Khaled Hosseini Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Khaled Hosseini Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku. To amerykański prozaik i lekarz pochodzenia afgańskiego. Uznaje się go za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z Bliskiego Wschodu tworzących na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Chłopiec z latawcem”, która stała bestsellerem w wielu krajach świata. W 2007 roku doczekała się ekranizacji. Ponadto Hosseini jest autorem trzech powieści – „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” i „Modlitwa do morza”.

Hosseini urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Teheranu w Iranie. Jego ojciec pracował tam w placówce Ambasady Afganistanu. Po kilku latach wrócili do Kabulu, ale już w 1976 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża, a następnie do USA. Khaled Hosseini do dziś mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jego książki niezwykle nasycone są wątkami autobiograficznymi i wspomnieniami z czasów mieszkania w Afganistanie i Iranie.

Po ukończeniu studiów medycznych Hosseini podjął się pracy jako lekarz. Nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, ponieważ marzył o tym. by zostać pisarzem. Po sukcesie „Chłopca z latawcem” postanowił przejść na lekarską emeryturę i w pełnym wymiarze godzin zajął się pisaniem.

Oprócz pisania Hosseini angażuje się w pomoc humanitarną. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (w skrócie UNHCR). Autor „Chłopca z latawcem” założył także własną Fundację Khaleda Hosseiniego, która na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej krajom Bliskiego Wschodu – głównie mieszkańcom Syrii i Afganistanu.

Dorobek literacki Khaled Hosseinia

Chłopiec z latawcem

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Hosseiniego pt. „Chłopiec z latawcem”. To opowieść o Afganistanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – od lat 70. XX wieku, obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż po początek XXI wieku, do przejęcia władzy przez talibów. Bohater książki, Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, dorasta w domu pełnym mężczyzn. By zyskać aprobatę i uwagę ojca, postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawca. W treningu ma mu pomóc Hasan, starszy o rok służący. Niestety pewnego dnia dochodzi do napadu, którego ofiarą pada Hasan. Amir jest świadkiem wydarzenia, ale nie dość, że nie pomaga Hasanowi, to doprowadza do tego, że służący musi opuścić dom. 25 lat później Amir mieszka w Stanach Zjednoczonych. Musiał się tam przenieść po inwazji wojsk Związku Radzieckiego na Afganistan. Cały czas prześladuje go poczucie winy za zdradę, jakiej dokonał w dzieciństwie. Życie daje mu jednak szansę na odkupienie. Amir musi wrócić do Kabulu.

Tysiąc wspaniałych słońc

2007 roku ukazała się druga powieść Hosseiniego pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Książka powtórzyła sukces „Chłopca z latawcem”. Została przetłumaczona na przeszło dwadzieścia języków i sprzedała się w kilkunastu milionach egzemplarzy.

W książce „Tysiąc wspaniałych słońc” podobnie jak w „Chłopcu z latawcem” głównym „bohaterem” książki jest Afganistan i jego burzliwa historia. Hosseini przedstawia dzieje dwóch kobiet, które dziwnym zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę – despotycznego Rasheeda. Pierwsza z nich, Mariam, zostaje żoną Rasheeda w wieku zaledwie 15 lat. Jako mała dziewczynka przybywa do Kabulu, by poślubić szewca. Druga z nich, Laila, traci całą rodzinę w wyniku wybuchu bomby. Po wstrząsających i traumatycznych przeżyciach przechodzi rekonwalescencję w domu Rasheeda i Mariam. Między bohaterkami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń.

I góry odpowiedziały echem

W 2013 roku ukazała się trzecia powieść Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Tym razem autor przenosi czytelników do lat 50. XX wieku. W ubogiej afgańskiej wiosce mieszka rodzina Abdullaha. Chłopak mieszka w bardzo kiepskich warunkach z ojcem, macochą i siostrą. Ciężko znaleźć źródło utrzymania, najciężej przetrwać zimę. Dziesięcioletni Abdullah za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę – zrekompensować jej brak matki i zastąpić ojca. Pewnego dnia tata zabiera Abdullaha i Pari do Kabulu – podróż okaże się początkiem rozstania i odciśnie piętno na przyszłym życiu rodzeństwa.

Modlitwa do morza

Najnowszą książką Khaleda Hosseiniego jest powieść „Modlitwa do morza”, która ukazała się w 2018 roku. To książka inspirowana dramatyczną historią trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zmarł podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka została napisana w formie monologu ojca, który za pomocą listu opowiada o dwóch światach – jednym, którego już nie ma i drugim, który nastał wraz z nadejściem wojny. Dochód z tej książki Hosseini postanowił przekazać na działanie swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, której głównym zadaniem jest ratowanie życia uchodźców.

Książki Khaleda Hosseiniego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Khaleda Hosseiniego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” oraz „Modlitwa od morza”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!