Gitkiewicz Olga Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Krahelska. Krahelskie, Ebook | Gitkiewicz Olga

    Krahelska. Krahelskie. Halina, Wanda, Krystyna. Trzy kobiety, jedno nazwisko, zbliżone lata aktywności, ta sama klasa społeczna. Często je mylono, dopisywano im nieistniejące pseudonimy, litery w nazwisku, przypisywano nie ich intencje, mieszano szczegóły biografii, jeden życiorys rozpisywano na trzy albo – częściej – trzy zlepiano w jeden. Tylko jak to opowiedzieć? – zastanawia się Olga Gitkiewicz.Halina Krahelska, legendarna inspektorka pracy, działaczka społeczna i komunis...

    Promocja
    okładka Nie zdążę, Ebook | Gitkiewicz Olga

    Reportaże z przystanku i z dworca, z chodnika i z pobocza autorki debiutu, który zdobył nominacje do nagród „NIKE”, im. R. Kapuścińskiego i im. T. Torańskiej. W 1989 r. Polska zaciągnęła hamulec awaryjny i wysiadła z pociągu. Potem zaczęła zwijać tory. Parę lat później odstawiła autosany, a ludziom powiedziała: radźcie sobie sami. Witamy w centrum Europy, gdzie 13 milionów Polaków ma wszędzie daleko…Można streścić tę książkę za pomocą liczb:– Prawie 14 milionów ludzi w Polsce...

    Promocja
    okładka Nie hańbi, Ebook | Gitkiewicz Olga

    Reporterski rzut oka na polski rynek pracy. Jak bardzo zmienił się od czasu, gdy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce? Dlaczego coraz więcej wśród nas prekariuszy, skoro praca leży na ulicy?Bezrobocie jest najniższe od ponad dwóch dekad, a warunki na rynku pracy dyktują pracownicy. Ponoć. Są wykresy i tabele, które to mają potwierdzać, są analitycy, którzy te słowa...

Gitkiewicz Olga Ebooki

Olga Gitkiewicz urodziła się w 1977 roku. To polska dziennikarka, freelancerka, reportażystka, pisarka, autorka trzech książek – dwóch reportaży: „Nie zdążę”, „Nie hańbi” i powieści „Zmiany światła”.

Gitkiewicz uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego w Skierniewicach. Następnie ukończyła socjologię na Uniwersytecie Wrocławskim i Polską Szkołę Reportażu. Pisała między innymi dla „Polityki”, Miesięcznika „Znak” oraz portalu gazeta.pl. Na co dzień współpracuje z Instytutem Reportażu i Polską Szkołą Reportażu. W trakcie pisania swojego pierwszego reportażu „Nie hańbi” zrezygnowała z pracy w korporacji i przeprowadziła się z Wrocławia do znacznie mniejszego Żyrardowa.

Zmiany światła debiutancka książka Olgi Gitkiewicz

Gitkiewicz debiutowała powieścią „Zmiany światła”, która ukazała się jeszcze pod jej panieńskim nazwiskiem Olga Jaworska. To stosunkowo krótka, niewiele ponad stupięćdziesięciostronicowa opowieść o rówieśnikach autorki – absolwentach Uniwersytetu Wrocławskiego oraz niedokończonych magistrach, którym bohaterka książki pisze prace dyplomowe. Gitkiewicz (Jaworska) pisze językiem młodzieżowym, potocznym, w wielu momentach stylizowanym na „rozmowy przy piwku”. Książka otrzymała wyróżnienie w konkursie na współczesną powieść, która rozgrywa się na Dolnym Śląsku.

Nie hańbi

W 2017 roku swoją premierę miał pierwszy reportaż Gitkiewicz pt. „Nie hańbi”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie. Reportaż Gitkiewicz poświęcony jest szeroko pojętemu tematowi pracy. Zestawiając opowieść o swojej rodzinie i kompleksie pracowniczym w Żyrardowie z historiami o ludziach, którzy na co dzień mierzą się z brutalną rzeczywistością pracy w Polsce, autorka pisze o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do praw pracowniczych, czasu i warunków pracy. Jest tu zatem sporo o bezrobociu, mobbingu, wykorzystywaniu pracowników, płacach. Gitkiewicz bazując na danych, wywiadach oraz własnych doświadczeniach i rodzinnej historii, snuje opowieść o polskim rynku pracy. Książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Nie zdążę

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie, ukazała się kolejna książka Gitkiewicz pt. „Nie zdążę”. To reportaż poświęcony kondycji polskiej komunikacji. Choć ludzie zwykle poruszają się pieszo, busem, pociągiem i samochodem, to według obliczeń Klubu Jagiellońskiego współcześnie blisko 14 milionów Polaków dotkniętych jest tzw. wykluczeniem komunikacyjnym. Gitkiewicz opisuje błędy i luki w systemie, czyli miejsca, do których po prostu nie docierają ani autobusy, ani pociągi, bądź jeżdżą na tyle rzadko, że ciężko nazwać ich kursowanie godnym sposobem na dostanie się w konkretne miejsce. Autorka poszerza znaczenie „wykluczenia komunikacyjnego” – pisze o opóźnieniach, autobusach, które po prostu nie przyjechały, a zatem o wizytach u lekarza, które się nie odbyły, randki, na które nie udało się dotrzeć, setkach zaświadczeń o spóźnieniach do pracy itd. Gitkiewicz pisze również o kondycji technicznej polskiego transportu. Średni wiek kolejowych wagonów liczy 25 lat. Większość tzw. PKS-ów wymaga renowacji. Idąc dalej, porusza fatalny stan dróg łączących mniejsze miejscowości. Autorka pisze o swego rodzaju hamulcu komunikacyjnym, który Polska zaciągnęła pod koniec lat 80. W 1989 roku koleją podróżowało blisko miliard pasażerów rocznie. Dziś ta liczba spadła o 70%! „Nie zdążę” to książka o milionach Polaków, którzy mają wszędzie daleko. Reportaż znalazł się w finale konkursu Grand Press 2020 w kategorii Książka Reporterska Roku.

Książki Olgi Gitkiewicz na Woblinku

Książkę „Nie zdążę” możecie kupić w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka, audiobooka i papierowej. „Nie hańbi” dostępna jest w formie ebooka i papierowej.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.