James Joyce Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

James Joyce Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

James Joyce był irlandzkim pisarzem, poetą i krytykiem literackim uznawanym za jednego z najważniejszych oraz najbardziej wpływowych literatów XX wieku. Znacząco przyczynił się do rozwoju modernistycznej awangardy, a jego powieść „Ulisses” jest najsłynniejszym wyrazem strumienia świadomości. Oprócz niej Joyce znany jest ze swoich dzieł „Dublińczycy”, „Finneganów Tren” czy „Portret artysty z czasów młodości” (w Polsce znany także jako „Portret artysty w wieku młodzieńczym”).

James Joyce – życiorys

James Augustine Aloysius Joyce urodził się 2 lutego 1882 roku w jednej z dzielnic Dublina, Rathgar. Był synem Mary Jane Joyce (z domu Murray) oraz Johna Stanislausa Joyce’a. James był najstarszym z dziesięciorga dzieci. Joyce’owie należeli do klasy średniej, jednak nie posiadali zbyt wielkiego majątku. Nieprzewidywalny stan finansowy rodziny powodował pewien chaos w jej życiu, James był jednak błyskotliwym uczniem i ukończył nie tylko jezuickie Belvedere College, ale także Uniwersytet w Dublinie (w 1902 roku). Dwa lata później poznał swoją przyszłą żonę, Norę Bernacle, z którą przeniósł się do kontynentalnej Europy. Małżeństwo przebywało między innymi w Trieście, Zurychu i Paryżu oraz Rzymie. Doczekali się w tym czasie także syna Giorgio oraz córki Lucii. Większość I wojny światowej James Joyce spędził w Szwajcarii, gdzie pracował nad „Ulissesem”. Po wojnie był w Trieście, a następnie osiadł w Paryżu, który był jego domem między 1920 a 1940 rokiem.

Niestety ostatnie lata życia Jamesa Joyce’a nie należały do najbardziej szczęśliwych. Najpierw sam doznał poważnego uszkodzenia wzroku, który sprawił, że ostatecznie zupełnie przestał widzieć, pomimo licznych operacji okulistycznych. W tym samym czasie u jego córki zdiagnozowano schizofrenię. Nie do końca wiadomo, co przyczyniło się do śmierci Jamesa Joyce’a. Podejrzewa się, że chorował na syfilis i być może to on wykończył jego organizm. 11 stycznia 1941 roku przeszedł operację w Zurychu z powodu perforacji wrzodu dwunastnicy. Następnego dnia zapadł w śpiączkę, a obudził się o 2 w nocy 13 stycznia i poprosił pielęgniarkę, by zadzwoniła do żony i syna. Gdy ci jeszcze byli w drodze, zmarł. James Joyce został pochowany na cmentarzu Flutern w Zurychu. Najpierw w zwykłym grobie, a później przeniesiono go do „bardziej honorowego” (1966), w którego pobliżu znajduje się siedzący posąg autorstwa amerykańskiego artysty Miltona Hebalda. Nora przeżyła Jamesa o 10 lat i została pochowana u jego boku, podobnie jak Giorgio, który zmarł w 1976 roku (Lucia zmarła w 1982 roku w Northampton w Wielkiej Brytanii).

Książka „Dublińczycy”

James Joyce już w młodości intensywnie pisał, zdobywał także nagrody za dwoje wypracowania jeszcze w szkole jezuickiej. Za jego pierwsze dzieło uznaje się „Stefana bohatera”, którego większość spalił (resztki ocaliła jego siostra Eileen). Był on wprowadzeniem do charakterystycznego dla Joyce’a stylu, zwłaszcza elementów strumienia świadomości. James Joyce tworzył także wiersze miłosne i neoromantyczne. Mistrzowską pozycją są jednakDublińczycy, czyli cykl opowiadań uznany za jedno z najważniejszych dzieł XX-wiecznej nowelistyki. Znajdziecie go na Woblink jako książkę papierową, ebook oraz audiobook, zarówno w języku polskim, jak i angielskim oryginale. Wiele wątków, a także postaci z „Dublińczyków” pojawiło się później w „Ulissesie”.

James Joyce – „Ulisses”

Pierwsze wydanieUlissesaJamesa Joyce’a pojawiło się w Paryżu w 1922 roku, lecz jego publikacja w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych została zablokowana z racji aury nieprzyzwoitości, która otaczała tę powieść. Do lat 30. XX wieku jej egzemplarze były nielegalnie przemycane do tych krajów, aż wreszcie jej wydanie stało się legalne. „Ulisses” opisuje dzień z życia dwojga ludzi, znanego z wcześniejszych dzieł Joyce’a Stefana Dedalusa oraz jego ojca, Leopolda Blooma. Konkretnie jest to 16 czerwca 1904 roku. To dzień, w którym sam pisarz umówiony był na randkę ze swoją przyszłą żoną i którą to datę obecnie świętuje się jako Bloomsday, dzień dla uczczenia twórczości i pamięci o Jamesie Joyce. Szczegółowy opis emocji i ciała człowieka, mitologizacja każdego szczegółu, a nade wszystko powszechny w tej powieści strumień świadomości to elementy sprawiające, że „Ulisses” pozostaje dziełem jedynym w swoim rodzaju. Każdy z 18 epizodów to eksperyment, który jest napisany innym stylem i metodą, co stanowi równocześnie trudność dla bardzo wielu czytelników. Niemniej pozostaje on jednym z najważniejszych dzieł literatury XX wieku, a także przedmiotem rozlicznych badań akademickich czy interpretacji artystycznych. Wersję polską „Ulissesa” Jamesa Joyce’a znajdziecie na Woblink jako książkę papierową lub ebooka.

Inne książki Joyce’a w księgarni internetowej Woblink

Obok „Ulissesa” na Woblink znajdziecie także inne wybitne dzieła autorstwa Jamesa Joyce’a. Są tu zarówno nieco mniej znane „Pisma estetyczne”, „Epifanie” czy „Muzyka intymna”, jak i „Dublińczycy” czy „Portret artysty z czasów młodości”. Książki papierowe, ebooki oraz audiobooki z tymi tytułami czekają na Was zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!