Jon Jefferson Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Jon Jefferson Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Jon Jefferson to współczesny amerykański dziennikarz, filmowiec dokumentalista i autor książek non-fiction oraz powieści kryminalnych. Pisał artykuły dla New York Timesa, Newsweeka, USA Today czy Popular Science. Z kolei jego filmy dokumentalne były emitowane na A&E Network, The History Channel oraz Oxygen Network. Wspólnie z amerykańskim antropologiem sądowym napisał dwie bestsellerowe książki o Antropologicznym Ośrodku Badawczym Uniwersytetu Tennessee zwanym Trupią Farmą i serię dziesięciu kryminałów. Cykl ich wspólnych powieści został wydany pod pseudonimem Jefferson Bass.

Jon Jefferson mieszka w stanie Georgia. Nie podjął jeszcze decyzji o tym, czy przekaże swoje ciało ośrodkowi Trupia Farma.

Jon Jefferson – dziennikarz, filmowiec dokumentalista i pisarz

Jon Jefferson przyszedł na świat w St. Joseph w Missouri. Większość swojej młodości spędził w Guntersville w Alabamie. Otrzymał stypendium w Birmingham-Southern College. Studiował tam język angielski. Następnie podjął studia podyplomowe na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill. Oprócz pisania książek Jefferson podejmował wiele różnych prac. Był między innymi pracownikiem naukowym w Oak Ridge National Laboratory, wychowawcą i administratorem w Planned Parenthood of East Tennessee, dziennikarzem prasowym, dokumentalistą i producentem telewizyjnym. Zrealizował także dwuczęściowy film dokumentalny „Biography of a Corpse and Anatomy of a Corpse” dla National Geographic Channel. Produkcja była poświęcona Trupiej Farmie w Tennessee. Ośrodek Trupia Farma to pionierski projekt naukowy Billa Bassa. Na jego terenie toczą się badania dotyczące tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Prace na farmie prowadzone są na zróżnicowanym terenie, zwłoki znajdują się w ziemi, w wodzie, w samochodach i innych miejscach. Pozwala to sprawdzić w jaki sposób przebiega rozkład ludzkiego ciała z uwzględnieniem panującej temperatury, wilgotności powietrza czy rodzaju gleby. Uzyskane w ten sposób dane okazały się niezwykle przydatne w medycynie sądowej i kryminalistyce.

W czasie kręcenia filmu poznał założyciela Antropologicznego Ośrodka Badawczego Uniwersytetu Tennessee – Billa Bassa. Antropolog poprosił Jeffersona o pomoc w napisaniu książki o pracy ośrodka.

Jon Jefferson, Bill Bass: współpraca

Współpraca Jeffersona i Bassa zaowocowała dwiema publikacjami non-fiction „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie” oraz „Trupia Farma. Nowe Śledztwa”, a także serią powieści kryminalnych.

Książki Jona Jeffersona

Pierwszą wspólną książką Jeffersona i Bassa była „Trupia Farma”, która na polskim rynku wydawniczym ukazała się w 2012 roku. Pięć lat później wznowiono ją. W pierwszej książce o wyjątkowym ośrodku badań autorzy opisują historię tego miejsca, a także opowiadają o sprawach, nad jakimi przyszło pracować amerykańskiemu antropologowi. Z książki można dowiedzieć się gdzie ciało rozkłada się szybciej: na tylnym siedzeniu samochodu czy w ciężarówce. Kolejna publikacja, „Trupia Farma. Nowe śledztwa”, poświęcona jest wyłącznie samym sprawom kryminalnym, nad jakimi pracował Bill Bass. Autorzy wybrali najbardziej intrygujące przypadki z kariery założyciela Trupiej Farmy. Obie książki o ośrodku badań Bassa ukazały się na polskim rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Znak.

Sukces „Trupiej Farmy” zainspirował autorów do wspólnej pracy nad cyklem powieści kryminalnych. Postanowili wydawać je pod pseudonimem Jefferson Bass. Głównym bohaterem serii jest antropolog sądowy Bill Brockton, który pomaga detektywom kryminalnym z całego świata w rozwiązywaniu skomplikowanych spraw kryminalnych. Powieść otwierająca cykl ukazała się w 2006 roku, nosi tytuł „Carved in Bone” i zajęła 25 miejsce na liście bestsellerów New York Timesa. Kolejnymi tytułami są: „Flesh and Bone”, „The Devil’s Bones”, „Bones of Betrayal”, „The Bone Thief”, „The Bone Yard”, „The Inquisitor's Key” i „Cut to the Bone”. W Polsce ukazały się tylko trzy książki: “Kości zdrady”, “Złodziej kości” oraz „Kości z Awinionu”. Wszystkie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Oprócz tego Jefferson ma w swoim dorobku literackim niezależną, wydaną w 2018 roku, powieść „Wave of Terror”. To thriller, w którym terroryści chcą wywołać ogromne tsunami mogące zniszczyć całe wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Jona Jeffersona w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Czytanie powieści historycznych stało się w ostatnim czasie popularne na całym świecie niewątpliwie za sprawą serii powieści o rodzinie Bridgertonów Julii Quinn - co jednak przesądza o ich popularności?

W księgarni Woblink w tej kategorii znajdziecie powieści o wielkich władcach (jak słynna seria "Królowie przeklęci" Maurice'a Druona), mitycznych bohaterach (jak na przykład liczne powieści o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu) czy powieści historyczno-fantastyczne (twórcą tego terminu jest Teodor Parnicki, autor między innymi dzieła "Srebrne orły"). Odkryjcie tajemnice powieści historycznej, sięgając po książki papierowe, audiobooki lub ebooki dostępne na Woblink!

Jakie są cechy powieści historycznej?

W powieściach historycznych, na tle wydarzeń historycznych pojawiają się zarówno postaci fikcyjne, jak i postaci historyczne, przeżywając różnego typu przygody, rozterki i radości. Książki wchodzące w skład tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Akcja powieści historycznej może rozgrywać się od starożytności, jak na przykład "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, przez średniowiecze, dziewiętnasty wiek aż do czasów I i II wojny światowej.

Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak Trylogia Henryka Sienkiewicza, a więc jego "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski" czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict).

Do popularnych podgatunków powieści historycznej należy także z pewnością zaliczyć romans historyczny - opowieść, w której punktem centralnym jest uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi. By je obronić, muszą oni mierzyć się z przeciwnościami losu spowodowanymi m.in. rozgrywającymi się w tle wydarzeniami historycznymi. To często równocześnie książki wojenne - należy do nich na przykład cykl "Lwowska odyseja" Magdaleny Kawki. Składają się na niego powieści: "Pora westchnień, pora burz", "Powrót z piekła", "Nowy początek" oraz "Trudna radość", które na Woblink dostępne są jako audiobooki oraz ebooki.

W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss).

Znani twórcy powieści historycznej

Jak napisać dobrą powieść osadzoną na tle wydarzeń z przeszłości? Wiedzą to najlepiej autorzy powieści historycznych, tacy jak wspomniani już Henryk Sienkiewicz czy Teodor Parnicki. Znane polskie powieści z tego gatunku tworzył jednak rzecz jasna nie tylko Sienkiewicz - dość wspomnieć Karola Bunsha i jego wielotomowy cykl znany jako "Powieści piastowskie". Współczesnym czytelnikom znana jest również zapewne twórczość Jacka Komudy (poprzez na przykład jego "Samozwańca. Polacy na Kremlu") czy Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie księgarni Woblink znajdziecie książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).

Nie sposób nie wspomnieć także o innych twórcach tworzących wyjątkowy świat powieści historycznej, takich jak Ken Follett i jego "Świat bez końca", Umberto Eco i "Cień róży" czy Julian Fellowes i jego "Belgravia". Warto czytać powieści historyczne i dzięki nim dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy o historii oraz życiu osób w dawnych czasach

Szczególna odmiana powieści historycznej - powieść biograficzna

Szczególną odmianą powieści historycznej jest powieść biograficzna, skupiająca się na życiu jednej bądź kilku postaci (wtedy ich losy przedstawiane są równolegle). Historia tego gatunku literackiego sięga starożytności i żywotów sławnych ludzi tworzonych przez Plutarcha czy Swetoniusza, a także średniowiecznych hagiografii. Powieść biograficzna opiera się z reguły na istniejącej dokumentacji i potwierdzonych śladach życia osoby lub osób, które są jej podmiotem. Tam, gdzie brak faktów najczęściej pojawiają się hipotezy i fikcja literacka. Takie elementy znajdziecie chociażby w powieści biograficznej "Pasja życia" Irvinga Stone'a - historii życia Vincentego van Gogha - czy w "Hrabinie Cosel" Józefa Ignacego Kraszewskiego.

W Polsce w ostatnich latach pojawiło się wiele ciekawych dzieł z tego gatunku. Polecamy m.in. "Ja, Tamara. Powieść o Tamarze Łempickiej" Grzegorza Musiała, powieść "Lenin" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego czy autobiograficzne dzieło Elizy Kąckiej "Wczoraj byłaś zła na zielono", dostępne na Woblink także jako ebooki.

Popularne powieści wojenne

Ważne miejsce w historycznej literaturze polskiej zajmuje powieść wojenna, a więc skupiająca się na losach postaci, które muszą mierzyć się z rzeczywistością konfliktu zbrojnego. Do popularnych współczesnych polskich powieści historycznych tego typu należą m.in. dzieła Ałbeny Grabowskiej (takie jak "Stulecie winnych" czy "Najważniejsze to przeżyć") oraz Joanny Jax (seria "Na obcej ziemi" czy powieści takie jak "Nadzieja w spiżarni ukryta"). Książki te dotykają z reguły tematów trudnych i opowiadają o wydarzeniach, o których niejednokrotnie chciałoby się zapomnieć. Bogdan Bartnikowski napisał książkę pod tytułem "Nocą przychodzi śmierć", opowiadającą o zapomnianej historii z małego miasteczka na Podlasiu, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. Z kolei "Kobiety" Kristin Hannah rozgrywają się w czasie wojny w Wietnamie.

Najsłynniejsze powieści historyczne w księgarni Woblink

Z pewnością trudno mówić o obszernej literaturze historycznej bez wspomnienia o wielu książkach skupiających się na Królu Arturze, w tym dziele "Excalibur Trylogia arturiańska" Bernarda Cornwella. Postaci historyczne często same dostarczają niezwykle bogatego materiału, na którym opierają się najsłynniejsze powieści historyczne. Liczne ich przykłady znajdziecie zarówno w literaturze polskiej, jak i zagranicznej.

Wśród szerokiej oferty współczesnych powieści historycznych również kryją się perełki. Polecamy sięgnąć po "Dżentelmena w Moskwie" Amora Towlesa czy "Złodziejkę książek" Markusa Zusaka.

Wejdźcie w świat powieści rozgrywających się w przeszłości - na Woblink szeroko otwieramy jego bramy, wybierajcie spośród wielu książek papierowych, audiobooków lub ebooków.