James Joyce II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

James Joyce II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

James Joyce był irlandzkim pisarzem, poetą i krytykiem literackim uznawanym za jednego z najważniejszych oraz najbardziej wpływowych literatów XX wieku. Znacząco przyczynił się do rozwoju modernistycznej awangardy, a jego powieść „Ulisses” jest najsłynniejszym wyrazem strumienia świadomości. Oprócz niej Joyce znany jest ze swoich dzieł „Dublińczycy”, „Finneganów Tren” czy „Portret artysty z czasów młodości” (w Polsce znany także jako „Portret artysty w wieku młodzieńczym”).

James Joyce – życiorys

James Augustine Aloysius Joyce urodził się 2 lutego 1882 roku w jednej z dzielnic Dublina, Rathgar. Był synem Mary Jane Joyce (z domu Murray) oraz Johna Stanislausa Joyce’a. James był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Joyce’owie należeli do klasy średniej, jednak nie posiadali zbyt wielkiego majątku. Nieprzewidywalny stan finansowy rodziny powodował pewien chaos w jej życiu, James był jednak błyskotliwym uczniem i ukończył nie tylko jezuickie Belvedere College, ale także Uniwersytet w Dublinie (w 1902 roku). Dwa lata później poznał swoją przyszłą żonę, Norę Bernacle, z którą przeniósł się do kontynentalnej Europy. Małżeństwo przebywało między innymi w Trieście, Zurychu i Paryżu oraz Rzymie. Doczekali się w tym czasie także syna Giorgio oraz córki Lucii. Większość I wojny światowej James Joyce spędził w Szwajcarii, gdzie pracował nad „Ulissesem”. Po wojnie był w Trieście, a następnie osiadł w Paryżu, który był jego domem między 1920 a 1940 rokiem.

Niestety ostatnie lata życia Jamesa Joyce’a nie należały do najbardziej szczęśliwych. Najpierw sam doznał poważnego uszkodzenia wzroku, który sprawił, że ostatecznie zupełnie przestał widzieć, pomimo licznych operacji okulistycznych. W tym samym czasie u jego córki zdiagnozowano schizofrenię. Nie do końca wiadomo, co przyczyniło się do śmierci Jamesa Joyce’a. Podejrzewa się, że chorował na syfilis i być może to on wykończył jego organizm. 11 stycznia 1941 roku przeszedł operację w Zurychu z powodu perforacji wrzodu dwunastnicy. Następnego dnia zapadł w śpiączkę, a obudził się o 2 w nocy 13 stycznia i poprosił pielęgniarkę, by zadzwoniła do żony i syna. Gdy ci jeszcze byli w drodze, zmarł. James Joyce został pochowany na cmentarzu Flutern w Zurychu. Najpierw w zwykłym grobie, a później przeniesiono go do „bardziej honorowego” (1966), w którego pobliżu znajduje się siedzący posąg autorstwa amerykańskiego artysty Miltona Hebalda. Nora przeżyła Jamesa o 10 lat i została pochowana u jego boku, podobnie jak Giorgio, który zmarł w 1976 roku (Lucia zmarła w 1982 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii).

Książka „Dublińczycy”

James Joyce już w młodości intensywnie pisał, zdobywał także nagrody za dwoje wypracowania jeszcze w szkole jezuickiej. Za jego pierwsze dzieło uznaje się „Stefana bohatera”, którego większość spalił (resztki ocaliła jego siostra Eileen). Był on wprowadzeniem do charakterystycznego dla Joyce’a stylu, zwłaszcza elementów strumienia świadomości. James Joyce tworzył także wiersze miłosne i neoromantyczne. Mistrzowską pozycją są jednakDublińczycy, czyli cykl opowiadań uznany za jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej nowelistyki. Znajdziecie go na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oryginale. Wiele wątków, a także postaci z „Dublińczyków” pojawiło się później w „Ulissesie”.

James Joyce – „Ulisses”

Pierwsze wydanieUlissesaJamesa Joyce’a pojawiło się w Paryżu w 1922 roku, lecz jego publikacja w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych została zablokowana z racji aury nieprzyzwoitości, która otaczała tę powieść. Do lat 30. XX wieku jej egzemplarze były nielegalnie przemycane do tych krajów, aż wreszcie jej wydanie stało się legalne. „Ulisses” opisuje dzień z życia dwojga ludzi, znanego z wcześniejszych dzieł Joyce’a Stefana Dedalusa oraz jego ojca, Leopolda Blooma. Konkretnie jest to 16 czerwca 1904 roku. To dzień, w którym sam pisarz umówiony był na randkę ze swoją przyszłą żoną i którą to datę obecnie świętuje się jako Bloomsday, dzień dla uczczenia twórczości i pamięci o Jamesie Joyce. Szczegółowy opis emocji i ciała człowieka, mitologizacja każdego szczegółu, a nade wszystko powszechny w tej powieści strumień świadomości to elementy sprawiające, że „Ulisses” pozostaje dziełem jedynym w swoim rodzaju. Każdy z 18 epizodów to eksperyment, który jest napisany innym stylem i metodą, co stanowi równocześnie trudność dla bardzo wielu czytelników. Niemniej pozostaje on jednym z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, a także przedmiotem rozlicznych badań akademickich czy interpretacji artystycznych. Wersję polską „Ulissesa” Jamesa Joyce’a znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Inne książki Joyce’a w księgarni internetowej Woblink

Obok „Ulissesa” na Woblink znajdziecie także inne wybitne dzieła autorstwa Jamesa Joyce’a. Są tu zarówno nieco mniej znane „Pisma estetyczne”, „Epifanie” czy „Muzyka intymna”, jak i „Dublińczycy” czy „Portret artysty z czasów młodości”. Książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z tymi tytułami czekają na Was zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).