Khaled Hosseini Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Khaled Hosseini Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku. To amerykański prozaik i lekarz pochodzenia afgańskiego. Uznaje się go za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z Bliskiego Wschodu tworzących na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Chłopiec z latawcem”, która stała bestsellerem w wielu krajach świata. W 2007 roku doczekała się ekranizacji. Ponadto Hosseini jest autorem trzech powieści – „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” i „Modlitwa do morza”.

Hosseini urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Teheranu w Iranie. Jego ojciec pracował tam w placówce Ambasady Afganistanu. Po kilku latach wrócili do Kabulu, ale już w 1976 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża, a następnie do USA. Khaled Hosseini do dziś mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jego książki niezwykle nasycone są wątkami autobiograficznymi i wspomnieniami z czasów mieszkania w Afganistanie i Iranie.

Po ukończeniu studiów medycznych Hosseini podjął się pracy jako lekarz. Nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, ponieważ marzył o tym. by zostać pisarzem. Po sukcesie „Chłopca z latawcem” postanowił przejść na lekarską emeryturę i w pełnym wymiarze godzin zajął się pisaniem.

Oprócz pisania Hosseini angażuje się w pomoc humanitarną. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (w skrócie UNHCR). Autor „Chłopca z latawcem” założył także własną Fundację Khaleda Hosseiniego, która na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej krajom Bliskiego Wschodu – głównie mieszkańcom Syrii i Afganistanu.

Dorobek literacki Khaled Hosseinia

Chłopiec z latawcem

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Hosseiniego pt. „Chłopiec z latawcem”. To opowieść o Afganistanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – od lat 70. XX wieku, obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż po początek XXI wieku, do przejęcia władzy przez talibów. Bohater książki, Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, dorasta w domu pełnym mężczyzn. By zyskać aprobatę i uwagę ojca, postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawca. W treningu ma mu pomóc Hasan, starszy o rok służący. Niestety pewnego dnia dochodzi do napadu, którego ofiarą pada Hasan. Amir jest świadkiem wydarzenia, ale nie dość, że nie pomaga Hasanowi, to doprowadza do tego, że służący musi opuścić dom. 25 lat później Amir mieszka w Stanach Zjednoczonych. Musiał się tam przenieść po inwazji wojsk Związku Radzieckiego na Afganistan. Cały czas prześladuje go poczucie winy za zdradę, jakiej dokonał w dzieciństwie. Życie daje mu jednak szansę na odkupienie. Amir musi wrócić do Kabulu.

Tysiąc wspaniałych słońc

2007 roku ukazała się druga powieść Hosseiniego pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Książka powtórzyła sukces „Chłopca z latawcem”. Została przetłumaczona na przeszło dwadzieścia języków i sprzedała się w kilkunastu milionach egzemplarzy.

W książce „Tysiąc wspaniałych słońc” podobnie jak w „Chłopcu z latawcem” głównym „bohaterem” książki jest Afganistan i jego burzliwa historia. Hosseini przedstawia dzieje dwóch kobiet, które dziwnym zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę – despotycznego Rasheeda. Pierwsza z nich, Mariam, zostaje żoną Rasheeda w wieku zaledwie 15 lat. Jako mała dziewczynka przybywa do Kabulu, by poślubić szewca. Druga z nich, Laila, traci całą rodzinę w wyniku wybuchu bomby. Po wstrząsających i traumatycznych przeżyciach przechodzi rekonwalescencję w domu Rasheeda i Mariam. Między bohaterkami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń.

I góry odpowiedziały echem

W 2013 roku ukazała się trzecia powieść Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Tym razem autor przenosi czytelników do lat 50. XX wieku. W ubogiej afgańskiej wiosce mieszka rodzina Abdullaha. Chłopak mieszka w bardzo kiepskich warunkach z ojcem, macochą i siostrą. Ciężko znaleźć źródło utrzymania, najciężej przetrwać zimę. Dziesięcioletni Abdullah za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę – zrekompensować jej brak matki i zastąpić ojca. Pewnego dnia tata zabiera Abdullaha i Pari do Kabulu – podróż okaże się początkiem rozstania i odciśnie piętno na przyszłym życiu rodzeństwa.

Modlitwa do morza

Najnowszą książką Khaleda Hosseiniego jest powieść „Modlitwa do morza”, która ukazała się w 2018 roku. To książka inspirowana dramatyczną historią trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zmarł podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka została napisana w formie monologu ojca, który za pomocą listu opowiada o dwóch światach – jednym, którego już nie ma i drugim, który nastał wraz z nadejściem wojny. Dochód z tej książki Hosseini postanowił przekazać na działanie swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, której głównym zadaniem jest ratowanie życia uchodźców.

Książki Khaleda Hosseiniego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Khaleda Hosseiniego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” oraz „Modlitwa od morza”.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.