Majówkowy Maraton Czytelniczy

Kamila Cieplińska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zwyczaje i obyczaje Nowych Francuzów Napoleona w Księstwie Warszawskim, Książka | Kamila Cieplińska

    Wpływ Francji na polską obyczajowość i kulturę można obserwować przez cały okres istnienia państwa polskiego, a od XVII w. przybiera on na sile, zwłaszcza w kręgach dworskich. Dla stosunków polsko-francuskich szczególne były lata istnienia Księstwa Warszawskiego, kiedy do Polski, obok nowinek dotyczących kroju sukien, wychowania dzieci czy trendów w malarstwie, zaczęły napływać, a właściwie zostały narzucone odgórnie, „francuskie urządzenia” w prawodawstwie i administracji. F...

    Promocja
    okładka Życie seksualne w epoce napoleońskiej, Książka | Kamila Cieplińska

    Życie seksualne okresu napoleońskiego pod wieloma względami różniło się od współczesnego. Inne było wychowanie młodzieży, inaczej oceniano niektóre zachowania seksualne. Te, które dziś uznawane są za akceptowalne, wówczas często spotykały się z potępieniem społecznym. Inne – jak promiskuityzm – bywały tolerowane, a nawet chwalone. Specyficzne warunki higieniczne i skala występowania chorób wenerycznych, trudności w ich leczeniu i możliwe komplikacje, determinowały zachowania ...

    Promocja
    okładka Kampania Hiszpańska Johna Moore'a, Książka | Kamila Cieplińska

    Niniejsza praca została podzielona na 4 rozdziały zatytułowane: Działania francuskie do 24 XII 1808 roku, Działania armii Moore’s do 24 XII 1808 roku, Odwrót armii brytyjskiej oraz Bitwa pod La Coruna. Jest to systematyka zagadnienia najczęściej spotykana u autorów angielskich, być może nieco tendencyjna, ale najwygodniejsza przy opisywaniu wydarzeń tej kampanii. Głównym źródłem przy pisaniu pracy były pozycje pamiętnikarskie.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.