Harlan Coben Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harlan Coben Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, którego książki od lat cieszą się uznaniem nie tylko czytelników, ale również krytyków literackich.

Jest pierwszym współczesnym autorem, który został uhonorowany trzema najbardziej prestiżowymi literackimi nagrodami przyznawanymi w kategorii powieści kryminalnej - Anthony Award, Barry Award oraz Edgar Award. Jednymi z najbardziej znanych dzieł Harlana Cobena są “Nie mów nikomu”, “W głębi lasu”, “Bez skrupułów” czy “Tęsknię za tobą”. Jego książki są wydawane w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

Harlan Coben ‒ bestsellerowy autor z sąsiedztwa

Harlan Coben przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie w Newark, w stanie New Jersey, w 1962 roku. Studiował w Amherst College, gdzie postanowił dołączyć do bractwa Psi Upsilon, w którym poznał… Dana Browna, dziś również jednego z najpoczytniejszych twórców literatury sensacyjnej. Przyjaźń między pisarzami trwa do dziś. Po uzyskaniu dyplomu z politologii Harlan Coben podjął pracę w firmie turystycznej swojego dziadka. Nie porzucił jednak marzenia o karierze pisarskiej, które zakiełkowało w jego głowie podczas ostatniego roku w college’u.

W chwili obecnej autor mieszka wraz ze swoją żoną Anne oraz czwórką dzieci w New Jersey.

Mistrz literatury sensacyjnej

Książki Harlana Cobena zostały wydane w ponad 70 milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na 43 języki. Autor może również pochwalić się pierwszym miejscem na liście bestsellerowych autorów „New York Timesa”. W jego dorobku znajdują się 32 powieści okrzyknięte przez krytyków „genialnymi” („New York Times”), „przejmującymi i wnikliwymi” („Los Angeles Times”) oraz „wspaniałymi” („Chicago Tribune”). Znajdziecie je na Woblinku w trzech formatach: jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Twórczość Cobena zainteresuje przede wszystkim miłośników literatury sensacyjnej i kryminału. Osią fabularną jego książek są bowiem nierozwiązane sprawy sprzed lat, niedokończone śledztwa i tajemnicze zaginięcia. Do tego duża dawka dobrego humoru, dynamiczna narracja, nagłe zwroty akcji oraz lekki styl autora sprawiają, że twórczość Cobena czyta się jednym tchem. Zarwane na lekturze noce gwarantowane! Aby nie męczyć wzroku, najwygodniej na tę okazję zaopatrzyć się w czytnik ebooków lub aplikację odtwarzającą audiobooki. Czytelnicy książek papierowych jednak z pewnością również sobie poradzą.

Powieści Harlana Cobena można pogrupować w trzy główne kategorie ‒ serię z Myronem Bolitarem, trylogię z bratankiem Myrona, Mickeyem, oraz powieści niepowiązane ze sobą fabularnie.

Harlan Coben ‒ autor bestsellerowych serii kryminalnych i trzymających w napięciu powieści sensacyjnych

Harlan Coben zadebiutował w 1995 roku książką „Bez skrupułów” będącą jednocześnie pierwszą z 11 powieści wchodzących w skład cyklu o Myronie Bolitarze, agencie sportowym, byłym agencie FBI, gwieździe koszykówki, którego kariera zakończyła się nagle i niespodziewanie wraz z kontuzją kolana. Pozostałe części tej serii w kolejności chronologicznej to „Krótka piłka” (1996), „Bez śladu” (1996), „Błękitna krew” 1997), „Jeden fałszywy ruch” (1998), „Ostatni szczegół” (1999), „Najczarniejszy strach” (2000), „Obiecaj mi” (2006), „Zaginiona” (2009), „Wszyscy mamy tajemnice” (2011) oraz „W domu” (2016).

Myron Bolitar to człowiek o gołębim sercu, który za punkt honoru bierze sobie pomaganie skrzywdzonym, przez co niejednokrotnie pakuje się w poważne kłopoty. Z tarapatów wyciągają go najlepszy przyjaciel ‒ flirciarz, ekscentryczny multimilioner, miłośnik golfa, a także mistrz sztuk walki oraz płatny zabójca o nieco psychopatycznych tendencjach ‒ Windsor Lockwood III, znany lepiej jako Win, a także Esperanza Diaz, była profesjonalna wrestlerka aka Mała Pocahontas, asystentka Myrona w agencji MB SportsReps, a od 7 części cyklu, „Najczarniejszy strach”, także partnerka biznesowa.

Cykl posiada tę niewątpliwą zaletę, że można zacząć go czytać od dowolnej części, od początku, środka, a nawet od końca, nie gubiąc wątku. Warto jednak przeczytać je wszystkie, ponieważ każda kolejna część przynosi nowe informacje na temat głównych bohaterów, budując ich pełny obraz.

Z kolei seria z Mickeyem Bolitarem składa się z trzech części, powieści „Schronienie”, „Kilka sekund od śmierci” oraz „Odnaleziony”. Opowiada o przygodach bratanka Myrona, który odziedziczył po wujku zdolność do wpadania w tarapaty. Cykl polecany szczególnie tym, którzy chcieliby jeszcze raz spotkać Myrona na kartach powieści.

Tym, którzy nie gustują w seriach książkowych, z pewnością spodobają się pozostałe powieści autora, a jest ich na chwilę obecną aż 19. Wśród nich „Mistyfikacja”, „Klinika śmierci”, „Bez pożegnania” czy „Nie odpuszczaj”. Wydana w 2001 roku „Nie mów nikomu” przyniosła autorowi międzynarodową sławę.

"Mów mi Win" Harlana Cobena

Głównym bohaterem najnowszej powieści "Mów mi Win" Harlana Cobena jest tytułowy Windsor Horne Lockwood III, w skrócie Win– awanturnik, milioner i najlepszy kumpel doskonale znanego czytelnikom Myrona Bolitara. Zajmuje się on nową, tajemniczą sprawą. Przed laty Patricia, dziedziczka majątku Lockwoodów, została uprowadzona. Przetrzymywano ją w położonej na odludziu chacie. Dziewczynie udało się uciec, jednak napastników nie schwytano. Nie udało się również odzyskać skradzionych podczas porwania pamiątek rodzinnych. Teraz w apartamencie w Upper West Side odnaleziono zwłoki mężczyzny, skradzione płótno Vermeera oraz walizkę z inicjałami WHL3. Mundurowi mają tym samym nowe tropy nie tylko w sprawie porwania dziedziczki, ale także w nierozwiązanym śledztwie prowadzonym przez FBI, związanym z cennym obrazem i walizką. Kiedy okazuje się, że martwy mężczyzna stał za aktami terroryzmu Win będzie musiał dowiedzieć się, co łączy wszystkie sprawy sprzed lat.

Na polskim rynku wydawniczym książka miała swoją premierę w listopadzie 2021 roku. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. W internetowej księgarni Woblink.com znajdziecie ją w formie elektronicznej (ebook) i papierowej.

Harlan Coben na małym i dużym ekranie

Harlan Coben jest również twórcą oraz producentem wykonawczym kilku seriali: produkcji Netflixa „Safe”, w którego obsadzie znajdziemy takie gwiazdy jak Amanda Abbington („Sherlock”), Michael C. Hall („Dexter”) czy Audrey Fleurot („Nietykalni”). Współtworzył również serial „Porzucony według Harlana Cobena” z Tomem Cullenem („Templariusze”) oraz O.T. Fagbenlem („Opowieść podręcznej”), a także powstałej na podstawie noweli własnego autorstwa serii telewizyjnej „The Stranger” z Richardem Armitagem (trylogia „Hobbit”, „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”), Siobhan Finneran i Jennifer Saunders. To jednak nie koniec! Netflix oraz Harlan Coben podjęli decyzję o wspólnej pracy nad czternastoma powieściami autora. Jak do tej pory powstało kilka serii opartych na powieściach tego amerykańskiego pisarza. Dwie z nich zaadaptowano na mały ekran w Wielkiej Brytanii („Nieznajomy” oraz „Zostań przy mnie”), dwie w Polsce („W głębi lasu” i „Zachowaj spokój”) i po jednej w Hiszpanii („Niewinny”) oraz Francji („Bez pożegnania”).

Pisarz zajął się również produkcją dwóch francuskich miniseriali telewizyjnych, „Une chance de trop” („Jedyna szansa”) opartej na książce Cobena o tym samym tytule, z udziałem Alexandre Lamy, oraz „Juste un regard” („Tylko jedno spojrzenie”) z Virginie Ledoyen. Warto wspomnieć, że „Jedyna szansa” została zaadaptowana również w wersji niemieckiej jako „Keine zweite Chance”.

Powieść „Nie mów nikomu” w 2006 roku doczekała się ekranizacji, za którą odpowiada francuski reżyser Guillaume Canet. W filmie zagrali m.in. Francois Cluzet („Nietykalni”), André Dussollier, Marie-Josée Croze i Kristin Scott Thomas. Produkcja została nagrodzona Lumiere ‒ francuskim Złotym Globem za najlepszy obraz oraz otrzymała 9 nominacji do Cezarów i zdobyła 4 z nich, m.in. za najlepszego aktora, reżysera oraz muzykę.

Wielokrotnie nagradzany autor

Harlan Coben jest pierwszym autorem, który może poszczycić się każdą z trzech najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom powieści kryminalnych: Edgar Allan Poe Award for Best Paperback Original za powieść „Bez śladu”, Shamus Award za powieść „Krótka piłka” oraz Anthony Award za powieść „Bez skrupułów”. To jednak nie wszystko! Harlan Coben został wyróżniony także m.in. nagrodą Fresh Talent Award za książkę „Jeden fałszywy ruch”. Przez burmistrza Paryża został odznaczony prestiżowym Vermeil Medal of Honor za wkład w sztukę, muzykę i społeczeństwo. Otrzymał El Premio del Novela Negra RBA w Hiszpanii, Grand Prix de Lectrices we Francji oraz CWA/ITV3 Bestseller Dagger w Anglii.

Szeroki wybór książek, ebooków oraz audiobooków Harlana Cobena oraz innych powieści z gatunku literatury sensacyjnej znajdziesz na Woblinku!

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.