Harlan Coben Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harlan Coben Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, którego książki od lat cieszą się uznaniem nie tylko czytelników, ale również krytyków literackich.

Jest pierwszym współczesnym autorem, który został uhonorowany trzema najbardziej prestiżowymi literackimi nagrodami przyznawanymi w kategorii powieści kryminalnej - Anthony Award, Barry Award oraz Edgar Award. Jednymi z najbardziej znanych dzieł Harlana Cobena są “Nie mów nikomu”, “W głębi lasu”, “Bez skrupułów” czy “Tęsknię za tobą”. Jego książki są wydawane w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

Harlan Coben ‒ bestsellerowy autor z sąsiedztwa

Harlan Coben przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie w Newark, w stanie New Jersey, w 1962 roku. Studiował w Amherst College, gdzie postanowił dołączyć do bractwa Psi Upsilon, w którym poznał… Dana Browna, dziś również jednego z najpoczytniejszych twórców literatury sensacyjnej. Przyjaźń między pisarzami trwa do dziś. Po uzyskaniu dyplomu z politologii Harlan Coben podjął pracę w firmie turystycznej swojego dziadka. Nie porzucił jednak marzenia o karierze pisarskiej, które zakiełkowało w jego głowie podczas ostatniego roku w college’u.

W chwili obecnej autor mieszka wraz ze swoją żoną Anne oraz czwórką dzieci w New Jersey.

Mistrz literatury sensacyjnej

Książki Harlana Cobena zostały wydane w ponad 70 milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na 43 języki. Autor może również pochwalić się pierwszym miejscem na liście bestsellerowych autorów „New York Timesa”. W jego dorobku znajdują się 32 powieści okrzyknięte przez krytyków „genialnymi” („New York Times”), „przejmującymi i wnikliwymi” („Los Angeles Times”) oraz „wspaniałymi” („Chicago Tribune”). Znajdziecie je na Woblinku w trzech formatach: jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Twórczość Cobena zainteresuje przede wszystkim miłośników literatury sensacyjnej i kryminału. Osią fabularną jego książek są bowiem nierozwiązane sprawy sprzed lat, niedokończone śledztwa i tajemnicze zaginięcia. Do tego duża dawka dobrego humoru, dynamiczna narracja, nagłe zwroty akcji oraz lekki styl autora sprawiają, że twórczość Cobena czyta się jednym tchem. Zarwane na lekturze noce gwarantowane! Aby nie męczyć wzroku, najwygodniej na tę okazję zaopatrzyć się w czytnik ebooków lub aplikację odtwarzającą audiobooki. Czytelnicy książek papierowych jednak z pewnością również sobie poradzą.

Powieści Harlana Cobena można pogrupować w trzy główne kategorie ‒ serię z Myronem Bolitarem, trylogię z bratankiem Myrona, Mickeyem, oraz powieści niepowiązane ze sobą fabularnie.

Harlan Coben ‒ autor bestsellerowych serii kryminalnych i trzymających w napięciu powieści sensacyjnych

Harlan Coben zadebiutował w 1995 roku książką „Bez skrupułów” będącą jednocześnie pierwszą z 11 powieści wchodzących w skład cyklu o Myronie Bolitarze, agencie sportowym, byłym agencie FBI, gwieździe koszykówki, którego kariera zakończyła się nagle i niespodziewanie wraz z kontuzją kolana. Pozostałe części tej serii w kolejności chronologicznej to „Krótka piłka” (1996), „Bez śladu” (1996), „Błękitna krew” 1997), „Jeden fałszywy ruch” (1998), „Ostatni szczegół” (1999), „Najczarniejszy strach” (2000), „Obiecaj mi” (2006), „Zaginiona” (2009), „Wszyscy mamy tajemnice” (2011) oraz „W domu” (2016).

Myron Bolitar to człowiek o gołębim sercu, który za punkt honoru bierze sobie pomaganie skrzywdzonym, przez co niejednokrotnie pakuje się w poważne kłopoty. Z tarapatów wyciągają go najlepszy przyjaciel ‒ flirciarz, ekscentryczny multimilioner, miłośnik golfa, a także mistrz sztuk walki oraz płatny zabójca o nieco psychopatycznych tendencjach ‒ Windsor Lockwood III, znany lepiej jako Win, a także Esperanza Diaz, była profesjonalna wrestlerka aka Mała Pocahontas, asystentka Myrona w agencji MB SportsReps, a od 7 części cyklu, „Najczarniejszy strach”, także partnerka biznesowa.

Cykl posiada tę niewątpliwą zaletę, że można zacząć go czytać od dowolnej części, od początku, środka, a nawet od końca, nie gubiąc wątku. Warto jednak przeczytać je wszystkie, ponieważ każda kolejna część przynosi nowe informacje na temat głównych bohaterów, budując ich pełny obraz.

Z kolei seria z Mickeyem Bolitarem składa się z trzech części, powieści „Schronienie”, „Kilka sekund od śmierci” oraz „Odnaleziony”. Opowiada o przygodach bratanka Myrona, który odziedziczył po wujku zdolność do wpadania w tarapaty. Cykl polecany szczególnie tym, którzy chcieliby jeszcze raz spotkać Myrona na kartach powieści.

Tym, którzy nie gustują w seriach książkowych, z pewnością spodobają się pozostałe powieści autora, a jest ich na chwilę obecną aż 19. Wśród nich „Mistyfikacja”, „Klinika śmierci”, „Bez pożegnania” czy „Nie odpuszczaj”. Wydana w 2001 roku „Nie mów nikomu” przyniosła autorowi międzynarodową sławę.

"Mów mi Win" Harlana Cobena

Głównym bohaterem najnowszej powieści "Mów mi Win" Harlana Cobena jest tytułowy Windsor Horne Lockwood III, w skrócie Win– awanturnik, milioner i najlepszy kumpel doskonale znanego czytelnikom Myrona Bolitara. Zajmuje się on nową, tajemniczą sprawą. Przed laty Patricia, dziedziczka majątku Lockwoodów, została uprowadzona. Przetrzymywano ją w położonej na odludziu chacie. Dziewczynie udało się uciec, jednak napastników nie schwytano. Nie udało się również odzyskać skradzionych podczas porwania pamiątek rodzinnych. Teraz w apartamencie w Upper West Side odnaleziono zwłoki mężczyzny, skradzione płótno Vermeera oraz walizkę z inicjałami WHL3. Mundurowi mają tym samym nowe tropy nie tylko w sprawie porwania dziedziczki, ale także w nierozwiązanym śledztwie prowadzonym przez FBI, związanym z cennym obrazem i walizką. Kiedy okazuje się, że martwy mężczyzna stał za aktami terroryzmu Win będzie musiał dowiedzieć się, co łączy wszystkie sprawy sprzed lat.

Na polskim rynku wydawniczym książka miała swoją premierę w listopadzie 2021 roku. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. W internetowej księgarni Woblink.com znajdziecie ją w formie elektronicznej (ebook) i papierowej.

Harlan Coben na małym i dużym ekranie

Harlan Coben jest również twórcą oraz producentem wykonawczym kilku seriali: produkcji Netflixa „Safe”, w którego obsadzie znajdziemy takie gwiazdy jak Amanda Abbington („Sherlock”), Michael C. Hall („Dexter”) czy Audrey Fleurot („Nietykalni”). Współtworzył również serial „Porzucony według Harlana Cobena” z Tomem Cullenem („Templariusze”) oraz O.T. Fagbenlem („Opowieść podręcznej”), a także powstałej na podstawie noweli własnego autorstwa serii telewizyjnej „The Stranger” z Richardem Armitagem (trylogia „Hobbit”, „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”), Siobhan Finneran i Jennifer Saunders. To jednak nie koniec! Netflix oraz Harlan Coben podjęli decyzję o wspólnej pracy nad czternastoma powieściami autora. Jak do tej pory powstało kilka serii opartych na powieściach tego amerykańskiego pisarza. Dwie z nich zaadaptowano na mały ekran w Wielkiej Brytanii („Nieznajomy” oraz „Zostań przy mnie”), dwie w Polsce („W głębi lasu” i „Zachowaj spokój”) i po jednej w Hiszpanii („Niewinny”) oraz Francji („Bez pożegnania”).

Pisarz zajął się również produkcją dwóch francuskich miniseriali telewizyjnych, „Une chance de trop” („Jedyna szansa”) opartej na książce Cobena o tym samym tytule, z udziałem Alexandre Lamy, oraz „Juste un regard” („Tylko jedno spojrzenie”) z Virginie Ledoyen. Warto wspomnieć, że „Jedyna szansa” została zaadaptowana również w wersji niemieckiej jako „Keine zweite Chance”.

Powieść „Nie mów nikomu” w 2006 roku doczekała się ekranizacji, za którą odpowiada francuski reżyser Guillaume Canet. W filmie zagrali m.in. Francois Cluzet („Nietykalni”), André Dussollier, Marie-Josée Croze i Kristin Scott Thomas. Produkcja została nagrodzona Lumiere ‒ francuskim Złotym Globem za najlepszy obraz oraz otrzymała 9 nominacji do Cezarów i zdobyła 4 z nich, m.in. za najlepszego aktora, reżysera oraz muzykę.

Wielokrotnie nagradzany autor

Harlan Coben jest pierwszym autorem, który może poszczycić się każdą z trzech najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom powieści kryminalnych: Edgar Allan Poe Award for Best Paperback Original za powieść „Bez śladu”, Shamus Award za powieść „Krótka piłka” oraz Anthony Award za powieść „Bez skrupułów”. To jednak nie wszystko! Harlan Coben został wyróżniony także m.in. nagrodą Fresh Talent Award za książkę „Jeden fałszywy ruch”. Przez burmistrza Paryża został odznaczony prestiżowym Vermeil Medal of Honor za wkład w sztukę, muzykę i społeczeństwo. Otrzymał El Premio del Novela Negra RBA w Hiszpanii, Grand Prix de Lectrices we Francji oraz CWA/ITV3 Bestseller Dagger w Anglii.

Szeroki wybór książek, ebooków oraz audiobooków Harlana Cobena oraz innych powieści z gatunku literatury sensacyjnej znajdziesz na Woblinku!

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.