Kazuo Ishiguro Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Kazuo Ishiguro Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Kazuo Ishiguro urodził się w 1954 roku w Nagasaki. To brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. Jest autorem siedmiu powieści i jednego zbioru opowiadań. Pisze także scenariusze, krótkie opowiadania dla prasy i teksty piosenek. Do jego najważniejszych dzieł należy zaliczyć takie książki jak „Malarz świata ułudy”, „Okruchy dnia” i „Pejzaż w kolorze sepii”. W 2017 roku Akademia Szwedzka po raz kolejny zgotowała niespodziankę wszystkim czytelnikom śledzącym werdykty noblowskie. Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został bowiem Kazuo Ishiguro, choć wszyscy spodziewali się, że jeśli nagroda trafi do autora związanego z japońskim kręgiem kulturowym, będzie to Haruki Murakami. Ishiguro otrzymał Nobla, jako ten, „który w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”.

Rodzina Kazuo Ishiguro przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, gdy chłopiec miał pięć lat. Choć pierwsze lata życia spędził w Japonii, to zdecydowanie największy wpływ na jego młodość miało przebywanie w środowisku brytyjskim. Ishiguro wielokrotnie opowiadał o znaczeniu emigracyjnego życia w jego twórczości. Z jednej strony widział życie w Wielkiej Brytanii z innej perspektywy niż jego rówieśnicy, z drugiej zaś tworzył się w jego głowie wyimaginowany obraz Japonii, który po wizycie w ojczyźnie musiał zrewidować. Do dziś pisarz mieszka i tworzy w Londynie.

Ishiguro uczęszczał do Stoughton Primary School, a następnie Woking County Grammar School w Surrey, w miejscowości, w której pracował jego ojciec. Po zakończeniu nauki w szkole, w 1973 roku spędził tzw. „gap year” podróżując po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W trakcie wyprawy nagrywał piosenki i wysyłał je do różnych wytwórni płytowych. W 1974 Ishiguro rozpoczął studia na Uniwersytecie Kent w Canterbury. Szkołę ukończył w 1978 roku z tytułem Bachelor of Arts z języka angielskiego i filozofii. Później studiował na Uniwersytecie Wschodniej Anglii. Jego praca dyplomowa z kreatywnego pisania stała się podstawą pierwszej książki.

Twórczość Kazuo Ishiguro

Ishiguro debiutował w 1982 roku powieścią „Pejzaż w kolorze sepii”. Bohaterką książki jest Etsuko, japońska wdowa mieszkająca w Wielkiej Brytanii. Kobieta ma silne poczucie winy w związku z samobójczą śmiercią córki. Nie potrafi poradzić sobie z traumą po utracie dziecka, a ponadto trapią ją sny, w których wracają wspomnienia z tragicznej wojny w Japonii. W swojej powieści Ishiguro wciąga czytelników w pewnego rodzaju grę, w której przeszłość zaczyna zlewać się z teraźniejszością.

W 1986 roku ukazała się druga powieść Ishiguro pt. „Malarz świata ułudy”, jedna z ciekawszych książek w jego dorobku. Ishiguro przedstawił w niej postać ekscentrycznego malarza, który prowadzi zupełnie zwykłe życie. Pewnego dnia artysta wpada na nietuzinkowy pomysł. Wytacza sam sobie proces, w którym wciela się w rolę oskarżyciela, oskarżonego i sędziego. Czytelnik ma szansę odkrywać historię niechronologicznie, na podstawie opisów fragmentów życia malarza Masuji Ono. W tle po raz kolejny pojawia się temat II wojny światowej i tragicznych w skutkach bombardowań przeprowadzonych przez amerykańskie wojsko.

Jedna z najbardziej znanych książek Ishiguro – „Okruchy dnia”, miała swoją premierę w 1989 roku. To najgłośniejsza do tej pory powieść autora, która znalazła się na liście “100 książek, które trzeba przeczytać” stworzonej przez BBC. Pisarz otrzymał za nią Nagrodę Bookera. Popularności przysporzyła książce również ekranizacja z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Bohaterem książki jest Stevens, kamerdyner, który większość życia spędził służąc lordowi Darlingtonowi. Nawet po śmierci gospodarza Stevens zajmuje się posiadłością. Pewnego dnia bohater postanawia wyruszyć do Francji by namówić poprzednią gospodynię do powrotu. W trakcie wyprawy uświadamia sobie, że większość życia ma już za sobą i nie uda mu się cofnąć czasu.

Sześć lat później ukazała się kolejna powieść autora „Niepocieszony”, w której Ishiguro przedstawia losy znanego muzyka, który trafia do bliżej nieokreślonego miasta w centrum Europy by dać koncert. Fabuła zawęża się do trzech dni, w trakcie których pianista ciągle proszony jest o spełnianie przysług. Szybko uświadamia sobie, że nie da rady sprostać wszystkim oczekiwaniom.

W 2000 roku swoją premierę miała książka „Kiedy byliśmy sierotami” stylizowana na kryminał noir. Fabuła powieści rozgrywa się w latach 30. XX wieku. Znany brytyjski detektyw wyrusza w podróż do Szanghaju by odnaleźć rodziców, którzy zaginęli w nieznanych okolicznościach, gdy ten był małym chłopcem. Christopher Banks coraz głębiej zanurza się w świat miasta, które chowa przed nim więcej niż przypuszczał.

Pięć lat później ukazała się powieść „Nie opuszczaj mnie”. Tym razem pisarz sprezentował czytelnikom książkę inspirowaną science-fiction. W powieści Ishiguro przedstawił uczniów elitarnej szkoły, których życie nie różni się specjalnie od życia innych. Bohaterowie przeżywają normalne emocje, nie mając świadomości, że są jedynie nosicielami narządów - klonami stworzonymi na potrzeby transplantacji.

Po publikacji „Nie opuszczaj mnie”, Ishiguro zaserwował czytelnikom najdłuższą przerwę w dotychczasowej karierze. Niemal dziesięć lat upłynęło do wydania powieści „Pogrzebany olbrzym”, kolejnego zwrotu w karierze pisarza, tym razem w stronę fantastyki. Książka przedstawia średniowieczny świat, w czasach następujących zaraz po latach władania króla Artura, nad którym krąży widmo smoczycy Querig. Dwójka głównych bohaterów wyrusza w drogę przez kraj Brytów by odszukać syna. W międzyczasie trafiają do wioski zamieszkanej przez ogry, spotykają ostatniego rycerza Okrągłego Stołu, walczą z dziwnymi kreaturami. To swoisty miks klasycznej powieści rycerskiej z fantastyką.

Najnowsza powieść Kauzo Ishiguro po otrzymaniu Nagrody Nobla

W marcu 2021 roku ukazała się pierwsza powieść Kauzo Ishiguro po otrzymaniu Nagrody Nobla. Autor po raz kolejny zabiera czytelników do świata science-fiction. „Klara i słońce” to świat widziany oczami nietypowej bohaterki. Rzeczywistość, od której ludzi dzieli zaledwie krok. Klara to Sztuczna Przyjaciółka, która posiada bogato rozwinięte zdolności poznawcze oraz empatię. Klara czeka na klienta, który zabierze ją z półki sklepowej. Ishiguro zadaje pytania – co czyni człowieka wyjątkowym i jak wyglądałby świat, w którym maszyny odczuwałyby emocje?

Ponadto Ishiguro ma na swoim koncie zbiór opowiadań pt. „Nokturny”, który ukazał się w 2009 roku. Zarówno „Nokturny”, jak i inne powieści – „Nie opuszczaj mnie”, „Pogrzebany olbrzym”, „Kiedy byliśmy sierotami”, „Niepocieszony”, „Okruchy dnia”, „Malarz świata ułudy”, „Pejzaż w kolorze sepii”, „Klara i Słońce” znajdziecie w formie ebooka i papierowej w księgarni internetowej Woblink. Ponadto wybrane książki Kazuo Ishiguro dostępne są w formie audiobooka.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.