Jacek Piekiełko Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jacek Piekiełko Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Jacek Piekiełko to polski pisarz młodego pokolenia, który tworzy przede wszystkim pełne napięcia kryminały, thrillery oraz powieści grozy. Znany jest z takich tytułów jak “Ciemne siły”, “Niewidoczni” czy “Wymazani”. Piekiełko jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Śląskiego. Jego debiutanckie opowiadanie, “Czarny lęk pada”, zostało opublikowane w antologii “Dziedzictwo Manitou”. Poza tym publikował często w różnego typu czasopismach cyfrowych, a także antologiach czy takich czasopismach jak “OkoLica Strachu”, “Relacje-Interpretacje” oraz “Kronika Beskidzka”. Jacek Piekiełko jest laureatem ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2015 we Wrocławiu.

Książki Jacka Piekiełko z komisarzem Luboszem

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska ukazały się dwie powieści Jacka Piekiełko - “Wymazani” oraz “Niewidoczni”. Ta pierwsza to trzymający w napięciu thriller, rozpoczynający się od historii Sylwii, córki komisarza Arkadiusza Lubosza. Dziewczyna bierze udział w konkursie organizowanym przez znane i szanowane wydawnictwo. Podczas jednej z jej nocnych wypraw staje się jednak coś niepojętego - Sylwia znika, a towarzyszący jej chłopak ucieka, pełen przerażenia. Trzy lata później dochodzi do wypadku samochodowego. Z jego miejsca ucieka kierowca, a na fotelach pasażerów policja znajduje trzy osoby, które od lat uznawane były za zaginione. Skąd wzięły się tak zupełnie obce sobie osoby? Dokąd jechały? I po co? Także w sprawie zaginięcia Sylwii pojawiają się nowe okoliczności. Lubosz będzie musiał zmierzyć się nie tylko z traumą po stracie córki, ale także z najtrudniejszym dochodzeniem w jego dotychczasowej karierze. By dociec prawdy, będzie musiał głęboko wejść w dramatyczne wydarzenia, w których plątaninie wydają się pojawiać coraz to nowe pytania, a żadnych odpowiedzi. “Niewidoczni” kontynuują rozpoczętą w “Wymazanych” historię komisarza. Wciąż niepogodzony z utratą córki policjant stopniowo pochłaniany jest przez alkohol i marazm. Dostaje jednak jeszcze jedną szansę, by wrócić do służby, a przy tym spróbować zmierzyć się z własnymi problemami. W sprawie zaginięcia Sylwii pojawiają się nowe okoliczności. Lubosz odkrywa, że tajemniczy oprawca zgotował horror wielu ludziom, w tym jego córce. Czy jednak niektórzy ludzie faktycznie mogą po prostu zniknąć?

“W złej wierze” jedna z najnowszych książek Jacka Piekiełko

Jedną z najnowszych książek Jacka Piekiełko jest wydane w 2021 roku “W złej wierze”. To historia Ernesta Doroszewskiego oraz jego żony, Marty. Ernest ma świetną pracę, a wraz z Martą mieszkają w malowniczym domu w Pszczynie. Czeka ich jeden z najważniejszych dni w życiu - narodziny dziecka. W drodze do szpitala dochodzi do usterki samochodu, ale pomoc oferuje na szczęście nieznany mężczyzna. Marta wsiada do jego samochodu i w tym momencie Ernest po raz ostatni widzi swoją żonę. W sprawę jej zaginięcia włącza się emerytowany profiler, który znajduje coraz więcej sprzeczności w zeznaniach świadków. Jest bardzo zdeterminowany, by ją rozwikłać - motywuje go jednak wcale nie chęć powrotu do służby, czy niewyjaśniona tajemnica. Marta jest bardzo podobna do jego ukochanej żony, która także zaginęła przed laty w niejasnych okolicznościach.

Te oraz inne powieści Jacka Piekiełko, takie jak “Biały Słoń” czy “Ciemne siły”, znajdziecie na Woblinku w dowolnej, wygodnej dla Was formie - ebooków, audiobooków lub książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.