Jan Brzechwa Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Brzechwa Dom, Wnętrze, Ogród - książki, ebooki i audiobooki

Jan Brzechwa urodził się w 1898 roku jako Jan Wiktor Lesman. To polski prawnik żydowskiego pochodzenia, adwokat, poeta, autor wielu bajek, wierszy, tekstów satyrycznych, tłumacz. Jest autorem kultowych wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci, w tym „Akademii pana Kleksa”, „Kaczki Dziwaczki” czy „Na wyspach Bergamutach”.

Jan Brzechwa był absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie. Po wyjeździe do stolicy zaczął studiować na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po rozpoczęciu studiów wstąpił do 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. Jako ochotnik Brzechwa walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co otrzymał później różne odznaczenia. Po ukończeniu studiów prawniczych Brzechwa pracował w zawodzie – wybrał ścieżkę adwokacką. Zajmował się przede wszystkim prawem autorskim. Od 1924 roku do wybuchu wojny był radcą prawnym ZAiKS-u. Po zakończeniu wojny Brzechwa wrócił do wykonywania zawodu – był radcą prawnym m.in. Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Brzechwa był powiązany rodzinnie ze znanym polskim poetą Bolesławem Leśmianem. Ich wspólnym dziadkiem był znany warszawski księgarz i wydawca Bernard Lesman. To właśnie kuzyn wymyślił Janowi Wiktorowi Leśmianowi pseudonim Brzechwa.

Swoje pierwsze teksty Brzechwa pisał jeszcze jako nastolatek. W 1915 roku ukazały się jego pierwsze wiersze – w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w wydawanych w Kijowie „Kłosach Ukraińskich”. Największym marzeniem młodego Jana Lesmana była jednak kariera prawnicza. Po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej Brzechwa zaczął dorabiać, pisząc teksty piosenek i skeczy. Z czasem wyrobił sobie renomę i pisał dla takich kabaretów jak Qui Pro Quo czy Czarny Kot.

Poezja Jana Brzechwy

Pierwszy tom poezji Brzechwa wydał w 1926 roku. Największą popularność przyniosły mu rzecz jasna bajki i wiersze dla dzieci. Jego pierwszy tomik wierszy dla najmłodszych pt. „Tańcowała igła z nitką” ukazał się w 1938 roku. W jego skład wchodziły takie wierszyki jak „Pomidor”, „Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”. Rok później swoją premierę miała „Kaczka dziwaczka”. Co ciekawe, swoje największe dzieło – „Akademię pana Kleksa” – Brzechwa napisał w czasie II wojny światowej. To opowieść o przygodach nastoletniego, nieznośnego, rudowłosego Adasia Niezgódki. Chłopak trafia do tytułowej akademii, gdzie znajduje się dwudziestu trzech innych chłopaków, których imiona również zaczynają się na literę A. Ich opiekunem, nauczycielem i przewodnikiem po Akademii jest pan Kleks. W internacie panują rygorystyczne, choć bardzo dziwne zasady. Wokół znajdują się magiczne przedmioty, w rurach płynie sok, a pan Kleks zbiera od swoich podopiecznych senne lusterka, w których odbijają się ich sny. W szkole chłopaki uczą się m.in. kleksografii, przędzenia liter, leczenia zepsutych sprzętów, a w czasie geografii grają w piłkę wielkim globusem.

W czasie okupacji napisał również „Pana Dropsa i jego trupę”. Do przygód Pana Kleksa Brzechwa wrócił w latach 60. – W 1961 roku ukazały się „Podróże Pana Kleksa”, a cztery lata później „Tryumf pana Kleksa”. Oprócz kontynuacji przygód pana Kleska po wojnie Brzechwa napisał takie dzieła jak „Na wyspach Bergamutach” (1948), „Przygody rycerza Szaławiły” (1951), „Brzechwa dzieciom” (1953), „Szelmostwa lisa Witalisa” (1954), „Bajki i baśnie” (1955), „Śmiechu warte” (1965) i „Od baśni do baśni” (1965). Przez wiele lat Brzechwa współpracował z wybitnym polskim rysownikiem Janem Marcinem Szancerem, który zilustrował wiele jego książek m.in „Brzechwa dzieciom”, „Grzyby” czy „Akademię pana Kleksa”. Dziś ilustracje Szancera uchodzą za kultowe – można je znaleźć na koszulkach, muralach, w animacjach oraz różnego rodzaju gadżetach.

Oprócz pisania i udzielania porad prawnych Brzechwa zajmował się tłumaczeniami. Z rosyjskiego przełożył wiele utworów Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina czy Władimira Majakowskiego. Za swoją twórczość Brzechwa był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1953), Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955) oraz Order Sztandaru Pracy I klasy (1964).

Brzechwa zmarł w 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Książki Jana Brzechwy na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Brzechwy we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dom, Wnętrze, Ogród

Nie ma chyba osoby, która przynajmniej raz w życiu nie doświadczyłaby radości i spokoju, jakie niesie kontakt z naturą. Cudownie jest móc zaaranżować swoją przestrzeń – zarówno w domu, jak i w ogrodzie – zgodnie z własnymi potrzebami i gustami. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na własny, idealny ogród - to jednak wcale nie oznacza, że wiedza na temat pielęgnacji różnych gatunków roślin zupełnie się Wam nie przyda! Rośliny doniczkowe mogą zagościć wszędzie, wystarczy tylko odpowiednio się nimi zająć. Na Woblink znajdziecie wiele praktycznych poradników na temat uprawy roślin domowych.

Szczególnie polecamy książkę "Ogród w pojemnikach. Poradnik pielęgnacji, zasady komponowania, katalog roślin na taras i balkon" Hanny Wypych i Ireny Przydróżnej. Dzięki niej i wielu innym książkom, ebookom oraz audiobookom o domu i roślinach Wasze otoczenie zmieni się nie do poznania! Dodatkowo, Katarzyna Bellingham wyjawi Wam "Tajemnice angielskiego ogrodu", a bogato ilustrowany poradnik "365 dni w ogrodzie i na działce" pozwoli spędzić niezapomniany rok w zielonym świecie.

Najlepsze książki ogrodnicze

Nawet malutki skrawek ziemi czy niewielka doniczka mogą stać się zaczątkiem idealnego ogrodu, na miarę naszych możliwości. Uprawa roślin wcale nie jest taka trudna, jeśli tylko wie się, z czym mamy do czynienia. A wiedza ogrodnicza jest przecież na wyciągnięcie ręki! Na Woblink czeka na Was wiele książek napisanych przez pasjonatów, profesjonalistów i miłośników roślin, dzięki którym rośliny ozdobne, doniczkowe czy nawet rośliny jednoroczne nie będą miały przed Wami tajemnic!

Jeśli zastanawiacie się nad stworzeniem szklarni na swoim terenie, sięgnijcie po poradnik „Szklarnia w ogrodzie miesiąc po miesiącu” autorstwa Jorna Pinskiego. Ten doświadczony ekspert ogrodnictwa szklarniowego rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości i przedstawi skuteczne sposoby uprawy. Już niedługo Wasz zielony kącik w domu może zamienić się w prawdziwą dżunglę! Z kolei książka „Permakultura w ogrodzie. Miesiąc po miesiącu” autorstwa Damiena Dekarza krok po kroku podpowie, jak najlepiej dbać o ogród w rytmie mijających miesięcy. Natomiast Danuta Młoźniak podzieli się z Wami swoimi sekretami projektowania rabat oraz pomoże przejść „Od chwastowiska do Ogrodowiska”. Podpowie także, „Jak stworzyć niezwykły warzywnik”. Odkryjcie radość z uprawy roślin i stwórzcie swoje zielone królestwo!

Wyjątkowa aranżacja wnętrz

Uprawa ogrodu to jedno - aranżacja wnętrza, które otacza to zupełnie inna historia. Nie musicie być architektami wnętrz, by wprowadzać zmiany w swoim domu. Doskonałym rozwiązaniem może być odrestaurowanie starych mebli. W tym zadaniu z pewnością pomoże Wam książka „Meble od nowa. Domowe renowacje” autorstwa Małgorzaty Budzich. Znajdziecie w niej praktyczne porady dotyczące odnawiania starych mebli, dzięki którym nadacie im unikalny charakter. Jakie narzędzia będą Wam potrzebne? Czy tapicerowanie rzeczywiście jest tak skomplikowane? A może zastanawiacie się, jak wykorzystać orzechy włoskie, by odświeżyć blat? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej wyjątkowej książce! Jeśli natomiast interesuje Was, jak połączyć troskę o naszą planetę z codziennym życiem i wyborami, nie możecie przegapić lektury „Dom w zgodzie z naturą. Żyj prosto, zdrowo i ekologicznie” autorstwa Christine Liu. Warto zadbać zarówno o siebie, jak i o naszą planetę!

Piękny ogród na wyciągnięcie ręki

Dbanie o zielone otoczenie to nie tylko kwestia estetyczna czy wynik naszej pasji - to również zagadnienie ekologiczne, a nawet niekiedy duchowe. Z całego serca polecamy "Ogrodowe przebudzenie. W trosce o Ziemię i nas samych" Mary Reynolds. To wyjątkowe połączenie praktycznego poradnika o ogrodowym designie i inspirującego duchowego przewodnika o tym, jak odzyskać utraconą więź z naturą. Fachowa wiedza ogrodnicza łączy się tutaj z dawnymi rytuałami, intuicją oraz wsłuchiwaniem się w potrzeby samej ziemi.

Wszystkim poszukującym płynącej z przyrody radości polecamy książkę "Rok w ogrodzie" Dana Pearsona, cenionego brytyjskiego architekta krajobrazu i wielkiego miłośnika ogrodnictwa. Czerpcie z jego zaraźliwego entuzjazmu oraz ogromnej wiedzy, która pozwoli Wam jeszcze bardziej docenić radość pracy w ogrodzie oraz dostrzec piękno zmieniającego się, w rytmie pór roku, otoczenia. Nawet kilka doniczek na parapecie okna w Waszym mieszkaniu może na nowo odkryć przed Wami uroki natury!

Inną wartą uwagi książką jest „Dziki ogród” autorstwa Łukasza Łuczaja. To wielka pochwała bioróżnorodności i napisany z perspektywy praktyka pionierski na polskim rynku poradnik omawiający tą ważną kwestię. Te i wiele innych dzieł na temat uprawy roślin znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).