James Joyce Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

James Joyce Poradniki Edukacja, Hobby - książki, ebooki i audiobooki

James Joyce był irlandzkim pisarzem, poetą i krytykiem literackim uznawanym za jednego z najważniejszych oraz najbardziej wpływowych literatów XX wieku. Znacząco przyczynił się do rozwoju modernistycznej awangardy, a jego powieść „Ulisses” jest najsłynniejszym wyrazem strumienia świadomości. Oprócz niej Joyce znany jest ze swoich dzieł „Dublińczycy”, „Finneganów Tren” czy „Portret artysty z czasów młodości” (w Polsce znany także jako „Portret artysty w wieku młodzieńczym”).

James Joyce – życiorys

James Augustine Aloysius Joyce urodził się 2 lutego 1882 roku w jednej z dzielnic Dublina, Rathgar. Był synem Mary Jane Joyce (z domu Murray) oraz Johna Stanislausa Joyce’a. James był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Joyce’owie należeli do klasy średniej, jednak nie posiadali zbyt wielkiego majątku. Nieprzewidywalny stan finansowy rodziny powodował pewien chaos w jej życiu, James był jednak błyskotliwym uczniem i ukończył nie tylko jezuickie Belvedere College, ale także Uniwersytet w Dublinie (w 1902 roku). Dwa lata później poznał swoją przyszłą żonę, Norę Bernacle, z którą przeniósł się do kontynentalnej Europy. Małżeństwo przebywało między innymi w Trieście, Zurychu i Paryżu oraz Rzymie. Doczekali się w tym czasie także syna Giorgio oraz córki Lucii. Większość I wojny światowej James Joyce spędził w Szwajcarii, gdzie pracował nad „Ulissesem”. Po wojnie był w Trieście, a następnie osiadł w Paryżu, który był jego domem między 1920 a 1940 rokiem.

Niestety ostatnie lata życia Jamesa Joyce’a nie należały do najbardziej szczęśliwych. Najpierw sam doznał poważnego uszkodzenia wzroku, który sprawił, że ostatecznie zupełnie przestał widzieć, pomimo licznych operacji okulistycznych. W tym samym czasie u jego córki zdiagnozowano schizofrenię. Nie do końca wiadomo, co przyczyniło się do śmierci Jamesa Joyce’a. Podejrzewa się, że chorował na syfilis i być może to on wykończył jego organizm. 11 stycznia 1941 roku przeszedł operację w Zurychu z powodu perforacji wrzodu dwunastnicy. Następnego dnia zapadł w śpiączkę, a obudził się o 2 w nocy 13 stycznia i poprosił pielęgniarkę, by zadzwoniła do żony i syna. Gdy ci jeszcze byli w drodze, zmarł. James Joyce został pochowany na cmentarzu Flutern w Zurychu. Najpierw w zwykłym grobie, a później przeniesiono go do „bardziej honorowego” (1966), w którego pobliżu znajduje się siedzący posąg autorstwa amerykańskiego artysty Miltona Hebalda. Nora przeżyła Jamesa o 10 lat i została pochowana u jego boku, podobnie jak Giorgio, który zmarł w 1976 roku (Lucia zmarła w 1982 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii).

Książka „Dublińczycy”

James Joyce już w młodości intensywnie pisał, zdobywał także nagrody za dwoje wypracowania jeszcze w szkole jezuickiej. Za jego pierwsze dzieło uznaje się „Stefana bohatera”, którego większość spalił (resztki ocaliła jego siostra Eileen). Był on wprowadzeniem do charakterystycznego dla Joyce’a stylu, zwłaszcza elementów strumienia świadomości. James Joyce tworzył także wiersze miłosne i neoromantyczne. Mistrzowską pozycją są jednakDublińczycy, czyli cykl opowiadań uznany za jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej nowelistyki. Znajdziecie go na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oryginale. Wiele wątków, a także postaci z „Dublińczyków” pojawiło się później w „Ulissesie”.

James Joyce – „Ulisses”

Pierwsze wydanieUlissesaJamesa Joyce’a pojawiło się w Paryżu w 1922 roku, lecz jego publikacja w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych została zablokowana z racji aury nieprzyzwoitości, która otaczała tę powieść. Do lat 30. XX wieku jej egzemplarze były nielegalnie przemycane do tych krajów, aż wreszcie jej wydanie stało się legalne. „Ulisses” opisuje dzień z życia dwojga ludzi, znanego z wcześniejszych dzieł Joyce’a Stefana Dedalusa oraz jego ojca, Leopolda Blooma. Konkretnie jest to 16 czerwca 1904 roku. To dzień, w którym sam pisarz umówiony był na randkę ze swoją przyszłą żoną i którą to datę obecnie świętuje się jako Bloomsday, dzień dla uczczenia twórczości i pamięci o Jamesie Joyce. Szczegółowy opis emocji i ciała człowieka, mitologizacja każdego szczegółu, a nade wszystko powszechny w tej powieści strumień świadomości to elementy sprawiające, że „Ulisses” pozostaje dziełem jedynym w swoim rodzaju. Każdy z 18 epizodów to eksperyment, który jest napisany innym stylem i metodą, co stanowi równocześnie trudność dla bardzo wielu czytelników. Niemniej pozostaje on jednym z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, a także przedmiotem rozlicznych badań akademickich czy interpretacji artystycznych. Wersję polską „Ulissesa” Jamesa Joyce’a znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Inne książki Joyce’a w księgarni internetowej Woblink

Obok „Ulissesa” na Woblink znajdziecie także inne wybitne dzieła autorstwa Jamesa Joyce’a. Są tu zarówno nieco mniej znane „Pisma estetyczne”, „Epifanie” czy „Muzyka intymna”, jak i „Dublińczycy” czy „Portret artysty z czasów młodości”. Książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z tymi tytułami czekają na Was zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Poradniki Edukacja, Hobby

Jakie książki mogą wspierać młodzieżowe pasje?

Dzieciństwo i okres dojrzewania to wspaniały czas na rozwój zainteresowań i pasji. Właśnie wtedy tak często i chętnie próbujemy różnych rzeczy - jednego dnia uczęszczamy na kurs rysunku, a drugiego próbujemy zrozumieć, jak zbudować humanoidalnego robota. Wśród ebooków w kategorii zainteresowania i hobby znajdziecie wiele wspaniałych tytułów, które pomogą odkryć nową pasję i rozwinąć już wcześniej rozpoznane upodobania.

Książki dla początkujących (i nie tylko) rysowników

Zastanawiacie się, w jaki sposób narysować ulubione zwierzę, znaną osobę czy postać z gry albo mangi? Na Woblink czekają na Was poradniki zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników! Mateusz Jagielski przedstawia całą serię książek, które ułatwią Wam przełożenie swoich wyobrażeń na kartkę. “Kurs rysunku. Szkicownik. Zwierzęta”, “Kurs rysunku. Szkicownik. Dzikie zwierzęta”, “Kurs rysowania. Podstawowe techniki. Martwa natura”, “Kurs rysowania. Człowiek”, “Magiczna szkoła rysowania” czy “Szkoła rysowania. Demony” to tylko kilka z wielu propozycji tego autora przeznaczonych dla młodszych i starszych czytelników. Zapalonym rysownikom polecamy także dzieło Soni Leong “Manga. Podręcznik rysowania”. To książka o nowatorskim podejściu do tematu - połączenie tradycyjnego podręcznika z serią lekcji online. Dzięki temu z jednej strony zdobywacie wiedzę o podstawowych technikach, a z drugiej stosujecie ją w praktyce podążając za wskazówkami z filmów instruktażowych. Odkryjcie nieznane sobie wcześniej pokłady własnych umiejętności i ukryte talenty! 

Odkrywając nowe talenty

Czy kiedykolwiek myśleliście o tym, żeby samemu szyć swoje ubrania? Dzięki temu byłyby dokładnie takie, jak je sobie wymarzyliście! Krawiectwo to trudna sztuka, mamy jednak i na to sposób! Sięgnijcie po książki autorstwa Anny Maksymiuk-Szymańskiej - “Uszyj to! Modne dodatki i ubrania w 5 minut” czy “Modne szycie. Twoja kompletna garderoba”. Znajdziecie w nich podstawowe wzory ubrań i wiele praktycznych wskazówek, jak zacząć samodzielnie tworzyć wymarzone kreacje. A może przyglądaliście się kiedyś z podziwem dziełom powstającym na szydełku? Od czegoś trzeba zacząć - można na przykład od okryć dla zabawek. “Ubranka dla lalek. Szydełko. Zrób to sama. Moje hobby” Beaty Guzowskiej to ebook, który krok po kroku pokaże, jak dobrać włóczkę, jak wybrać odpowiedni ścieg, jak obrabiać stroje, a to wszystko uzupełnione o przejrzyste schematy i zdjęcia.

Na Woblink znajdziecie także coś dla siebie, jeśli uwielbiacie bawić się słowami i tworzyć własne historie. “Przewodnik po sztuce pisania dla marzycieli. Jak zostać spełnionym autorem” to ebook Kelly Notaras, redaktorki z 25-letnim stażem, który pomoże Ci zrealizować marzenia o wydaniu swojej książki. Nie wiesz, jak zacząć? Czy Twoja historia jest ciekawa? Utknąłeś na jednej scenie i nie masz pojęcia, jak ruszyć dalej? Ta książka jest właśnie dla Ciebie! Na Woblink dostępna jest w formatach epub, mobi bądź pdf.

Najciekawsze ebooki hobbystyczne

Szachy to gra, która dla wielu pozostaje nie do końca zrozumiałą, lecz niewątpliwie pasjonującą rozgrywką. Kto z nas nie wciągnął się w kolejne partie rozgrywane chociażby w książce i serialu “Gambit królowej”? Aby poznać świat szachów od podstaw, warto sięgnąć po “Szachy. Mój pierwszy podręcznik”. Z jego pomocą zrozumiecie nie tylko podstawy, ale także nauczycie się sztuczek, które mogą zagwarantować Wam zwycięstwo!

Nie do końca wiecie, na co macie aktualnie ochotę i co podoba Wam się najbardziej? “Praktycznie wszystko” to poradnik idealny na takie sytuacje! Dowiecie się z niego różnych rzeczy - od tego, jak upiec pyszne ciasteczka, przez naukę cerowania skarpetek i przyszywania guzików po nadawanie sygnałów alfabetem Morse’a i rozpalanie ogniska bez użycia zapałek! A może bardziej ciągnie Was do aktywności manualnych? Wtedy zdecydowanie polecamy zajrzeć do ebooków wyżej wspomnianej Beaty Guzowskiej, takich jak “Druciki kreatywne. Zrób to sam”, “Zabawki z modeliny” czy “Zabawki z polaru”. Warto także zapoznać się z książkami Marceliny Grabowskiej-Piątek “50 origami dla dzieci” czy “100% papieru. Wycinanki – papier eko – origami – lampiony i witraże – paski – karton – papier mâché – quilling – papierowa wiklina”. Dzięki ebookom hobbystycznym dostępnym na Woblink młodzież w każdym wieku z łatwością odkryje i rozwinie swoje talenty oraz pasje!