Jan Brzechwa Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jan Brzechwa Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Jan Brzechwa urodził się w 1898 roku jako Jan Wiktor Lesman. To polski prawnik żydowskiego pochodzenia, adwokat, poeta, autor wielu bajek, wierszy, tekstów satyrycznych, tłumacz. Jest autorem kultowych wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci, w tym „Akademii pana Kleksa”, „Kaczki Dziwaczki” czy „Na wyspach Bergamutach”.

Jan Brzechwa był absolwentem Zakładu Naukowo-Wychowawczego Ojców Jezuitów w Chyrowie. Po wyjeździe do stolicy zaczął studiować na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Po rozpoczęciu studiów wstąpił do 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. Jako ochotnik Brzechwa walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co otrzymał później różne odznaczenia. Po ukończeniu studiów prawniczych Brzechwa pracował w zawodzie – wybrał ścieżkę adwokacką. Zajmował się przede wszystkim prawem autorskim. Od 1924 roku do wybuchu wojny był radcą prawnym ZAiKS-u. Po zakończeniu wojny Brzechwa wrócił do wykonywania zawodu – był radcą prawnym m.in. Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Brzechwa był powiązany rodzinnie ze znanym polskim poetą Bolesławem Leśmianem. Ich wspólnym dziadkiem był znany warszawski księgarz i wydawca Bernard Lesman. To właśnie kuzyn wymyślił Janowi Wiktorowi Leśmianowi pseudonim Brzechwa.

Swoje pierwsze teksty Brzechwa pisał jeszcze jako nastolatek. W 1915 roku ukazały się jego pierwsze wiersze – w piotrogrodzkim „Sztandarze” i w wydawanych w Kijowie „Kłosach Ukraińskich”. Największym marzeniem młodego Jana Lesmana była jednak kariera prawnicza. Po powrocie z wojny polsko-bolszewickiej Brzechwa zaczął dorabiać, pisząc teksty piosenek i skeczy. Z czasem wyrobił sobie renomę i pisał dla takich kabaretów jak Qui Pro Quo czy Czarny Kot.

Poezja Jana Brzechwy

Pierwszy tom poezji Brzechwa wydał w 1926 roku. Największą popularność przyniosły mu rzecz jasna bajki i wiersze dla dzieci. Jego pierwszy tomik wierszy dla najmłodszych pt. „Tańcowała igła z nitką” ukazał się w 1938 roku. W jego skład wchodziły takie wierszyki jak „Pomidor”, „Żuraw i czapla” oraz „Na straganie”. Rok później swoją premierę miała „Kaczka dziwaczka”. Co ciekawe, swoje największe dzieło – „Akademię pana Kleksa” – Brzechwa napisał w czasie II wojny światowej. To opowieść o przygodach nastoletniego, nieznośnego, rudowłosego Adasia Niezgódki. Chłopak trafia do tytułowej akademii, gdzie znajduje się dwudziestu trzech innych chłopaków, których imiona również zaczynają się na literę A. Ich opiekunem, nauczycielem i przewodnikiem po Akademii jest pan Kleks. W internacie panują rygorystyczne, choć bardzo dziwne zasady. Wokół znajdują się magiczne przedmioty, w rurach płynie sok, a pan Kleks zbiera od swoich podopiecznych senne lusterka, w których odbijają się ich sny. W szkole chłopaki uczą się m.in. kleksografii, przędzenia liter, leczenia zepsutych sprzętów, a w czasie geografii grają w piłkę wielkim globusem.

W czasie okupacji napisał również „Pana Dropsa i jego trupę”. Do przygód Pana Kleksa Brzechwa wrócił w latach 60. – W 1961 roku ukazały się „Podróże Pana Kleksa”, a cztery lata później „Tryumf pana Kleksa”. Oprócz kontynuacji przygód pana Kleska po wojnie Brzechwa napisał takie dzieła jak „Na wyspach Bergamutach” (1948), „Przygody rycerza Szaławiły” (1951), „Brzechwa dzieciom” (1953), „Szelmostwa lisa Witalisa” (1954), „Bajki i baśnie” (1955), „Śmiechu warte” (1965) i „Od baśni do baśni” (1965). Przez wiele lat Brzechwa współpracował z wybitnym polskim rysownikiem Janem Marcinem Szancerem, który zilustrował wiele jego książek m.in „Brzechwa dzieciom”, „Grzyby” czy „Akademię pana Kleksa”. Dziś ilustracje Szancera uchodzą za kultowe – można je znaleźć na koszulkach, muralach, w animacjach oraz różnego rodzaju gadżetach.

Oprócz pisania i udzielania porad prawnych Brzechwa zajmował się tłumaczeniami. Z rosyjskiego przełożył wiele utworów Aleksandra Puszkina, Siergieja Jesienina czy Władimira Majakowskiego. Za swoją twórczość Brzechwa był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany – otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1953), Medal 10-lecia Polski Ludowej (1955) oraz Order Sztandaru Pracy I klasy (1964).

Brzechwa zmarł w 1966 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Książki Jana Brzechwy na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jana Brzechwy we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).