Khaled Hosseini II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Khaled Hosseini II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku. To amerykański prozaik i lekarz pochodzenia afgańskiego. Uznaje się go za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z Bliskiego Wschodu tworzących na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Chłopiec z latawcem”, która stała bestsellerem w wielu krajach świata. W 2007 roku doczekała się ekranizacji. Ponadto Hosseini jest autorem trzech powieści – „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” i „Modlitwa do morza”.

Hosseini urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Teheranu w Iranie. Jego ojciec pracował tam w placówce Ambasady Afganistanu. Po kilku latach wrócili do Kabulu, ale już w 1976 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża, a następnie do USA. Khaled Hosseini do dziś mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jego książki niezwykle nasycone są wątkami autobiograficznymi i wspomnieniami z czasów mieszkania w Afganistanie i Iranie.

Po ukończeniu studiów medycznych Hosseini podjął się pracy jako lekarz. Nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, ponieważ marzył o tym. by zostać pisarzem. Po sukcesie „Chłopca z latawcem” postanowił przejść na lekarską emeryturę i w pełnym wymiarze godzin zajął się pisaniem.

Oprócz pisania Hosseini angażuje się w pomoc humanitarną. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (w skrócie UNHCR). Autor „Chłopca z latawcem” założył także własną Fundację Khaleda Hosseiniego, która na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej krajom Bliskiego Wschodu – głównie mieszkańcom Syrii i Afganistanu.

Dorobek literacki Khaled Hosseinia

Chłopiec z latawcem

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Hosseiniego pt. „Chłopiec z latawcem”. To opowieść o Afganistanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – od lat 70. XX wieku, obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż po początek XXI wieku, do przejęcia władzy przez talibów. Bohater książki, Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, dorasta w domu pełnym mężczyzn. By zyskać aprobatę i uwagę ojca, postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawca. W treningu ma mu pomóc Hasan, starszy o rok służący. Niestety pewnego dnia dochodzi do napadu, którego ofiarą pada Hasan. Amir jest świadkiem wydarzenia, ale nie dość, że nie pomaga Hasanowi, to doprowadza do tego, że służący musi opuścić dom. 25 lat później Amir mieszka w Stanach Zjednoczonych. Musiał się tam przenieść po inwazji wojsk Związku Radzieckiego na Afganistan. Cały czas prześladuje go poczucie winy za zdradę, jakiej dokonał w dzieciństwie. Życie daje mu jednak szansę na odkupienie. Amir musi wrócić do Kabulu.

Tysiąc wspaniałych słońc

2007 roku ukazała się druga powieść Hosseiniego pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Książka powtórzyła sukces „Chłopca z latawcem”. Została przetłumaczona na przeszło dwadzieścia języków i sprzedała się w kilkunastu milionach egzemplarzy.

W książce „Tysiąc wspaniałych słońc” podobnie jak w „Chłopcu z latawcem” głównym „bohaterem” książki jest Afganistan i jego burzliwa historia. Hosseini przedstawia dzieje dwóch kobiet, które dziwnym zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę – despotycznego Rasheeda. Pierwsza z nich, Mariam, zostaje żoną Rasheeda w wieku zaledwie 15 lat. Jako mała dziewczynka przybywa do Kabulu, by poślubić szewca. Druga z nich, Laila, traci całą rodzinę w wyniku wybuchu bomby. Po wstrząsających i traumatycznych przeżyciach przechodzi rekonwalescencję w domu Rasheeda i Mariam. Między bohaterkami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń.

I góry odpowiedziały echem

W 2013 roku ukazała się trzecia powieść Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Tym razem autor przenosi czytelników do lat 50. XX wieku. W ubogiej afgańskiej wiosce mieszka rodzina Abdullaha. Chłopak mieszka w bardzo kiepskich warunkach z ojcem, macochą i siostrą. Ciężko znaleźć źródło utrzymania, najciężej przetrwać zimę. Dziesięcioletni Abdullah za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę – zrekompensować jej brak matki i zastąpić ojca. Pewnego dnia tata zabiera Abdullaha i Pari do Kabulu – podróż okaże się początkiem rozstania i odciśnie piętno na przyszłym życiu rodzeństwa.

Modlitwa do morza

Najnowszą książką Khaleda Hosseiniego jest powieść „Modlitwa do morza”, która ukazała się w 2018 roku. To książka inspirowana dramatyczną historią trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zmarł podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka została napisana w formie monologu ojca, który za pomocą listu opowiada o dwóch światach – jednym, którego już nie ma i drugim, który nastał wraz z nadejściem wojny. Dochód z tej książki Hosseini postanowił przekazać na działanie swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, której głównym zadaniem jest ratowanie życia uchodźców.

Książki Khaleda Hosseiniego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Khaleda Hosseiniego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” oraz „Modlitwa od morza”.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).