Bony podarunkowe na Święta

Kay Dick Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Oni, Książka | Kay Dick

    Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam...

    Promocja
    okładka Oni, Książka | Kay Dick

    Dystopijny majstersztyk Kay Dick wzbudził zachwyt w momencie wydania, po czym został zapomniany na ponad cztery dekady. Odkryty na nowo w Anglii przeżywa dziś drugą młodość: ukazuje się po raz pierwszy we Francji, w Stanach Zjednoczonych, Niemczech oraz w Polsce. Powieść strukturalnie niejednoznaczna: bo – czy mamy tu do czynienia z jedną narratorką lub jednym narratorem, czy może wieloma mówiącymi osobami – nie jest ani razu jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że ukazane nam...

Kay Dick Książki

Kay Dick, a właściwie Kathleen Elsie Dick, była angielską pisarką, dziennikarką oraz redaktorką. Napisała kilka uznanych powieści (między innymi “Oni”), a także innych prac, w tym zajmującego się commedią dell’arte “Pierrota” czy zbiór wywiadów “Ivy and Stevie”.

Kay Dick była aktywną członkinią literackiej społeczności Londynu połowy XX wieku. Jej dom, który zajmowała wraz z partnerką Kathleen Farrell, odwiedzało wielu twórców, w tym Muriel Spark, Olivia Manning, Francis King czy C. P. Snow.

Kay Dick - życie i twórczość

Kathleen Elsie Dick urodziła się 29 lipca 1915 roku jako nieślubne dziecko. Wychowywała się w Szwajcarii i ukończyła Lycée Française w Londynie. Od początku związana była ze światem literackim, także zawodowo. Najpierw pracowała w księgarni, a później została redaktorką w wydawnictwie P.S. King & Son. Kay Dick była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora angielskiego wydawnictwa i to w wieku 26 lat. Jej teksty ukazywały się w tygodniu “New Statesman”, była także częścią redakcji literackiego “The Windmill” (tam pisała pod pseudonimem Edward Lane). Recenzje autorstwa Kay Dick ukazywały się w “The Times”, “The Spectator” czy “Punch”.

Jej pierwszą autorską powieścią było “By the Lake” wydane w 1949 roku. Stworzyła także takie dzieła jak “Young Man” (1951), “An Affait of Love” (1953), “Solitaire” (1958) czy “Oni” (1977). Ostatnim jej dziełem było “The Shelf” (1984), które w autobiograficznym tonie opowiadało historię tragicznego lesbijskiego romansu. Oprócz beletrystyki Kay Dick tworzyła także cenione dzieło dotyczące commedi dell’arte (“Pierrot”, 1960) oraz dwa zbiory wywiadów, między innymi “Ivy and Stevie” (1971) przeprowadzone z Ivy Compton-Burnett oraz Stevie Smith.

“Oni” Kay Dick

W Polsce nakładem Wydawnictwa ArtRage ukazała się dystopijna powieść Kay Dick, zatytułowana “Oni”. Było to dzieło, które zdobyło uznanie zaraz po publikacji, by zostać zapomnianym na ponad czterdzieści lat. Dziś przeżywa w Wielkiej Brytanii swoją drugą młodość i zyskuje na popularności - “Oni” ukazali się także w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech oraz Polsce. Jest to dzieło o specyficznej strukturze - nie do końca wiadomo, czy mamy do czynienia z jedną osobą prowadzącą narrację, czy jest ich więcej. Na pewno przedstawione tam opowieści dzieją się w świecie, w którym jakakolwiek forma twórczości jest zakazana, a niepodporządkowanie się grozi poważnymi konsekwencjami.

Kay Dick w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was wydani w Polsce “Oni” autorstwa Kay Dick. Podobnie jak inne ważne dzieła brytyjskiej literatury XX wieku znajdziecie je tutaj jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.