Khaled Hosseini Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Khaled Hosseini Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Khaled Hosseini urodził się w 1965 roku. To amerykański prozaik i lekarz pochodzenia afgańskiego. Uznaje się go za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy z Bliskiego Wschodu tworzących na Zachodzie. Międzynarodową sławę przyniosła mu powieść „Chłopiec z latawcem”, która stała bestsellerem w wielu krajach świata. W 2007 roku doczekała się ekranizacji. Ponadto Hosseini jest autorem trzech powieści – „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” i „Modlitwa do morza”.

Hosseini urodził się w Kabulu, stolicy Afganistanu. W wieku 5 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Teheranu w Iranie. Jego ojciec pracował tam w placówce Ambasady Afganistanu. Po kilku latach wrócili do Kabulu, ale już w 1976 roku cała rodzina przeniosła się do Paryża, a następnie do USA. Khaled Hosseini do dziś mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jego książki niezwykle nasycone są wątkami autobiograficznymi i wspomnieniami z czasów mieszkania w Afganistanie i Iranie.

Po ukończeniu studiów medycznych Hosseini podjął się pracy jako lekarz. Nie był jednak zadowolony ze swojej pracy, ponieważ marzył o tym. by zostać pisarzem. Po sukcesie „Chłopca z latawcem” postanowił przejść na lekarską emeryturę i w pełnym wymiarze godzin zajął się pisaniem.

Oprócz pisania Hosseini angażuje się w pomoc humanitarną. Pisarz jest „wysłannikiem dobrej woli” z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (w skrócie UNHCR). Autor „Chłopca z latawcem” założył także własną Fundację Khaleda Hosseiniego, która na co dzień zajmuje się niesieniem pomocy humanitarnej krajom Bliskiego Wschodu – głównie mieszkańcom Syrii i Afganistanu.

Dorobek literacki Khaled Hosseinia

Chłopiec z latawcem

W 2003 roku ukazała się debiutancka powieść Hosseiniego pt. „Chłopiec z latawcem”. To opowieść o Afganistanie na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – od lat 70. XX wieku, obalenia monarchii, przez sowiecką inwazję, aż po początek XXI wieku, do przejęcia władzy przez talibów. Bohater książki, Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, dorasta w domu pełnym mężczyzn. By zyskać aprobatę i uwagę ojca, postanawia wygrać zawody w puszczaniu latawca. W treningu ma mu pomóc Hasan, starszy o rok służący. Niestety pewnego dnia dochodzi do napadu, którego ofiarą pada Hasan. Amir jest świadkiem wydarzenia, ale nie dość, że nie pomaga Hasanowi, to doprowadza do tego, że służący musi opuścić dom. 25 lat później Amir mieszka w Stanach Zjednoczonych. Musiał się tam przenieść po inwazji wojsk Związku Radzieckiego na Afganistan. Cały czas prześladuje go poczucie winy za zdradę, jakiej dokonał w dzieciństwie. Życie daje mu jednak szansę na odkupienie. Amir musi wrócić do Kabulu.

Tysiąc wspaniałych słońc

2007 roku ukazała się druga powieść Hosseiniego pt. „Tysiąc wspaniałych słońc”. Książka powtórzyła sukces „Chłopca z latawcem”. Została przetłumaczona na przeszło dwadzieścia języków i sprzedała się w kilkunastu milionach egzemplarzy.

W książce „Tysiąc wspaniałych słońc” podobnie jak w „Chłopcu z latawcem” głównym „bohaterem” książki jest Afganistan i jego burzliwa historia. Hosseini przedstawia dzieje dwóch kobiet, które dziwnym zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę – despotycznego Rasheeda. Pierwsza z nich, Mariam, zostaje żoną Rasheeda w wieku zaledwie 15 lat. Jako mała dziewczynka przybywa do Kabulu, by poślubić szewca. Druga z nich, Laila, traci całą rodzinę w wyniku wybuchu bomby. Po wstrząsających i traumatycznych przeżyciach przechodzi rekonwalescencję w domu Rasheeda i Mariam. Między bohaterkami zaczyna rodzić się trudna przyjaźń.

I góry odpowiedziały echem

W 2013 roku ukazała się trzecia powieść Hosseiniego pt. „I góry odpowiedziały echem”. Tym razem autor przenosi czytelników do lat 50. XX wieku. W ubogiej afgańskiej wiosce mieszka rodzina Abdullaha. Chłopak mieszka w bardzo kiepskich warunkach z ojcem, macochą i siostrą. Ciężko znaleźć źródło utrzymania, najciężej przetrwać zimę. Dziesięcioletni Abdullah za wszelką cenę chce uszczęśliwić swoją młodszą siostrę – zrekompensować jej brak matki i zastąpić ojca. Pewnego dnia tata zabiera Abdullaha i Pari do Kabulu – podróż okaże się początkiem rozstania i odciśnie piętno na przyszłym życiu rodzeństwa.

Modlitwa do morza

Najnowszą książką Khaleda Hosseiniego jest powieść „Modlitwa do morza”, która ukazała się w 2018 roku. To książka inspirowana dramatyczną historią trzyletniego syryjskiego uchodźcy Alana Kurdi, który zmarł podczas próby ucieczki z kraju ogarniętego wojną. Książka została napisana w formie monologu ojca, który za pomocą listu opowiada o dwóch światach – jednym, którego już nie ma i drugim, który nastał wraz z nadejściem wojny. Dochód z tej książki Hosseini postanowił przekazać na działanie swojej fundacji oraz organizacji UNHCR, której głównym zadaniem jest ratowanie życia uchodźców.

Książki Khaleda Hosseiniego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Khaleda Hosseiniego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są następujące tytuły: „Chłopiec z latawcem”, „Tysiąc wspaniałych słońc”, „I góry odpowiedziały echem” oraz „Modlitwa od morza”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!