremenów Atrydzi chcą przywrócić stary układ sił panujący niegdyś na planecie przejętej przez imperialne wojska. W „Diunie” aż roi się od odniesień do kultury i mitologii, wyraźnie widać wpływ islamu i filozofii Wschodu. Szczególnie widoczne jest to w warstwie opisowej ludów zamieszkujących pustynne pustkowia Diuny.

Za swój bestsellerowy cykl Frank Herbert otrzymał wiele prestiżowych nagród przyznawanych książkom science-fiction i fantasy. Na swoim koncie ma między innymi statuetki Nebuli oraz Hugo.

Książki z cyklu Kroniki Diuny: „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz” znajdziecie w formie ebooka, audiobooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink.

Kontynuatorzy Franka Herberta i ścieżki czytania „Kronik Diuny”

Po śmierci Franka Herberta, na podstawie jego notatek i rozpoczętych fragmentów kolejnych powieści, serię kontynuowali jego syn Brian Herbert oraz Kevin J. Anderson. Spod ich pióra wyszły kolejne części serii, których fabuła rozgrywa się przed, w trakcie lub po wydarzeniach opisanych jeszcze za życia przez Franka Herberta. Są to „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Mesjasz Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Łowcy Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Droga do Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny” oraz „Zgromadzenie żeńskie z Diuny”.

„Kroniki Diuny” można czytać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest czytanie według chronologii wydania, a zatem najpierw książki napisane przez Herberta, a później jego kontynuatorów. Drugim kluczem może być zaś chronologia wydarzeń rozgrywających się w powieści. Na różnego rodzaju stronach internetowych miłośnicy serii proponują również innych alternatywnych ścieżek, które pozwalają lepiej poznać świat przedstawiony.

Ekranizacje Diuny

Na podstawie „Diuny” powstało wiele komiksów, gier komputerowych, gier planszowych, animacji oraz adaptacji filmowych. Do tej pory najgłośniejszym filmem, który powstał w oparciu o fabułę książki, jest produkcja Davida Lyncha z 1984 roku. W filmie wystąpili m.in. Francesca Annis, Kyle MacLachlan, Sting i Kenneth McMillan. Film niestety nie zebrał pozytywnych opinii. Na dodatek to produkcja, która źle zniosła znak czasu – efekty specjalne i scenografia wyraźnie się zestarzały i dziś „Diunę” można oglądać raczej jako ciekawostkę. Cały świat oczekuje premiery nowej ekranizacji „Diuny”, której nakręcenia podjął się Denis Villeneuve, autor takich filmów, jak „Sicario” czy „Nowy początek”. Niestety data ukazania się filmu już kilkukrotnie była przesuwana w związku z panującą na świecie pandemią koronawirusa. Wiadomo na pewno, że w produkcji wystąpi plejada gwiazd – Timothée Chalamet, Zendaya, Jason Momoa, Oscar Isaac, Stellan Skarsgård, Josh Brolin i wielu innych.

Źródło zdjęcia: Wikipedia (© Uli Kaiser)

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).