George Orwell Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek, Książka | George Orwell

    Znajdują się tu utwory młodzieńcze (m.in. zabawna jednoaktówka „Wolna wola”), szkice literackie, reportażowe wspomnienia, omówienia znanych dzieł literackich i książek dotyczących polityki; jest słynny, publikowany w wielu antologiach, klasyczny esej o związkach sztuki z moralnością „Przywilej kleru, czyli kilka uwag o Salwadorze Dalim”, jest wreszcie interesujący i pełen wnikliwych obserwacji „Dziennik z Maroka”. Zbiór zamyka szkic „Evelyn Waugh”, którego pisanie przerwała ...

    Promocja
    okładka Anglicy i inne eseje, Książka | George Orwell

    Czy wiecie, że George Orwell wiódł kiedyś życie włóczęgi, sypiał w noclegowniach i pracował na plantacji chmielu? Zbiór najsłynniejszych, klasycznych już dziś esejów i szkiców, publikowanych w wielu antologiach światowych z pewnością nie raz mile zaskoczy czytelnika poczuciem humoru autora, odważną krytyką zjawisk społecznych i tematyką zagadnień, frapujących go ponad 80 lat temu. Orwell pisze o Anglii, jej kulturze, zwyczajach, mentalności mieszkańców Wysp (Anglicy), o kult...

    Promocja
    okładka Rok 1984, Książka | George Orwell

    Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym k...

    Promocja
    okładka Birmańskie dni, Książka | George Orwell

    Jej trwałą wartością pozostaje obraz dalekiego, egzotycznego kraju o starej kulturze i tradycji, obcego i niezrozumiałego dla garstki białych pracowników małej placówki w dżungli, zmuszonych do życia w zabójczym klimacie, w całkowitej izolacji, pozbawionych widoków na przyszłość. Główny bohater ulega wprawdzie urokowi Birmy, jest z nią emocjonalnie związany, utrzymuje kontakty z tubylcami, lecz nade wszystko pragnie miłości i zrozumienia, a pozostaje samotny. Odtrącenie przez...

George Orwell Książki

George Orwell był brytyjskim pisarzem i publicystą. Naprawdę nazywał się Eric Arthur Blair i urodził się w Bengalu, a do Anglii przybył z rodzicami w wieku 4 lat. Jest autorem kultowych powieści, w których krytykował systemy totalitarne i nierówności społeczne. Jego najważniejsze dzieła to „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy”.

Dorobek literacki George'a Orwella

Orwell napisał 9 powieści, kilkanaście esejów i felietonów oraz tworzył poezję. Pierwsze siedem powieści publikował regularnie co roku, od 1934 do 1939 roku. Debiutował autobiograficzną książką „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Następnie ukazały się „Birmańskie dni”, „Córka proboszcza”, „Wiwat aspidistra”, „Droga na molo w Wigan”. W 1938 roku ukazała się powieść „W hołdzie Katalonii” – Orwell opisał w niej doświadczenia z hiszpańskiej wojny domowej, w której brał udział. Przed wybuchem II wojny światowej ukazała się jeszcze jedna książka – „Brak tchu”. Dwie najważniejsze powieści pisarza – „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” ‒ ukazały się już po wojnie.

Książka Rok 1984

George Orwell jest twórcą jednej z trzech najważniejszych antyutopii XX wieku ‒ wśród nich obok „Roku 1984” Orwella najczęściej wymienia się „Nowy wspaniały światAldousa Huxleya i „Fahrenheit 451” Raya Bradbury'ego.

„Rok 1984” ukazał się w 1949 roku. Orwell przedstawił Londyn w niedalekiej przyszłości, w której życie obywateli zostało całkowicie podporządkowane władzy. Społeczeństwo składa się z trzech klas: wyższych funkcjonariuszy Partii Wewnętrznej (2% populacji), szeregowych członków Partii Zewnętrznej (13% populacji) oraz proli – warstwy pracujących robotników (85% populacji). Społeczeństwo poddane jest całkowitej kontroli, którą za pomocą teleekranów sprawuje Wielki Brat.

Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, pracownik Ministerstwa Prawdy i członek Partii Zewnętrznej. Jego zadaniem jest ciągłe „odświeżanie” prasy. Smith redaguje archiwalne wydania gazet, tym samym zarządza przeszłością, zmieniając jej oficjalny przebieg, tak by ten był zgodny z aktualną polityką historyczną Partii.

Książka jest manifestem i bezpośrednią krytyką ustroju totalitarnego. Orwell w swojej kultowej powieści pokazał do czego może prowadzić stale rozwijana i nasilająca się inwigilacja ludzi przez władzę.

Książki George’a Orwella w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.