WakacyjnySzoping

Isaac Asimov Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Isaac Asimov Kuchnia , Diety i Fitness - książki, ebooki i audiobooki

Isaac Asimov to amerykański pisarz, eseista, wykładowca akademicki i profesor biochemii o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów science fiction. Aż siedmiokrotnie został uhonorowany prestiżową nagrodą Hugo. Jest uważany za jednego z najpłodniejszych twórców wszech czasów – napisał łącznie ponad pół tysiąca książek, opowiadań i esejów. Największy rozgłos przyniosła mu epokowa „Fundacja”, saga o historii pierwszego Imperium Galaktycznego, które chyli się ku upadkowi. To właśnie dzięki „Fundacji” jeszcze za życia nazwano go mistrzem gatunku, jednym z „Wielkiej Trójki”, zaraz obok A. Heinleina i Arthura C. Clarke’a. Innymi znanymi seriami, jakie wyszły spod jego pióra, są „Roboty” oraz „Imperium Galaktyczne”. Asimov sformułował trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są żywo omawiane i dyskutowane, a proza jego pióra, zwłaszcza ta fantastycznonaukowa, nieustannie inspiruje innych twórców, na czele z pisarzami czy filmowcami.

Życiorys Asimova

Urodził się w 1920 roku jako Isaak Judowicz Ozimow w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w rodzinie żydowskich młynarzy. Kiedy miał trzy lata, razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał na nowojorskim Brooklynie, gdzie przyszło mu dorastać. Rodzice Isaaca rozmawiali z nim w jidysz albo po angielsku, dlatego też pisarz nigdy nie opanował języka rosyjskiego.

Po ukończeniu szkoły średniej Asimov poszedł na studia do Seth Low Junior College. Początkowo studiował zoologię, jednak po krótkim czasie postanowił przenieść się na biochemię, którą ukończył w 1939 roku. W 1941 uzyskał tytuł magistra, a kilka lat później został doktorem. Wykładał biochemię na Boston University School of Medicine.

Asimov powszechnie jest uznawany za mistrza fantastyki naukowej. Pisał także kryminały, literaturę z gatunku fantasy, a nawet powieść młodzieżową, którą opublikował pod pseudonimem. Przez lata był członkiem i prezesem Mensy. Piastował również stanowisko prezesa American Humanist Association. Na jego cześć nazwano asteroidę, krater na Marsie, dwie nagrody literackie, czasopismo i szkołę podstawową. Pisarz był znany z pogodnego usposobienia, często pojawiał się na konwentach science fiction, gdzie rozmawiał z czytelnikami.

Zmarł 6 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku. Dziesięć lat po śmierci pisarza zredagowane przez jego drugą żonę wydanie autobiografii Asimova ujawniło, że śmierć autora „Fundacji” została spowodowana przez AIDS. Mężczyzna zaraził się wirusem HIV przez transfuzję krwi.

Isaac Asimov – kultowy pisarz

Już jako mały chłopiec uwielbiał opowiadania science fiction tak bardzo, że zaczął pisać swoje własne. W wieku osiemnastu lat sprzedał pierwsze opowiadanie swojego autorstwa. Ukazało się ono na łamach czasopisma „Amazing Stories”. Przez kolejne lata regularnie publikował opowiadania, w tym uważane za jedno z najlepszych w swoim gatunku „Nightfall”.

W 1942 roku została wydana „Fundacja” otwierająca kultową serię powieści o chylącym się ku upadkowi pierwszym Imperium Galaktycznym. Kolejny cykl Asimova, „Roboty”, liczy 38 opowiadań i 5 powieści. W 2004 roku doczekał się głośnej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

Asimov pisał nie tylko science fiction. Wydał wiele książek naukowych z następujących dziedzin: fizyka, matematyka, biochemia i astronomia. Przez lata pisał artykuły popularnonaukowe publikowane na łamach „Venture Science Fiction Magazine”. W swoim dorobku literackim ma również teksty o Biblii, literaturze, utwory detektywistyczne, liryczne oraz satyryczne.

„Fundacja”

„Fundacja” to najpopularniejsze dzieło Asimova, które obecnie zaliczane jest do klasyki światowej literatury science fiction. Pierwsza wersja wykreowanej przez pisarza historii była oparta o „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” Edwarda Gibbona.

Pierwsza powieść z cyklu została wydana w 1942 roku. Opowiada o upadku i odrodzeniu Imperium Galaktycznego w świecie dalekiej przyszłości. „Fundacja” została włączona do trylogii z dwoma innymi tytułami: „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja”. Lata później Asimov wrócił do cyklu – napisał „Agenta Fundacji”, „Fundację i Ziemię”. Następnie wrócił do czasów sprzed pierwszego tomu i wydał następujące prequele „Preludium Fundacji” i „Narodziny Fundacji”. W swoim cyklu pisarz zawarł fikcyjną naukę czy psychohistorię, które pozwoliły mu na przewidzenie przyszłości wielkich cywilizacji.

Seria jest rozbudowanym i niezwykle dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi takich tematów jak władza, manipulacja i historia. „Fundacja” zainspirowała między innymi George’a Lucasa, twórcę „Gwiezdnych Wojen”.

„Roboty”

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Asimova są „Roboty” składające się z następujących tytułów: „Ja, robot”, „Pozytonowy detektyw”, „Nagie słońce”, „Świat robotów”, „Roboty z planety świtu” i „Roboty i Imperium”. To właśnie z tej serii pochodzą trzy prawa robotów uważane za fundamentalne w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Autor przedstawił je w opowiadaniu „Zabawa w berka” z tomu „Ja, robot”. Wywarły one niebagatelny wpływ na twórców fantastyki naukowej i naukowców pasjonujących się zagadnieniami SI.

Książki Isaaca Asimova na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Isaaca Asimova w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Kuchnia , Diety i Fitness

„Kuchnia / Diety / Fitness” to kategoria obfitująca w najróżniejsze książki będące często zbiorami przepisów kulinarnych. Książki te zazwyczaj są ułożone wokół wybranego tematu przewodniego, najpopularniejsze z nich to kuchnie narodowe i regionalne, sposoby żywienia wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego, uwzględniające nietolerancje i alergie pokarmowe czy opisy i przykłady konkretnych diet. Książki mogą również być skoncentrowane na jednym, ściśle określonym typie dania, jak sałatka czy zupa. Pozycje kulinarne najczęściej są wzbogacone o liczne zdjęcia opisywanych potraw. Mogą być nie tylko źródłem przepisów, ale również wiedzy o danym kraju, jego kulturze i zwyczajach w nim panujących. W kategorii tej znajdują się również pozycje poruszające zagadnienia fitnessu, czyli niezwykle popularnego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej, która wpływa na poprawę sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej. W kategorii „Kuchnia / Diety / Fitness” znajdują się książki z przepisami skupionymi na coraz popularniejszej diecie wegańskiej i wegetariańskiej, jak na przykład „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” Marty Dymek. Ponadto można tu znaleźć pozycje wypełnione recepturami z kulinarnych podróży („Podróż w trzech smakach. Przepyszne opowieści z Buenos Aires, Nowego Jorku i Berlina” Layne Mosler) czy skupione na kuchni polskiej w jej tradycyjnym oraz nowoczesnym wydaniu. Swoje miejsce znalazły tutaj również książki łączące tematy kulinarne ze zdrowotnymi i pokazujące, w jaki sposób odpowiednią dietą można zmniejszać konkretne dolegliwości („Zatrzymaj Hashimoto”, „Zdrowa tarczyca”). Ta kategoria obejmuje także książki poświęcone diecie stosowanej w okresie wzmożonych treningów („Jedz i trenuj” Nancy Clark), a także ćwiczeń dla duszy pokazujących, jak wielkie znaczenie ma prawidłowe oddychanie czy sen („Fitness dla duszy” Kamili Maciejko). Nie mogło tu zabraknąć „Food Pharmacy” kładącej nacisk na propagowanie dobrze zbilansowanej diety i racjonalnego odżywiania. Autorkami tej pozycji są Mia Clase oraz Lina Nertby, które w celach badawczych eksperymentowały z różnymi sposobami odżywiania, aby po zakończeniu testów zawrzeć w „Food Pharmacy” przepis na to, co jeść, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić.