Haruki Murakami Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Haruki Murakami Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych japońskich pisarzy. Od wielu lat figuruje na listach kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem przeszło 20 powieści, zbiorów opowiadań i książek z pogranicza eseju i literatury faktu, które rozeszły się na całym świecie w liczbie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy.

Murakami w wywiadach mówił, że powołanie do pisania poczuł w 1978 roku podczas meczu baseballa. Japończyk studiował teatrologię oraz scenariopisarstwo na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Zanim na dobre zaczął pisać, od 1974 roku wraz z żoną prowadził klub jazzowy Peter Cat.

Jazz, muzyka poważna i Beatlesi – muzyka w książkach Harukiego Murakamiego

Prozę Murakamiego wyróżnia kilka stałych motywów. Zwykle bohaterowie jego książek mierzą się z problemami egzystencjalnymi po rozstaniu, śmierci kogoś bliskiego, w związku z nieszczęśliwym zakochaniem albo niespełnieniem zawodowym i twórczym. Murakami tłumaczył na japoński wiele książek amerykańskich autorów i znany jest z miłości do zachodniej kultury. Ma to przełożenie na jego powieści. W jego książkach bohaterowie często słuchają muzyki poważnej, na zmianę w tle rozbrzmiewają również amerykański jazz albo piosenki Beatlesów. Nawet na oficjalnej stronie internetowej pisarza można znaleźć zestawienia utworów i piosenek, które znajdują się w poszczególnych książkach. Bohaterowie książek Murakamiego bardzo często dyskutują o muzyce, dzielą się ze sobą wiedzą o operach, koncertach czy unikalnych wydaniach winyli. Kolejną cechą wspólną dzieł Japończyka są niesamowite zdarzenia i postacie, mówiące zwierzęta oraz zrządzenia losu, które spotykają bohaterów. W kontekście prozy Murakamiego często używa się hasła realizm magiczny.

Powieści Harukiego Murakamiego

Haruki Murakami debiutował w 1979 roku powieścią „Słuchaj pieśni wiatru”. Wysłał ją na konkurs literacki magazynu „Gunzō”, który udało mu się wygrać. Następnie napisał powieści „Flipper roku 1973” (1980) i „Przygoda z owcą” (1982). Pierwsze trzy dzieła Murakamiego nazywane są Trylogią Szczura – nazwa pochodzi od przydomka jednej z postaci, która w nich występuje. Za kolejną powieść, „Koniec świata i hard-boiled wonderland” (1985), otrzymał nagrodę Jun’ichirō Tanizaki. Trzy lata później ukazała się powieść „Tańcz, tańcz, tańcz” (1988), a potem „Na południe od granicy, na zachód od słońca” (1992).

W czasie dwuletniego pobytu we Włoszech napisał powieść „Norwegian Wood” (1987), która swój tytuł zawdzięcza piosence Beatlesów. Książka zebrała dobre recenzje i przyniosła Murakiemu dużą popularność. Na początku lat 90. XX wieku Murakami rozpoczął pracę na uczelni. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Williama Howarda Tafta. W 1995 roku ukazała się książka uznawana za jedno z największych dzieł w bibliografii pisarza – „Kronika ptaka nakręcacza”. Pierwotna wersja, znacznie krótsza, ukazała się w zbiorze opowiadań „Zniknięcie słonia”. Kolejne książki Murakamiego to „Sputnik Sweetheart” (1999) i „Kafka nad morzem” (2002). W 2004 roku ukazało się jedno z najkrótszych dzieł Japończyka, minipowieść „Po zmroku”, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni kilku nocnych godzin w Tokio. W latach 2009‒2010 ukazywały się trzy tomy cyklu „1Q84”. Najnowszymi książkami Harukiego Murakamiego są „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” (2013) oraz kontrowersyjna, dwutomowa powieść < a href="https://woblink.com/ksiazka/smierc-komandora-tom-1-pojawia-sie-idea-haruki-murakami-134432">„Śmierć Komandora” (2017).

Haruki Murakami - cykl „1Q84”

„1Q84” to powieść Harukiego Murakamiego wydana w Japonii w trzech tomach - dwa pierwsze z nich pojawiły się w maju i listopadzie 2009 roku, a ostatni w kwietniu 2010. W ciągu miesiąca dwie pierwsze części sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. W Polsce „1Q84” także ukazała się w trzech częściach nakładem Wydawnictwa Muza - pierwszy tom pojawił się w księgarniach w listopadzie 2010 roku, drugi w lutym 2011, a ostatni w listopadzie 2011 roku. Tytuł książki Murakamiego nawiązuje do powieści „Rok 1984” George’a Orwella (której sprzedaż także wzrosła po ukazaniu się dzieła Murakamiego). Zamiana „9” na „Q” wiąże się z faktem, że w japońskim tą cyfrę wymawia się tak, jak po angielsku literę q. Haruki Murakami opowiada tutaj - podobnie jak na przykład w dziele „Kafka nad morzem” - równocześnie dwa wątki, przeplatając na zmianę historię kobiety imieniem Aomame oraz mężczyzny Tengo. Para znała się w dzieciństwie i znów spotyka dwadzieścia lat później w roku 1984. Ona jest teraz instruktorką walki i masażystką, a w wolnym czasie perfekcyjną morderczynią. On wykłada matematykę, a po pracy jest początkującym pisarzem i redaktorem. Aomame odnajduje się w alternatywnej rzeczywistości 1Q84 i desperacko próbuje powrócić do roku 1984. Aomame i Tengo próbują się odnaleźć, żyjąc w różnych światach i mierząc z różnymi wyzwaniami. Murakami nie ucieka od tematów przemocy, okrucieństwa wobec kobiet, a także niebezpiecznej działalności sekt religijnych. Jak w każdym dziele tego japońskiego autora, granice między znaną nam rzeczywistością a elementami fantastycznymi i literaturą zacierają się, a niekiedy wręcz całkowicie zanikają.

Haruki Murakami w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was liczne dzieła autorstwa Harukiego Murakamiego. Oprócz „Kafki nad morzem”, trylogii „1Q84” czy dwutomowej „Śmierci komandora” znajdziecie tutaj także takie tytuły jak „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, reportaż o zamachach w tokijskim metrze „Podziemie” (Wydawnictwo Czarne), autobiograficzne „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu” czy „Norwegian Wood”. Dzieła Murakamiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

W kategorii „Pozostałe” odnaleźć możemy wszystkie publikacje, które należą do kategorii „Literatura”, ale nie można ich przyporządkować do żadnej z następujących podkategorii: „Fantastyka / Horror”, „Kryminał / Sensacja / Thriller”, „Literatura piękna”, „Poezja / Dramat”, „Powieść historyczna”, „Powieść obyczajowa”, „Romans / Erotyka”. Kategoria „Literatura” jest bardzo obszerna, a w jej ramy wchodzi wiele różnorakich gatunków i odmian gatunkowych rozróżnianych m.in. ze względu na podejmowaną tematykę, kompozycję dzieła czy też uczucia wywoływane u odbiorcy. Powieści przygodowe, przypowieści, mity, utwory o treści filozoficznej, estetycznej czy literacko-krytycznej to tylko niektóre z odmian gatunkowych, jakie możemy tu znaleźć. W kategorii „Pozostałe” pojawiają się również dzieła łączące w sobie kilka podgatunków literackich. W ofercie księgarni internetowej Woblink.com znajdują się więc utwory najznakomitszych polskich pisarzy, dla których zabawa i gra formą to codzienność i których książki w trakcie lektury okazują się być czymś zupełnie innym niż początkowo przypuszczano. W kategorii „Pozostałe” umieszczono również m.in. zapis przemówienia wygłoszonego przez J.K. Rowling dla absolwentów Uniwersytetu Harvarda pt. „Życie jest sztuką”, w którym autorka pisze o porażkach, problemach, najważniejszych wartościach w życiu i oczywiście o potędze wyobraźni, „Mitologię słowiańską” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony, gdzie znaleźć możemy zbeletryzowane historie ze świata wierzeń pradawnych Słowian pisane w oparciu o najnowsze opracowania naukowe z dziedziny historii, religioznawstwa i językoznawstwa.