Karol May Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Karol May Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Karol May urodził się w 1842 roku. To niemiecki powieściopisarz znany przede wszystkim z pisania książek przygodowych, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. May jest jednym z najpopularniejszych niemieckich pisarzy w historii i jest pierwszym niemieckim autorem pod względem ilości sprzedanych książek w historii. Wśród jego najważniejszych dzieł trzeba wyróżnić „Winnetou”, „Syn Łowcy Niedźwiedzi”. „Old Surehand” i „Czarny mustang”. Łącznie książki Maya tłumaczone były na blisko czterdzieści języków i sprzedały się w liczbie kilkuset milionów kopii na całym świecie. Na podstawie jego powieści powstało wiele kultowych westernów. Można powiedzieć, że powieści Maya ukształtowały sposób pisania, filmowania i opowiadania o Dzikim Zachodzie dla przyszłych pokoleń twórców.

Pod koniec XIX wieku i przez cały wiek XX bohaterowie książek Karola Maya byli idolami młodzieży. Dzieci przebierały się za postaci z jego książek oraz odgrywały najbardziej kultowe sceny z „Winnetou” czy „Syna Łowcy Niedźwiedzi”.

Życiorys Karola Maya

May pochodził z ubogiej rodziny. Podobno do piątego roku życia był niewidomy, a wzrok odzyskał dzięki ryzykownej operacji. Początkowo Karol May pracował jako nauczyciel, ale w związku z popełnionymi wykroczeniami został zwolniony z pracy. Kilkakrotnie przebywał w więzieniu, zwykle odsiadywał wyrok za drobne kradzieże. W trakcie odsiadki odkrył u siebie talent pisarski. Pierwsze próby literackie podjął dopiero po skończeniu 30 lat. W 1875 roku Karl May przeniósł się do Drezna i zaczął tam pracę na stanowisku redaktora. Rozpoczęcie pełnoetatowej kariery pisarskiej datuje się u niego na rok 1877. Na początku Karol May tworzył powieści niskich lotów. Nie chcąc być z nimi utożsamiany, używał pseudonimów. W tym okresie napisał m.in. „Leśną różyczkę”. Największy zwrot w karierze Maya nastąpił po jego ślubie w 1880 roku. W 1882 roku May zaczął bowiem pisać swoje pierwsze opowiadania i powieści, których fabuła rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i na Bliskim Wschodzie.

Karol May zyskał ogromną popularność na początku XX wieku. To zwróciło uwagę krytyków na jego kryminalną przeszłość. Próbowano zdyskredytować pisarza, odebrać mu prawa autorskie oraz zakazać publikacji kolejnych powieści. Na szczęście dla Karola Maya, pisarz mógł dalej pisać i wydawać swoje książki.

Karol May zmarł nagle, 30 marca 1912 roku w swojej posiadłości, w wieku 70 lat.

Choć Karol May umieszczał fabuły swoich książek we wszystkich najdalszych zakątkach świata, to największą popularność przyniosła mu seria książek o Dzikim Zachodzie. Występują w nich wódz indiański Winnetou i jego biały przyjaciel Old Shatterhand. Karol May tak bardzo związany był z postacią Old Shatterhanda, że wielokrotnie przebierał się i pozował do zdjęć jako bohater swojej własnej książki. Książki Karola Maya są zaskakująco wiernie napisane w kontekście realiów i detali geograficznych. Autor odwiedził Stany Zjednoczone dopiero w 1908 roku, kilkanaście lat po napisaniu kultowych książek o przygodach Winnetou.

Winnetou - najpopularniejsza książka Karola Maya

Wydana w 1893 roku powieść „Winnetou” to bez wątpienia najpopularniejsze dzieło Karola Maya. Do dziś, po przeszło 120 latach od premiery, to nadal jedna z najważniejszych powieści przygodowych dla młodzieży na świecie. Głównymi bohaterami książki są Apacz Winnetou i jego przyjaciel Old Shatterhand. W książce dwójka bohaterów przeżywa niesamowite przygody. Są tutaj pościgi, spiski, śmiertelnie groźne pojedynki, porachunki między rabusiami, a także miłość i przyjaźń.

Kontynuację przygód Old Shatterhanda i Winnetou May opisał w swoich kolejnych powieściach – „Syn Łowcy Niedźwiedzi”,„Old Surehand„, „Szatan i Judasz”, „Upiór z LLano Estacado”, „Skarb w Srebrnym Jeziorze”, „Król naftowy”, „Czarny Mustang”, „Boże Narodzenie”, „Spadkobiercy”.

Choć przed pisaniem swoich książek Karol May nigdy nie był na Dzikim Zachodzie, to dzięki swoim dziełom stworzył sztandarowe przykłady postaci i miejsc, znanych później z amerykańskich westernów. Pisarz znakomicie oddał realia południowego-zachodu Stanów Zjednoczonych czasów kowbojów i szeryfów. Stworzył ponadczasowe, unikalne opowieści, które od przeszło 120 lat cieszą czytelników na całym świecie.

Karol May napisał wiele powieści, których fabuła rozgrywa się na Bliskim Wschodzie. W skład cyklu arabskiego, serii, której głównymi bohaterami są Kara ben Nemzi oraz jego sługa-przyjaciel Halef, wchodzą powieści „Przez pustynię”, „Przez dziki kurdystan”, „Z Bagdadu do Stambułu”, „W wąwozach Bałkanów”, „Przez Krainę Skipetarów” oraz „Szut”. Kolejną serią bliskowschodnią jest „W kraju Mahdiego” oraz w „W kraju Srebrnego Lwa”.

Jedną z najbardziej znanych serii Maya jest „Ród Rodrigandów”, w skład którego wchodzi siedemnaście części: „Tajemnica Miksteków”, „Rozbójnicy z Maladety”, „Cyganie i przemytnicy”, „La Pendola”, „Ku Mapimi”, „Pantera Południa”, „W Harrarze”, „Rapir i tomahawk”, „Czarny Gerard”, „Benito Juarez”, „Trapper Sępi-Dziób”, „Jego Królewska Mość”, „Maskarada w Moguncji”, „Grobowiec Rodrigandów”, „Klasztor della Barbara”, „Walka o Meksyk”, „Zmierzch cesarza”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie wszystkie części Rodu Rodrigandów w formie ebooka. Ponadto w sklepie możecie kupić zbiór wszystkich 17 zeszytów „Rodu Rodriganów”, zebranych w formie jednego ebooka.

Książki Maya, których fabuła rozgrywa się w Ameryce Południowej to „Nad Rio de La Plata”, „W Kordylierach” oraz „Testament Inków”. „Błękitno-purpurowy Matuzalem” to zaś książka, której fabuła rozgrywa się w Chinach. Warto też zwrócić uwagę na „Karawanę niewolników”, czyli powieść afrykańską.

Książki Karola Maya na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Karola Maya we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.