Wirtualne Targi

Józef Hen Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Prawo i pięść (toast), Książka | Józef Hen

    Czy to polski western ? …U nas też wozy toczyły się na Zachód. I te nowe ziemie, zachodnie, nazwano od razu Dzikim Zachodem. Od pierwszej chwili te Ziemie Zachodnie mnie fas¬cynowały. Lata całe szukałem klucza, który pomógłby mi otworzyć drzwi do tego tematu. Pionierstwo, western — zgoda. Ale jak do tego dojść? Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, przyszło olśnienie: u nas polegało to na pionierstwie a rebours. Nie na zaorywaniu ugorów, budowaniu osad, ale na upilnowaniu t...

    Promocja
    okładka Błazen wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim
, Książka | Józef Hen

    Mistrzowski portret literacki – opowieść o życiu, pisarstwie i tragicznej śmierci Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jego głos – o edukacji, przemianach obyczajowych, historii bez łgarstw, tolerancji, wolności jednostki – brzmi tak współcześnie, jakby wtrącał się do naszych dzisiejszych dyskusji i sporów. W książce tej sprzymierzyły się wszystkie talenty i umiejętności Józefa Hena. Jako powieściopisarz zna on zarówno wagę ujęcia panoramicznego, jak i detalu. Jest to zarazem esej i ws...

    Promocja
    okładka Prawo i pięść, Książka | Józef Hen

    Rok 1945. Cichnie zawierucha II wojny światowej. Do miasteczka położonego na Ziemiach Odzyskanych wraz z licznymi osadnikami przybywa Henryk Koenig, były więzień obozu. Podobnie jak i oni pragnie rozpocząć nowe życie. Jednak opuszczone przez Niemców tereny przyciągają również bandy rabusiów i szabrowników. Jednej z nich Koenig będzie musiał stawić czoła. Powieść okrzyknięta „polskim westernem” stała się kanwą scenariusza niezwykle popularnego filmu w reżyserii Jerzego Hoffm...

    Promocja
    okładka Mój przyjaciel król Opowieść o Stanisławie Auguście, Książka | Józef Hen

    Urodził się w r. 1732 jako syn generała Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich. To rodzice, wraz z wujami, książętami Czartoryskimi, czyli tzw. „Familia”, wymyślili, że Staś, po śmierci Augusta III Sasa, zostanie królem Rzeczypospolitej. Szykowali go do tego zajęcia od dzieciństwa. Jego historię opowiada Gaston Fabre, wnikliwy obserwator i komentator zdarzeń. Ukazany jest jako ambitny i świadomy swej roli władca-patriota, który doskonale wie, co się dzi...

    Promocja
    okładka Crimen. Opowieść sensacyjna z XVII wieku, Książka | Józef Hen

    Gdzieś na pograniczu dzisiejszej Polski i Ukrainy na Pogórzu Sanockim stoi chudy i zaniedbany majątek Błudnickich. Do niego zdąża po ośmiu latach wojny i rosyjskiej niewoli syn tego domu Tomasz. Ojciec jego w niejasnych okolicznościach stracił niedawno życie. Nie zdążyli się spotkać. Syn czuje, że musi tę pośpieszną śmierć wyjaśnić. Wiele pytań, mało odpowiedzi. Od czego zacząć, kto może być zabójcą. Czy miejscowy infamis, czy zbójnicka gromada, czy możny sąsiad, który tak sz...

    Promocja
    okładka Mój przyjaciel król, Książka | Józef Hen

    Fenomenalny zapis królewskich dni dokonany przez Józefa Hena, tak pełen barw, zapachów i uczuć, że czujemy, jakbyśmy byli tam, na miejscu ze Stanisławem Augustem, wraz z nim przeżywali tragiczne rozterki, jakbyśmy zasiadali na czwartkowym obiedzie i zapadali się razem w długą noc porozbiorową… Dlaczego zdecydował się włożyć koronę, gdy wszystko krzyczało, że to nie ma sensu? Wiedział i rozumiał, że ograniczenia będą trudne do pokonania. Dlaczego już po roku cała Familia stanę...

Józef Hen Książki

Józef Hen urodził się w 1923 roku jako Józef Henryk Cukier. To polski pisarz pochodzenia żydowskiego, publicysta, autor scenariuszy i dramatów. W dzieciństwie Hen współpracował z Januszem Korczakiem w redakcji „Małego Przeglądu”. Przed wojną zdążył ukończyć prywatne żydowskie Gimnazjum Męskie im. Magusa Kryńskiego. W wrześniu 1939 roku kontynuował naukę w liceum o profilu matematyczno-przyrodniczym. Pod koniec jesieni 1939 roku udało mu się uciec z miasta i przedostać do Białegostoku. Okupację spędził w Związku Radzieckim i pracował m.in. przy budowie dróg. W 1944 roku dołączył do Ludowego Wojska Polskiego. W tym czasie opublikował też swój debiutancki wiersz – „Łódź wierna”, który ukazał się w czasopiśmie „Głos żołnierza”. Po wojnie Hen został redaktorem tego pisma. Służbę wojskową zakończył w 1952 roku.

Pierwsza książka Józefa Hena – „Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi” – ukazała się w 1947 roku. Już po pierwszej publikacji Hen został uznany za obiecującego pisarza. Po wojnie, głównie na podstawie swoich wspomnień z czasu tułaczki po Związku Radzieckim, pisał reportaże, nowele i opowiadania. Hen pisał zarówno opowieści dla dorosłych, jak i dla dzieci. Rozpoczął także przygodę z pisaniem scenariuszy. Na podstawie jego tekstów powstały takie filmy jak „Krzyż walecznych”, „Nikt nie woła”, „Kwiecień”, „Prawo i pięść”.

Na przestrzeni przeszło siedemdziesięciu lat Józef Hen napisał kilkadziesiąt książek – powieści, zbiorów opowiadań, bajek dla dzieci, wspomnień, biografii i esejów. Wiele z książek Józefa Hena dostępnych jest w formie ebooków i audiobooków.

Powieści historyczne i biografie Józefa Hena

Józef Hen ma na swoim koncie kilka powieści historycznych i biografii. W 1989 roku ukazała się książka „Królewskie sny”, czyli opowieść o ostatnich dniach panowania króla Władysława Jagiełło. Hen udowadnia, że książki historyczne mogą być niezwykle porywające. Pierwotnie „Królewskie sny” powstały jako scenariusz do serialu historyczno-biograficznego. Ogromna popularność produkcji, z Gustawem Holoubkiem w roli króla Jagiełły, zrodziły potrzebę napisania kompletnej książki.

Kolejną książką Hena odsłaniającą kulisy panowania polskiego króla była książka „Mój przyjaciel król”, czyli opowieść o Stanisławie Auguście Poniatowskim. Za tę powieść Hen otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W 1998 roku ukazała się inna książka biograficzna autorstwa Józefa Hena – „Błazen – wielki mąż”, opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim. Ta książka przyniosła mu nominację do Nagrody Nike w 1999 roku.

Kolejną wartą uwagi książką historyczną Hena jest zbiór opowieści zatytułowany „Przeciw diabłom i infamisom”, czyli zbiór historyjek o starościcu Wolskim. Bohater książki ugania się za zabijakami, łowi opryszków, walczy z bezprawiem i wydaje wyroki na morderców. Piotr Wolski był dla Hena bohaterem godnym przypomnienia. Wolski był postacią prawdziwą, ale swoimi przygodami i życiorysem nie ustępował najbardziej znanym postaciom fikcyjnym znanym z kart „Trylogii” Sienkiewicza.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Mando ukazał się zbiór opowiadań Józefa Hena pt. „Bokser i śmierć”. Krakowskie wydawnictwo w czasie wysypu książek o tematyce obozów koncentracyjnych postanowiło przypomnieć wstrząsające, szczere i chwytające za serce opowieści świadka wydarzeń, mistrza krótkiej formy.

Józef Hen napisał również kilkanaście książek, które wprost nawiązują do jego bogatego życiorysu – wspomnień, dzienników, autobiografii. Najnowszą z nich jest „Bez strachu”, czyli współczesny dziennik Hena. Warto tutaj wspomnieć o książce „Ja, deprawator”, czyli diariusz pisarza zawierający spostrzeżenia z lat 2016-2018. O swoim warszawskim mieszkaniu przy ulicy Nowolipie, gdzie Hen urodził się, dorastał i spędził lata młodości, autor pisał w książce „Nowolipie. Najpiękniejsze lata”.

Za swoją twórczość Józef Hen był wielokrotnie wyróżniany prestiżowymi nagrodami kulturalnymi i literackimi. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodę literacką im. Władysława Reymonta, Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”, a także Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego. Książki Józefa Hena zostały bardzo dobrze przyjęte nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Twórczość Hena była tłumaczona m.in. na czeski, niemiecki, rosyjski, francuski i angielski.

Książki Józefa Hena na Woblinku

Książki Józefa Hena dostępne są w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Bokser i śmierć”, „Bez strachu”, „Przeciw diabłom i infamistom”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Królewskie sny”, „Nowolipie”, „Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim”, „Bitwa o Kozi Dwór”, „Ja, deprawator”, „Twarz pokerzysty”, „Nikt nie woła”, „Dziennika ciąg dalszy”, „Odejście Afrodyty”,„Oko Dajana. Pingpongista”.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.