John Steinbeck Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

John Steinbeck Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

John Ernst Steinbeck urodził się w 1902 roku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy w historii. Jest autorem blisko trzydziestu książek. Do jego najważniejszych dzieł należą „Tortilla Flat”, „Myszy i ludzie”, „Grona gniewu” i „Na wschód od Edenu”.

Za powieść „Grona gniewu” Steinbeck otrzymał Nagrodę Pulitzera, a w 1962 Literacką Nagrodę Nobla za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Po pięćdziesięciu latach od przyznania Steinbeckowi Nobla odtajnione zostały nazwiska pisarzy branych pod uwagę do tego wyróżnienia. Akademia Szwedzka brała pod uwagę również takich pisarzy jak Jean Anouilh, Karen Blixen, Lawrence Durrell i Robert Graves.

Początki kariery literackiej Johna Steinbecka

Steinbeck debiutował w 1927 roku powieścią „Złota czara”. Następnie ukazały się „Pastwiska niebieskie”, „Kasztanek”, „Nieznanemu bogu”. W 1935 roku swoją premierę miała jedna z najpopularniejszych książek Steinbecka –Tortilla Flat”. To opowieść o grupie paisanos, potomkach hiszpańskich konkwistadorów, żyjących w niewielkim kalifornijskim miasteczku. Akcja powieści rozgrywa się tuż po zakończeniu I wojny światowej. Bohaterowie książki to lekkoduchy, którzy dzielą ze sobą nienawiść do pracy. Żyją więc z drobnych kradzieży i resztek, które uda im się wyżebrać z lokalnych restauracji. Ich powolne, monotonne życie upływa na spaniu, flircie z przechodzącymi kobietami i potyczkach o wino.

Głównym bohaterem książki jest Danny, który zamieszkuje tytułową dzielnicę Tortilla Flat. To w jego mieszkaniu spotykają się wiecznie spragnieni wina i przygód Pilon, Pablo, Jezus Maria, Wielki Joe Portugalczyk i Pirat. Nawiązując do wielkich opowieści o rycerzach, Steinbeck stworzył w niewielkim amerykańskim miasteczku swój własny anty-Camelot.

„Myszy i ludzie” i kolejne sukcesy autora

Dwa lata później ukazuje się kolejne wielkie dzieło Steinbecka –Myszy i ludzie”. To krótka opowieść o dwóch przyjaciołach chcących zarobić na życie w czasie Wielkiego Kryzysu, który dopadł Stany Zjednoczone w latach 30. XX wieku. George i Lennie tułają się od rancza do rancza w poszukiwaniu dorywczej pracy. Na podstawie książki powstał film, który miał swoją premierę w 1992 roku. Jego reżyserem był Gary Sinise, natomiast scenariusz na podstawie powieści Steinbecka napisał Horton Foote. W rolach głównych wystąpili John Malkovich i sam reżyser Gary Sinise.

„Myszy i ludzie” to książka, która powstała po tym, jak Steinbeck przyjął zlecenie zbadania sytuacji migrujących pracowników w Kalifornii. Wiele historii, które doświadczył w trakcie badań znalazło swoje odzwierciedlenie zarówno w tej jak i kolejnych książkach autora. Powieść „Myszy i ludzie” ściśle związana jest z wielkim kryzysem panującym w Ameryce między 1929 i 1933 rokiem. Po zakończeniu I wojny światowej doszło do znacznej obniżki ceny plonów, na dodatek upadła giełda, a wschodnią część kontynentu dopadła susza. Skutkiem fatalnej sytuacji społecznej i ekonomicznej była masowa migracja w kierunku Kalifornii, która jawiła się ludziom ze środkowych i wschodnich stanów Stanów Zjednoczonych jako raj na ziemi.

„Grona gniewu” i cechy powieści Johna Steinbecka

W 1939 roku ukazała się najważniejsza powieść w dorobku literackim Johna Steinbecka –Grona gniewu”. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę Pulitzera. „Grona gniewu” to napisana z wielkim rozmachem saga ubogiej rodziny Joadów z Oklahomy, która w trakcie Wielkiego Kryzysu przemierza Stany Zjednoczone w kierunku Kalifornii. W ich głowach miejsce, do którego wędrują to niemal rajska kraina, gdzie na pewno znajdą szczęście i stabilizację. Ich podróż naznaczona jest jednak wielkimi tragediami, w tym śmiercią dziadków. Nie trudno się domyślić, że u celu wyprawy czeka ich wielkie rozczarowanie – bezrobocie, bieda, nierówności społeczne, strajki – tak nie wyglądała Kalifornia ich snów. W „Gronach gniewu” wyeksponowane zostały najważniejsze elementy powieści Steinbecka – tęsknota za prostotą, miłość do ziemi, protest skierowany przeciwko nierównościom społecznym, wypunktowanie wad kapitalizmu i piętnowanie związanego z nim wyzysku. Przyszły noblista opowiada się w swoich książkach zawsze po stronie wykluczonych, słabszych i wyzyskiwanych.

Kolejne książki Steinbecka to m.in. „Zapomniana wioska”, „Ulica Nadbrzeżna”, „Autobus do San Juan” i „Perła”. W 1948 roku ukazała się wyjątkowa publikacja w dorobku przyszłego noblisty –Dziennik z podróży do Rosji”. Steinbeck, wraz z fotografem Robertem Capą, wyruszył w głąb Związku Radzieckiego, by napisać reportaż dla gazety „New York Herald Tribune”. Ich celem miało być porównanie tego, co mówi się o powojejnnym Związku Radzieckim, z tym, jak wygląda naprawdę. Sławni podróżnicy mieli niebywałą okazję zwiedzić nie tylko Moskwę i Stalingrad, ale również pojeździć po ukraińskich wsiach oraz wjechać do Gruzji. „Dziennik z podróży do Rosji” stanowi unikatowy dokument historyczny – Steinbeck i Capa uwiecznili codzienne życie Rosjan, które w trakcie Zimnej Wojny, zostało w Stanach Zjednoczonych owiane bardzo ponurą legendą. Co ciekawe, ich relacja wolna jest od ideologicznych uprzedzeń, obsesji i fobii. Tematem powieści Steinbecka, człowieka niezwykle wrażliwego, było życie robotników, urzędników i chłopów – społeczeństwa, które choć wyzwoliło się z koszmaru II wojny światowej, nadal nie mogło mówić o pełnej wolności.

Kolejna wielka powieść Steinbecka – „Na wschód od Edenu” – ukazała się w 1952 roku. To monumentalna, blisko 900-stronicowa opowieść o miłości, zdradzie i grzechu. Tym razem Steinbeck przedstawił losy rodziny Trasków, która na przełomie XIX i XX wieku osiedliła się w okolicach doliny Salinas. Jednym z głównych wątków tej rodzinnej sagi jest konflikt między dwoma braćmi, Aronem i Kalebem, którzy różnią się od siebie, jak ogień i woda. Jedyne co łączy chłopaków to nieustanna walka o przychylność ojca. Kal jest urodzonym buntownikiem, za wszelką cenę chce odszukać matkę. Aron jest zaś niezwykle posłuszny i spokojny. Żeby tego było mało, bracia walczą o względy tej samej dziewczyny – Abry.

W 1957 roku ukazała się zupełnie inna powieść Steinbecka – „Krótkie panowanie Pepina IV”. Uznawana jest też za jedną ze słabszych książek autora. Być może dlatego, że tematycznie znacznie odbiega od innych dzieł pisarza.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonym roku pierwszej połowy XX wieku. Tytułowy Pepin jest potomkiem królewskiego rodu. W skutek skomplikowanych i absurdalnych wniosków partii politycznych zostaje mianowany królem Francji. Pepin zostaje wyrwany ze swojego dotychczasowego, zwykłego życia – obejmuje urząd, nie mając zielonego pojęcia o jego sprawowaniu. Mężczyzna musi odnaleźć się w wirze oczekiwań, nacisków, stereotypów, wpływów politycznych. Pepin rządzi po swojemu, według zasad moralnych wpojonych mu w przeszłości. Jego chaotyczne działania, brak planu, poddawanie się presji i branie pod uwagę rad fałszywych ekspertów prowadzą do niechybnego tragicznego finału. „Krótkie panowanie Pepina IV” to ukazana w krzywym zwierciadle opowieść o ludzkich słabościach, naiwnościach i niespełnionych marzeniach. To samospełniająca się przepowiednia i satyra na władzę.

Książki Johna Steinbecka na Woblinku

W księgarni internetowej znajdziecie dzieła Johna Steinbecka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej. Dostępne są takie tytuły jak „Krótkie panowanie Peina IV”, „Grona gniewu”, „Tortilla Flat”, „Była raz wojna, Bomby poszły”, „Dziennik z podróży do Rosji”, „Myszy i ludzie”, „Pastwiska niebieskie. Złota czara. Nieznanemu Bogu”, „Ulica nadbrzeżna. Cudowny czwartek”, „Podróże z Charleyem”, „Zima naszej goryczy”, „Na wschód od Edenu”, „Księżyc zaszedł. W niepewnym boju”.

Ponadto serdecznie polecamy sięgnięcie po książkę Geerta Maka poświęconą Steinbeckowi pt.Śladami Steinbecka”. W 2010 roku autor reportażu postanowił powtórzyć wyprawę, w którą we wrześniu 1960 roku, wraz ze swoim psem Charleyem, wybrał się John Steinbeck. Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka i podąża jego śladami, przygląda się Stanom Zjednoczonym, które radykalnie zmienił się przez 50 lat. Podobnie jak Steinbeck Mak unika najpopularniejszych szlaków – zwiedza m.in. ziemniaczane pola Maine, prerie Środkowego Zachodu, postanowił usiąść do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, stara się dotrzeć do korzeni kraju.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.