Publikacja zawiera:ujednolicony tekst ustawy Kodeks Spółek Handlowych (stan prawny 14 kwietnia 2017 r.),wzory przykładowych uchwał związanych z zatwierdzaniem rocznych sprawozdań finansowych podejmowanych przez właścicieliwykaz formularzywniosków wykorzystywanych w Krajowym Rejestrze Sądowyminformacje na temat opłat w postępowaniu rejestrowymObowiązujące od 1 stycznia 2017 r. zmiany w przepisach zostały w tekście wyróżnione pogrubioną czcionką, dzięki...
Obowiązujące od 1 maja 2016 r. zmiany w przepisach zostały w tekście wyróżnione pogrubioną czcionką, dzięki czemu łatwo je odnaleźć w tekście ustawy. Zmiany które wejdą w życie 8 września 2016 r. zostały dodane w ramkach. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (stan prawny na 4 maja 2016 r.).
Od 8 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiana wzoru PKPiR to nie jedyna zmiana związana z prowadzeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Publikacja „Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.” to komplet informacji o zasadach prowadzenia PKPiR z uwzględnieniem wprowadzonych zmian.
Pracodawcy, którzy zatrudnią bezrobotnych, mogą korzystać z wielu form bezpośredniego wsparcia finansowego z urzędu pracy. Wsparcie może dotyczyć zarówno kosztów kursów i szkoleń takich osób, jak i kosztów ich wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracodawcę. Ponadto w przypadku bezrobotnych do 30. roku życia oraz 50+ pracodawca może uzyskać 12-miesięczne zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Praco...
Publikacja zawiera ujednolicone teksty (stan prawny na dzień 1 stycznia 2015 r.): - Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) - Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) - Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa) - Wybrane rozporządzenia wykonawcze do tych ustaw W ujednoliconych tekstach przepisów zostały wyróżnione zmiany wprowadzone z dniem 1 st...
W publikacji znajduje się 200 aktywnych wzorów pism urzędowych, umów i notatek służbowych dla komórek finansowych oraz rejestr umów ułatwiający ewidencję zaangażowania wydatków. Ponadto zamieszczono wzory zarządzenia w sprawie określenia zasad podpisywania pism i dokumentów oraz w sprawie określenia zasad opracowywania i przekazywania do realizacji aktów prawnych. Zaprezentowano najpopularniejsze umowy wraz z zasadami dotyczącymi ich sporządzania oraz roli głównego księ...
Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszły w życie – na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo - wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1328 i 1478), dalej jako „ustawa zmieniająca” - przepisy wprowadzające istotne zmiany w zasadach podatkowego rozliczania odsetek od, szeroko rozumianych, pożyczek. Zmiany te polegają na: • Modyfikacji istniejących przepisów dotyczących tzw....
Publikacja „Faktury 2014” zawiera omówienie wszystkich wzorów faktur obowiązujących w 2014 na przykładach oraz nowych terminów ich wystawiania. Dzięki tej publikacji dowiesz się: - jakie elementy powinien zawierać wzór prawidłowo wystawionej faktury w 2014 r., - jakie są nowe terminy wystawiania faktur, - jak zmieniły się zasady dokonywania korekt, - jakie uproszczenia wprowadzono w zasadach fakturowania.
Planując wymiary czasu pracy na 2015 r. należy pamiętać o konieczności oddania dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę. W 2015 r. trzeba będzie zapewnić pracownikom dodatkowe 2 dni wolne za święta przypadające w sobotę 15 sierpnia i 26 grudnia. Nie należy też zapominać o obowiązkach w zakresie urlopów wypoczynkowych. Niektórzy pracodawcy mają bowiem obowiązek ustalenia m.in. planu urlopów na 2015 r., a wszyscy będą korzystać ze współczynnika urlopowego, jaki będzie...
W publikacji „Agroturystyka” omówione zostały szczegółowe kwestie związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej. Artykuł zawiera liczne przykłady i uzasadnienia na bazie podstawy prawnej. Dzięki publikacji dowiesz się m.in. na temat: •Agroturystyki jako usługi hotelarskiej •Rejestracji działalności agroturystycznej •Rozliczenia podatku dochodowego •Kto jest zwolniony od podatku dochodowego w branży agroturystycznej •Rozliczenia VAT •Podatku od nieruchomoś...
W 2014 r. dwukrotnie zmieniły się przepisy VAT: od 1 stycznia i 1 kwietnia br. Dla podatników była to prawdziwa rewolucja. Nowe regulacje w praktyce sprawiają nadal wiele problemów, o czym świadczy ilość zadawanych pytań do naszych ekspertów. Dlatego powstała publikacja, która zawiera 500 odpowiedzi na najczęściej powtarzające się oraz najtrudniejsze pytania naszych Czytelników, dotyczące nowego VAT, tj.: - terminów fakturowania, - ustalanie obowiązku podatkowego, - t...
Katalog osób uprawnionych do dodatkowego wynagrodzenia rocznego (trzynastki) wynika z ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Opublikowany w „Ściądze Kadrowego” schemat czterech kroków w prosty i przejrzysty sposób pomoże przy obliczaniu trzynastki.
Książka „Koszty pracy po zmianach” zawiera szczegółowe i praktyczne omówienie najczęściej wykorzystywanych form zatrudnienia, m.in. umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło, praktyk absolwenckich czy stażu z urzędu pracy. Każda z nich została również przedstawiona pod względem rozliczeń składkowo-podatkowych. Problematykę zatrudnienia przedstawiono nie tylko w kontekście obecnie obowiązujących przepisów, ale też rewolucyjnych zmian w zawieraniu i rozwiązywaniu umów ...
Kodeks karny skarbowy i ustawa o kontroli skarbowej zawierają fundamentalne przepisy regulujące zasady odpowiedzialności podatników za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Ich znajomość może się przydać każdemu podatnikowi, szczególnie w kontaktach z urzędnikami kontroli podatkowej lub skarbowej.
Od 18 października 2015 r. zmieniły się zasady odpowiedzialności za długi spadkowe. Spadkobiercy są lepiej chronieni w sytuacji, gdy w spadku odziedziczą długi. Odpowiedzialność spadkobiercy za długi pozostawione przez spadkodawcę została ograniczona tylko do tzw. stanu czynnego spadku, tj. do wartości aktywów spadku. W publikacji przedstawmy kolejno co się zmieniło w przepisach i jak zmieniła się tym samym sytuacja prawna spadkobierców.
Od 1 lipca 2015 r. wprowadzono zmiany w rozliczeniu VAT od dostaw towarów dla których podatnikiem jest nabywca oraz tzw. towarów wrażliwych, ulgi na złe długi. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. zostanie wprowadzona do ustawy o VAT tzw. pre-proporcja. Od rozliczenia za lipiec lub III kwartał 2015 r. obowiązują również nowe formularze VAT.
Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zgłaszania osób wykonujących odpłatne umowy zlecenia do odpowiednich ubezpieczeń w ZUS. Obowiązek ubezpieczeniowy będzie uzależniony od wysokości przychodu z każdej umowy zawieranej przez te osoby. Publikacja zawiera kompleksowe omówienie najbardziej popularnych cywilnoprawnych form zatrudnienia, m.in. umów zlecenia, o dzieło czy kontraktów menedżerskich, w tym zawieranych z członkami rad nadzorczych.
Od wielu lat wątpliwości pracodawców budzi prawidłowy sposób rozliczania VAT, podatku dochodowego i składek ZUS od nieodpłatnych świadczeń uzyskiwanych przez ich pracowników. Kwestia ta jest cały czas przedmiotem licznych interpretacji wydawanych przez organy podatkowe oraz wyroków sądów administracyjnych. Ważną wskazówką interpretacyjną okazał się wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany w tej sprawie w lipcu 2014 r.
Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.
Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.
Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.
To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.
Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.
To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.