Haruki Murakami Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Haruki Murakami Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych japońskich pisarzy. Od wielu lat figuruje na listach kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jest autorem przeszło 20 powieści, zbiorów opowiadań i książek z pogranicza eseju i literatury faktu, które rozeszły się na całym świecie w liczbie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy.

Murakami w wywiadach mówił, że powołanie do pisania poczuł w 1978 roku podczas meczu baseballa. Japończyk studiował teatrologię oraz scenariopisarstwo na Wydziale Literatury Uniwersytetu Waseda w Tokio. Zanim na dobre zaczął pisać, od 1974 roku wraz z żoną prowadził klub jazzowy Peter Cat.

Jazz, muzyka poważna i Beatlesi – muzyka w książkach Harukiego Murakamiego

Prozę Murakamiego wyróżnia kilka stałych motywów. Zwykle bohaterowie jego książek mierzą się z problemami egzystencjalnymi po rozstaniu, śmierci kogoś bliskiego, w związku z nieszczęśliwym zakochaniem albo niespełnieniem zawodowym i twórczym. Murakami tłumaczył na japoński wiele książek amerykańskich autorów i znany jest z miłości do zachodniej kultury. Ma to przełożenie na jego powieści. W jego książkach bohaterowie często słuchają muzyki poważnej, na zmianę w tle rozbrzmiewają również amerykański jazz albo piosenki Beatlesów. Nawet na oficjalnej stronie internetowej pisarza można znaleźć zestawienia utworów i piosenek, które znajdują się w poszczególnych książkach. Bohaterowie książek Murakamiego bardzo często dyskutują o muzyce, dzielą się ze sobą wiedzą o operach, koncertach czy unikalnych wydaniach winyli. Kolejną cechą wspólną dzieł Japończyka są niesamowite zdarzenia i postacie, mówiące zwierzęta oraz zrządzenia losu, które spotykają bohaterów. W kontekście prozy Murakamiego często używa się hasła realizm magiczny.

Powieści Harukiego Murakamiego

Haruki Murakami debiutował w 1979 roku powieścią „Słuchaj pieśni wiatru”. Wysłał ją na konkurs literacki magazynu „Gunzō”, który udało mu się wygrać. Następnie napisał powieści „Flipper roku 1973” (1980) i „Przygoda z owcą” (1982). Pierwsze trzy dzieła Murakamiego nazywane są Trylogią Szczura – nazwa pochodzi od przydomka jednej z postaci, która w nich występuje. Za kolejną powieść, „Koniec świata i hard-boiled wonderland” (1985), otrzymał nagrodę Jun’ichirō Tanizaki. Trzy lata później ukazała się powieść „Tańcz, tańcz, tańcz” (1988), a potem „Na południe od granicy, na zachód od słońca” (1992).

W czasie dwuletniego pobytu we Włoszech napisał powieść „Norwegian Wood” (1987), która swój tytuł zawdzięcza piosence Beatlesów. Książka zebrała dobre recenzje i przyniosła Murakiemu dużą popularność. Na początku lat 90. XX wieku Murakami rozpoczął pracę na uczelni. Wykładał między innymi na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Williama Howarda Tafta. W 1995 roku ukazała się książka uznawana za jedno z największych dzieł w bibliografii pisarza – „Kronika ptaka nakręcacza”. Pierwotna wersja, znacznie krótsza, ukazała się w zbiorze opowiadań „Zniknięcie słonia”. Kolejne książki Murakamiego to „Sputnik Sweetheart” (1999) i „Kafka nad morzem” (2002). W 2004 roku ukazało się jedno z najkrótszych dzieł Japończyka, minipowieść „Po zmroku”, której fabuła rozgrywa się na przestrzeni kilku nocnych godzin w Tokio. W latach 2009‒2010 ukazywały się trzy tomy cyklu „1Q84”. Najnowszymi książkami Harukiego Murakamiego są „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa” (2013) oraz kontrowersyjna, dwutomowa powieść < a href="https://woblink.com/ksiazka/smierc-komandora-tom-1-pojawia-sie-idea-haruki-murakami-134432">„Śmierć Komandora” (2017).

Haruki Murakami - cykl „1Q84”

„1Q84” to powieść Harukiego Murakamiego wydana w Japonii w trzech tomach - dwa pierwsze z nich pojawiły się w maju i listopadzie 2009 roku, a ostatni w kwietniu 2010. W ciągu miesiąca dwie pierwsze części sprzedały się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. W Polsce „1Q84” także ukazała się w trzech częściach nakładem Wydawnictwa Muza - pierwszy tom pojawił się w księgarniach w listopadzie 2010 roku, drugi w lutym 2011, a ostatni w listopadzie 2011 roku. Tytuł książki Murakamiego nawiązuje do powieści „Rok 1984” George’a Orwella (której sprzedaż także wzrosła po ukazaniu się dzieła Murakamiego). Zamiana „9” na „Q” wiąże się z faktem, że w japońskim tą cyfrę wymawia się tak, jak po angielsku literę q. Haruki Murakami opowiada tutaj - podobnie jak na przykład w dziele „Kafka nad morzem” - równocześnie dwa wątki, przeplatając na zmianę historię kobiety imieniem Aomame oraz mężczyzny Tengo. Para znała się w dzieciństwie i znów spotyka dwadzieścia lat później w roku 1984. Ona jest teraz instruktorką walki i masażystką, a w wolnym czasie perfekcyjną morderczynią. On wykłada matematykę, a po pracy jest początkującym pisarzem i redaktorem. Aomame odnajduje się w alternatywnej rzeczywistości 1Q84 i desperacko próbuje powrócić do roku 1984. Aomame i Tengo próbują się odnaleźć, żyjąc w różnych światach i mierząc z różnymi wyzwaniami. Murakami nie ucieka od tematów przemocy, okrucieństwa wobec kobiet, a także niebezpiecznej działalności sekt religijnych. Jak w każdym dziele tego japońskiego autora, granice między znaną nam rzeczywistością a elementami fantastycznymi i literaturą zacierają się, a niekiedy wręcz całkowicie zanikają.

Haruki Murakami w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was liczne dzieła autorstwa Harukiego Murakamiego. Oprócz „Kafki nad morzem”, trylogii „1Q84” czy dwutomowej „Śmierci komandora” znajdziecie tutaj także takie tytuły jak „Tańcz, tańcz, tańcz”, „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, reportaż o zamachach w tokijskim metrze „Podziemie” (Wydawnictwo Czarne), autobiograficzne „Porzucenie kota. Wspomnienie o ojcu” czy „Norwegian Wood”. Dzieła Murakamiego dostępne są jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!