John Grisham Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Grisham Książki podróżnicze i Przewodniki - książki, ebooki i audiobooki

„Szczerze wątpię, że napisałbym swoją pierwszą powieść, gdybym nie był prawnikiem. Nigdy nie marzyłem o zostaniu pisarzem. Zacząłem pisać dopiero po doświadczeniu procesu sądowego.”

John Grisham to ikona światowej literatury, jeden z najbardziej znanych autorów w historii specjalizujący się w pisaniu powieści kryminalnych i thrillerów prawniczych (za których ojca jest uznawany). To także jeden z zaledwie trzech pisarzy, obok Toma Clancy’ego oraz J.K. Rowling, którzy zdołali sprzedać 2 miliony egzemplarzy swojego pierwszego wydania. W jego dorobku znajduje się 47 książek, które kolejno zajmowały pierwsze numery na liście bestsellerów, zostały przetłumaczone na prawie 50 języków i sprzedane w nakładzie prawie 70 milionów egzemplarzy.

Autor został dwukrotnie uhonorowany prestiżową nagrodą Harper Lee Prize for Legal Fiction, a także nagrodą the Library of Congress Creative Achievement Award for Fiction.

Kim jest John Grisham?

John Grisham przyszedł na świat 8 lutego 1955 roku w Jonesboro (Arkansas, USA) w wielodzietnej rodzinie baptystów o nowoczesnych poglądach. Ojciec zajmował się uprawą bawełny oraz budowlanką, matka dbała o domowe ognisko. Gdy chłopiec miał 12 lat, rodzina przeprowadziła się do Southaven w stanie Missisipi, gdzie pisarz ukończył szkołę średnią, a następnie zdobył tytuł licencjata z rachunkowości na Uniwersytecie Stanowym. Marzył, by zostać pierwszoligowym baseballistą. Podczas studiów grał w drużynie Delta State University. Niestety nie dostał się do Boston Red Sox, został wyrzucony przez słynnego trenera, Dave’a Ferrisa za braki w umiejętnościach. Jego miłość do baseballa można dostrzec w książce „Calico Joe”.

W 1981 roku Grisham ukończył studia prawnicze i otworzył kancelarię adwokacką specjalizującą się w prawie cywilnym i karnym. W tym samym roku poślubił Renée Jones. Zaledwie dwa lata później został wybrany, z ramienia Partii Demokratycznej, do Parlamentu stanu Missisipi, gdzie zasiadał do 1990 roku. Teraz, gdy akurat nie zajmuje się pisaniem, zasiada w zarządzie Innocence Project oraz Centurion Ministries, organizacji walczących o prawa osób niesłusznie skazanych.

Mieszka wraz z żoną oraz dwójką dzieci, Ty’em i Sheą, przemieszczając się pomiędzy domem niedaleko Oxfordu (Missisipi), a domem blisko Charlottesville w hrabstwie Albemarle (Wirginia).

John Grisham - ojciec thrillera prawniczego

Grisham, zachęcany przez matkę, czytał od dziecka. Duży wpływ miał na niego przede wszystkim John Steinbeck. Mimo to wcale nie marzył o zostaniu pisarzem. Karierę zawdzięcza przede wszystkim doświadczeniom zdobytym na sali sądowej. Na pomysł napisania pierwszej książki wpadł podczas rozprawy o gwałt 12-letniej dziewczynki. Materiały do “Czasu zabijania” zbierał przez trzy lata. Powieść udało mu się opublikować dopiero w rok po jej ukończeniu, w 1988 roku, nakładem wydawnictwa Wynwood. Książka, pomimo niezłych recenzji, nie przyniosła mu jednak ani sławy ani pieniędzy.

Szczęśliwie ta porażka nie zgasiła entuzjazmu Grishama. Wkrótce zabrał się za pisanie kolejnej powieści. Tym razem trafił w dziesiątkę. Wydana w 1991 roku “Firma” stała się hitem jeszcze przed ukazaniem się na rynku książkowym, gdy Paramount Pictures zakupiło do niej prawa filmowe warte 600000 dolarów. Film w reżyserii Sydneya Pollacka z Tomem Cruisem w roli głównej powstał w 1993 roku. Opowieść o młodym prawniku zmuszonym do współpracy z FBI, uwikłanym w związki z mafią została okrzyknięta jedną ze 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów, a w 1998 roku Publisher Weekly ogłosiło Grishama najlepiej sprzedającym się pisarzem lat ‘90. Niespodziewany sukces książki przekonał autora do zmiany swojej ścieżki zawodowej z prawniczej na pisarską. Trzecia powieść Grishama, “Raport Pelikana” (1992), okazała się kolejnym hitem wydawniczym. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano ją w nakładzie ponad 11 milionów (sic!) egzemplarzy. “Klient” z kolei uczynił z Grishama jednym z najpoczytniejszych pisarzy Ameryki. Od tamtej chwili na rynku ukazało się jeszcze kilkadziesiąt innych tytułów autora, m.in. “Zaklinacz deszczu”, “Ława przysięgłych”, “Bractwo”, “Ostatni sędzia”, “Góra bezprawia”, “Komora”, “Malowany dom” czy powieści z serii Jake Brigance. Na swoim koncie ma także jeden zbiór opowiadań - “Powrót do Ford County”. Średnio publikuje on jedną książkę rocznie i, jak można się tego spodziewać, każda kolejna z miejsca podbija serca czytelników oraz listy bestsellerów. Wiele książek, poza wspomnianą “Firmą, doczekało się także swojej adaptacji filmowej lub serialowej w gwiazdorskiej obsadzie. Są to m.in. “Raport Pelikana”z fantastyczną rolą Julii Roberts oraz Denzela Washingtona, “Klient” z Susan Sarandon, “Czas zabijania” z Sandrą Bullock i Samuelem L. Jacksonem czy “Zaklinacz deszczu” z Mattem Damonem. Za swój pisarski autorytet John Grisham uznaje Johna Le Carré.

John Grisham dla młodzieży - seria Theodore Boone

Mimo że John Grisham specjalizuje się przede wszystkim w pisaniu thrillerów prawniczych i powieści kryminalnych, zwycięsko wyszedł również z wyzwania, jakim było stworzenie serii w gatunku literatury młodzieżowej (tzw. young adults). “Theodore Boone”, bo o niej mowa, opowiada o 13-letnim gimnazjaliście, Theodorze, który mimo młodego wieku angażuje się w rozwiązywanie nietypowych zagadek kryminalnych. Cykl doczekał się, do tej pory, aż sześciu odsłon: “Młody prawnik”, “Uprowadzenie”, “Oskarżony”, “Aktywista”, “Zbieg” oraz wydana w 2018 roku “Afera”.

Książki Johna Grishama w księgarnii internetowej Woblink

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie bogatą ofertę książek Johna Grishama, w każdym formacie, ebooka, audiobooka oraz książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki podróżnicze i Przewodniki

Książki z kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” dotyczą wszystkiego, co wiąże się z podróżowaniem. Znajdą się tu pozycje przedstawiające porady dla podróżników, opisujące wędrówki do miejsc zarówno bardzo odległych, jak i nieco bliższych, ze wskazówkami dla początkujących oraz doświadczonych podróżników, przedstawiające podróże śladami literackich bohaterów lub znanych pisarzy. Są tu publikacje opisujące zarówno kraje, ludzi, jak i kultury takich miejsc jak Iran, Wielka Brytania, Czechy, Australia, RPA, Kaukaz, Japonia czy Chiny. Coś dla siebie znajdą tu podróżnicy, którzy już zdecydowali, gdzie chcą pojechać i poszukują konkretnych porad oraz wskazówek na temat danego miejsca, osoby, które dopiero szukają inspiracji do odkrywania świata, a także ci, którzy szukają najlepszego sposobu na podróżowanie bez wychodzenia z domu. W kategorii „Książki podróżnicze / Przewodniki” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się między innymi publikacje podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego, dziennikarza i podróżnika, który wędrował po blisko 60 krajach („Gringo wśród dzikich plemion”, „Wyspa na prerii”, „Rio Anaconda Gringo i ostatni szaman plemienia Carapana”), oraz Martyny Wojciechowskiej, która przez 10 lat sprawowała funkcję redaktor naczelnej polskiej edycji „National Geographic” oraz „National Geographic Traveler” („Przesunąć horyzont”, seria „Zwierzaki świata”). Możemy tu znaleźć również takie pozycje jak „Weź wyjdź. Sztuka aktywnego odpoczywania przez cały rok” Patryka Świątka, „Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotra Milewskiego, „Busem przez Świat. Ameryka za 8 dolarów” Karola Lewandowskiego, „Rzeźnik. Historia kultowego biegu” Anny Dąbrowskiej i Piotra Skrzypczaka. Czytelnicy zainteresowani bliższymi podróżami odnajdą tutaj książki „Kraków. Historie, anegdoty, plotki” Zbigniewa Leśnickiego, „Damsko-męski przewodnik po Wrocławiu” Macieja Molczyka i Jagienki Świetlik-Prus, „Historie warte poznania” Filipa Czekały czy „Viva Warszawa” Steffena Möllera.