Majówkowy Maraton Czytelniczy

Hanna Krall Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hanna Krall Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Jest ceniona na całym świecie i, obok Ryszarda Kapuścińskiego, uznawana za jedną z najważniejszych polskich reportażystek. Największą sławę przyniosła jej publikacja książki pt. „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Hanna Krall posiada swój wyjątkowy, unikalny, oszczędny styl. Nie używa upiększaczy, pisze krótkimi, mocnymi, ale też niezwykle przemyślanymi i pięknymi zdaniami. W jej książkach nie można przeoczyć ani słowa, bowiem Krall buduje swoją narrację bardzo precyzyjnie. Jak pisze o niej Mariusz Szczygieł, „Krall jest odważna. W przegadanym świecie proponuje małomówność.” Następnie dodaje, że „Hanna Krall przestrzega przed przerostem sztuki”.

Hanna Krall – życiorys

Hanna Krall pochodzi z Warszawy. Urodziła się w rodzinie żydowskiej w 1935 lub 1937 roku. Jej rodzice byli urzędnikami. Niestety prawie cała rodzina pisarki zginęła w czasie okupacji. Kilkuletnia Hanna cudem przeżyła wojnę – została uratowana w trakcie transportu do getta i do końca wojny przebywała po aryjskiej stronie. Doświadczenia z czasów II wojny światowej i Holocaustu odcisnęły trwałe piętno na życiu pisarki, a co za tym idzie, na jej twórczości. Większość swoich reportaży poświęciła dramatycznym losom polskich Żydów, warszawskiemu gettu i Zagładzie. Po zakończeniu wojny Hanna Krall trafiła do domu dziecka w Otwocku. W 1955 roku ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i chwilę po odebraniu dyplomu rozpoczęła współpracę z „Życiem Warszawy”.

Pierwszym przełomowym punktem jej pracy dziennikarskiej była służbowa wizyta w Poznaniu. Krall miała przyglądać się organizowanym w mieście międzynarodowym targom. Na miejscu jednak była świadkiem brutalnie stłumionego strajku robotników. To doświadczenie na zawsze zmieniło jej podejście do zawodu – można powiedzieć, że wtedy stała się dziennikarką z prawdziwego zdarzenia.

Na wschód od Arbatu – debiut literacki Hanny Krall

Od 1969 roku rozpoczęła pracę w tygodniku Polityka. Praca w redakcji z doświadczonymi redaktorami pozwoliła jej rozwinąć skrzydła. W trakcie pracy w Polityce przeprowadziła mnóstwo ważnych rozmów i napisała swoje najważniejsze książki. W 1972 roku ukazała się debiutancka książka Hanny Krall pt. „Na wschód od Arbatu” – zbiór reportaży będących efektem podróży po Związku Radzieckim.

Zdążyć przed Panem Bogiem najważniejsze dzieło w karierze Hanny Krall

Najważniejszym dziełem w karierze reportersko-pisarskiej Hanny Krall jest „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Kanwą do wydanej w 1977 roku książki były rozmowy Hanny Krall z Markiem Edelmanem, polskim działaczem społecznym pochodzenia żydowskiego, kardiologiem, jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim. W książce znalazły się jego wspomnienia z powstania oraz pracy jako kardiologa. „Zdążyć przed Panem Bogiem” to jeden z najważniejszych polskich reportaży. Od wielu lat znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Książkę „Zdążyć przed Panem Bogiem” w formie papierowej, ebooka oraz audiobooka możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

W wyniku wybuchu stanu wojennego, w 1981 roku wielu dziennikarzy zakończyło współpracę z Polityką. Wśród nich była Hanna Krall. Szukając pracy trafiła na ofertę Zespołu Filmowego TOR. Zatrudniła się tam na stanowisku zastępcy kierownika literackiego. Do jej obowiązków należało między innymi ocenianie scenariuszy, wyszukiwanie tematów na filmy, a następnie pisanie tekstów, które służyły do tworzenia scenariuszy. W tym czasie współpracowała między innymi z Janem Jakubem Kolskim i Krzysztofem Kieślowskim.

Kolejny przełom w jej karierze nastąpił pod koniec lat 80. i przypadł na czas transformacji ustrojowej. Związała się wówczas z nowopowstałą Gazetą Wyborczą. Hanna Krall była jedną z założycielek i twórców działu reportażu, jej zadaniem było rekrutowanie i szkolenie nowych reportażystów i dziennikarzy.

Nagrody i wyróżnienia

Za swój dorobek artystyczny Hanna Krall była wielokrotnie nagradzana. Na swoim koncie ma m.in. Nagrodę im. Juliana Bruna, Nagrodę im. Pruszyńskiego, Nagrodę miesięcznika „Odra”, Nagrodę im. Prusa. W 1999 i w 2005 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, jednego z najważniejszych polskich wyróżnień literackich. W 2004 roku otrzymała Order Odrodzenia Polski. W listopadzie uhonorowana została nagrodą w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AuTORytet. W ciągu ostatnich kilku lat otrzymała jeszcze Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości, a w 2017 Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski Twórca”.

„Fantom bólu. Reportaże wszystkie” Hanny Krall

W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się zbiór wszystkich reportaży Hanny Krall pt. „Fantom bólu”. W tomie znajdują się następujące publikacje – pojedyncze teksty i zbiory: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Sublokatorka”, „Hipnoza”, „Taniec na cudzym weselu”, „Dowody na istnienie”, „Tam już nie ma żadnej rzeki”, „Ty jesteś Daniel”, „Wyjątkowo długa linia”, „Król kier znów na wylocie”, „Różowe strusie pióra” oraz „Biała Maria”. Książka została okraszona wstępem Mariusza Szczygła, który w pięknych słowach opisał twórczość Hanny Krall. „Fantom bólu” w formie ebooka oraz książki papierowej możecie kupić w księgarni internetowej Woblink.

Mariusz Szczygieł – wierny uczeń Hanny Krall

Jednym z najwierniejszych i najbardziej znanych uczniów Hanny Krall jest Mariusz Szczygieł, reportażysta, publicysta, osobowość medialna, laureat Nagrody Literackiej Nike 2019 za książkę „Nie ma”. Zbiór reportaży wydał we własnym wydawnictwie Dowody na Istnienie, które swoją nazwę zaczerpnęło z tytułu jednej z książek reportażystki.

Mariusz Szczygieł przy każdej możliwej okazji, z ogromnym szacunkiem, odwołuje się do twórczości Hanny Krall, podkreśla, że to jej zawdzięcza inspirację i warsztat. Krall była jedną z jego pierwszych mentorek, gdy zaczynał pracę w redakcji „Gazety Wyborczej”.

Najnowsze publikacje Hanny Krall

Choć Hanna Krall większość swoich najważniejszych dzieł napisała w drugiej połowie XX wieku, to w ciągu ostatnich kilkunastu lat napisała kilka nowych książek. Pierwszą w XXI wieku był reportaż „To ty jesteś Daniel”, zbiór portretów ludzi wplątanych w zawiłą i tragiczną XX-wieczną historię. Trzy lata później ukazała się „Wyjątkowo długa linia”. Następnie „Król kier na wylocie” (2006). Kolejną książką pisarki była ”Biała Maria” (2011). W książce autorka wraca myślami do premiery ósmej części „Dekalogu“ Krzysztofa Kieślowskiego, pisze o Holokauście i powojennych losach pewnej żydowskiej dziewczynki.

Najnowszą książką Hanny Krall są „Synapsy Marii H.”, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Literackiego. To opowieść o Marii Twardokęs-Hrabowskiej, polskiej opozycjonistce, więzionej w latach 80. za wspieranie strajków. Obecnie kobieta mierzy się z trudną rzeczywistością – wychowuje syna chorego na autyzm. Krall pisze również o matce męża swojej bohaterki, Marii Hrabowskiej, kobiecie, która przeżyła dwa traumatyczne wydarzenia – II wojnę światową oraz atak na World Trade Center.

Ponadto w 2020 roku wydawnictwo Dowody na Istnienie opublikowało „Smutek ryb”, czyli zbiór tekstów, które Hanna Krall napisała w latach 80. dla czasopisma dla wędkarzy, gdzie mogła publikować bez weryfikacji cenzury. W stanie wojennym redakcja gazety postanowiła wesprzeć uznaną, ale niestety bezrobotną pisarkę.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hanny Krall w formie ebooków, audiobooków i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.